Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Seat Ateca odhalil únik, první SUV vede spíše k nové Škodě Yeti
10.2.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Novinka Seatu se ukázala na prvních oficiálních fotkách. Zalomené zadní boční okno přitom naznačuje, že tady se počítá jen se dvěma řadami sedadel.
O příchodu španělského SUV se hovoří již delší dobu, přičemž dosud jsme jej měli spojené s názvy Aran nebo Prostyle. Jasno v této situaci neudělal ani nedávný únik snímků palubního systému, kde byl patrný také vzhled karoserie. Nyní tu ovšem máme únik další, přičemž tentokráte již jde o sadu oficiálních fotek. Ty kromě kabiny mapují také exteriér, zejména pak záď, kde je jasně čitelný název Ateca, o kterém se také spekulovalo. V tomto ohledu nás tedy již Španělé déle napínat nebudou, v mnoha dalších oblastech však nejasnosti nadále přetrvávají.
Jednou z nich je spojitost s modelem české automobilky. Dosud se zdálo, že SUV Seatu bude bratříčkem Škody Kodiaq. Jak nám ovšem naznačují fotografie, v případě španělského vozu jde o trochu menší model, který vychází ze základního Volkswagenu Tiguan. Počítat tedy můžeme s rozvorem 2 681 milimetrů a tedy pěti sedadly. Se třetí řadou Seat rozhodně nepočítá, v takovém případě by totiž nedošlo k zalomení zadního bočního okénka.
Škodě Kodiaq oproti tomu mezi nápravami naměříme 2 791 milimetrů, tedy stejnou porci jako u chystaného prodlouženého Volkswagenu Tiguan XL. Zdá se tedy, že aktuálně se nám tu rýsují hned dvě trojice koncernových vozů, z nichž ta větší bude tvořena výše zmiňovaným českým a německým modelem, k nimž přibude ještě druhé SUV Seatu. Menší trojka pak počítá se standardním Tiguanem, novou Atecou a také novým Yeti.
Zda je tento náš odhad správný či nikoliv, to nejspíše bude zjevné již za pár dnů v Ženevě. Absolutní jistotu pak budeme mít na podzim po pařížském autosalonu. Aktuálně tak naši pozornost zaměříme již jen na novinku Seatu, která stejně jako dosud jmenovaná selekce modelů VW Group bude postavena na modulární platformě MQB. Ve standardu přitom můžeme očekávat pohon předních kol, k dispozici ovšem bude i systém 4x4.
V případě motorového prostoru se prý v základu počítá s litrovým tříválcem, což můžeme považovat za další vodítko k výše zmíněným dohadům. Nedá se totiž předpokládat, že zrovna tento titěrný motor by mohl pohánět SUV o velikosti Škody Kodiaq, a to i navzdory výkonu 110 koní. O trochu více sil pod kapotou pak nabídne přeplňovaná jedna-čtyřka TSI s deaktivací poloviny válců, jenž bude produkovat koní 150.
Po stránce dieselové lze počítat s 1,6litrovým a dvoulitrovým agregátem, jenž nabídnou 110, 150 a 184 koní. O přenos se ve všech případech má standardně starat šestistupňový manuál, za příplatek však bude u výkonnějšího spektra motorizací k dispozici sedmistupňový automat. Více si nejspíše řekneme v řádu dnů či hodin, s ohledem na stávající únik fotografií je totiž oficiální virtuální premiéra jistě za dveřmi.
Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2016.












Seat Ateca se ukázal na první sadě fotek, nakonec nejspíše povede k nové generaci Škody Yeti než k sedmimístnému SUV Kodiaq
Zdroj: WorldCarFans
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
BMW za pár dnů definitivně skončí se svým dosavadním logem, srovnejte si ho s náhradou
včera
Absurdita moderních aut nezná mezí. Obyčejná výměna vzduchového filtru u Porsche Panamera je tak složitá, že musíte sundat půl přídě
28.1.2026
Majitel vzácného extrémního Lamborghini, které se nikdy nemělo dostat na silnice, popsal, jak se s ním jezdí po silnicích
26.1.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
VW potají nacpal motor W16 do Lamborghini Diablo, tehdy nikdo nemohl netušit, proč to dělá
před 5 hodinami
Automobilka, do které VW nasypal 14 miliard, teď začíná v Evropě prodávat levnější konkurenty jeho vlastních aut
před 6 hodinami
Maserati začalo na své elektrické propadáky nabízet slevy, jaké svět ještě neviděl, za cenu jednoho auta můžete mít dvě
před 8 hodinami
Jen jedna automobilka mohla za rok 2025 prodat historicky rekordní počet aut. Elektromobily se na tom podílely z 1,7 procenta
před 9 hodinami
Asi nejkrásnější francouzské auto posledních dekád se dá pořád koupit nejeté, nádherné a v téměř dokonalé specifikaci
před 11 hodinami
Živá témata na fóru
- BMW Divize 01.31. 19:17 - Vrooom
- Elektromobily a vse kolem nich 01.31. 18:35 - HondaMan
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 01.31. 14:31 - pavproch
- Rychlodotazy 01.31. 00:15 - Kavis
- Řidiči, co to mají v ruce... 01.30. 18:44 - Truck Daškam
- Fiat a vše kolem nich 01.30. 17:03 - pavproch
- Onboard videa 01.30. 15:24 - řidičBOB
- Detektory policejních radarů 01.30. 13:45 - řidičBOB
