Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Škoda Funstar: Felicia Fun je zpátky, vzešla z nové Fabie
29.4.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Stylový pick-up pohání 122 koní. Pyšní se výkonným audio systémem či sportovními sedadly a naživo se ukáže u Wörthersee.
Rok se s rokem sešel a my zde opět za pár týdnů budeme mít setkání GTI u rakouského Vrbského jezera, které se proměnilo v jakýsi tuningový festival koncernu Volkswagen. Toho se bude účastnit i tuzemská Škoda, jež naváže na loňskou studii Citijet. Pro letošek ovšem nedošlo k řezání střechy, tedy alespoň ne celé. Namísto kabrioletu tu totiž máme stylový pick-up, který má své základy v nové generaci hatchbacku Fabia.
Pod názvem Funstar se u Wörthersee ukáže duchovní nástupce Škody Felicia Fun, která se v závěru 90. let minulého století dočkala téměř kultovního statutu. Mladoboleslavská automobilka však od té doby s pick-upem nepřišla. A tento přístup podle všeho změnit nehodlá, navzdory existenci konceptu či faktu, že daný segment se začíná přitahovat stále více výrobců, dokonce i těch prémiových s třícípou hvězdou ve znaku.
Otázku výroby či nevýroby ale nyní ponechme stranou a pojďme se soustředit na koncept jako takový. Ten byl postaven skupinou třiadvaceti studentů Škoda Akademie, kteří se svou prací začali loni v září. Původně se přitom sešlo hned 84 návrhů, mezi než patřila i off-roadová verze. Nakonec byl zvolen pick-up, jehož název pro změnu vymysleli děti z jedné mladoboleslavské základní školy.
Ve srovnání s dárcovským vozem je přitom hned na první pohled jasná proměna v zadní části, kdy druhou řadu sedadel nahradila korba vyrobená z ocelových plátů. Zesíleny byly bočnice a venkovní panely byly upraveny na míru novému designu. Taktéž byl rozšířen sloupek B, zatímco kapotu motoru zdobí výdechy horkého vzduchu. Ty jsou zde ovšem spíše pro parádu, přestože koncept je plně funkční.
O samotný pohon se stará 1,2litrový čtyřválec TSI, jehož 122 koní přenáší sedmistupňový automat DSG. Původně přitom byla v plánu přeplňovaná jedna-osma, ta však byla na motorový prostor Škody Fabia příliš velká. Stejně tak se do podběhů nevešla 19palcová litá kola, namísto nich tak pick-up používá osmnáctky Gemini, které standardně zdobí Škodu Octavia RS.
Původně bylo rovněž zvažováno černé lakování, nakonec však vyhrála kombinace šedé a bílé barvy, jimž společnost dělá tradiční škodovácká zelená. Ta se nastěhovala také do kabiny, kde najdeme dvě sportovní sedadla, volant se zploštělou spodní částí a audio systém o výkonu 1 400 W, jehož součástí je dvousetwattový subwoofer a který je plně kompatibilní se smartphony.
Vyjma výše zmíněného pak můžeme dodat ještě tolik, že vůz dostal přepracované tlumiče, které se zejména vzadu musí vypořádat s nižší hmotností. Nová jsou pak i koncová světla poskládaná z 320 diod do tradičního „C“, LEDky ovšem najdeme také vpředu. Tím nám ovšem informace o unikátním konceptu končí.
Jak jsme přitom uvedli již na počátku, Škoda s jeho sériovou výrobou nepočítá, alespoň prozatím. Samotní studenti ovšem doufají, že pick-up bude u Wörthersee přijat se stejným nadšením jako loňský Citijet. Díky tomu by totiž značka dala zelenou projektu i pro příští rok.

























Škoda Funstar je stylovým pick-upem, který se jakožto koncept ukáže u rakouského Vrbského jezera





Na rozdíl od Škody Felicia Fun však do sériové výroby nezamíří, tedy alespoň v tuto chvíli to Škoda nemá v úmyslu
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Stačí překvapivě málo, aby až trochu ohyzdné Ferrari F80 najednou působilo jako atraktivní stroj
před 3 hodinami
Ilustrátor po úniku patentových obrázků nové Lady Niva ukázal prakticky jistou podobu hotového auta
včera
Mercedes líp ukázal svou novou osmiválcovou bestii a leccos na ní změnil. Na Ringu konečně pořádně zaržála
včera
Nové na MotoForum.cz
- Světové superbiky v Mostě sledovalo téměř 54 tisíc fanoušků 10:00
- MV Agusta Brutale 800 Nero Carbonio: 113 koní v novém kabátě 08:00
- Třikrát restartovaný závod MotoGP v Barceloně vyhrál Fabio di Giannantonio včera 16:30
- Bulegova vítězná série se nepřerušila ani v Mostě včera 16:05
- Vítězem Moto2 Gonzalez, 7. Salač včera 12:32
Nejnovější články
Vzhled nových Mini se může změnit víc, než by fanoušky značky napadlo, varuje nový šéfdesignér
před hodinou
Pocta zesnulému zakladateli slavné tuningové firmy působí jako úplně nové auto, s 1 000 koní je to spíš Bugatti pro chudší
před 2 hodinami
Stačí překvapivě málo, aby až trochu ohyzdné Ferrari F80 najednou působilo jako atraktivní stroj
před 3 hodinami
Toyotě dochází olej. A není v tom žádná alegorie, prostě ho nemá
před 4 hodinami
Slavnou 24hodinovku na Nürburgringu málem vyhrál aprílový vtip, kombík se „žehlicím prknem” na zádi
před 6 hodinami
Živá témata na fóru
- Výměna alternátoru - Škoda Fabia 1 1.2HTP 05.18. 11:05 - jouncephr
- Onboard videa 05.18. 04:09 - brnenska.odchytova
- Míjení vozidel 05.17. 18:58 - Truck Daškam
- S větrem ve vlasech.... 05.17. 14:03 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.17. 13:36 - Truck Daškam
- Policejní kontroly a měření 05.16. 20:59 - řidičBOB
- Pneu koutek 05.15. 16:51 - Brus
- BMW Divize 05.15. 15:38 - pavproch
