Škoda nabízí oslavnou edici Octavie za milion, vznikne jen v 1959 kusech

Počet maximálně vyrobených kusů limitované edice Octavie RS nejlépe připomíná, že tento model letos slaví 60. narozeniny a podle toho se její nová verze i jmenuje. V nabídce ji doplňuje i zvláštní verze kombíku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda nabízí oslavnou edici Octavie za milion, vznikne jen v 1959 kusech

23.7.2019 | Petr Prokopec

Škoda nabízí oslavnou edici Octavie za milion, vznikne jen v 1959 kusech

/

Počet maximálně vyrobených kusů limitované edice Octavie RS nejlépe připomíná, že tento model letos slaví 60. narozeniny a podle toho se její nová verze i jmenuje. V nabídce ji doplňuje i zvláštní verze kombíku.

V lednu 1959 představila Škoda svůj v pořadí osmý model, který byl podle toho také pojmenován - a sice Octavia. Nejprve do prodeje dorazil sedan, s jeho výrobou však automobilka o pouhých pět let později skončila. V mezičase přivedla na svět i kombi, které v její nabídce vydrželo až do roku 1971, neboť z následující Škody 1000 MB s motorem vzadu by se kombík dělal těžko a již tehdy byli Češi národem chalupářů. Octavia vycházela z předchozího modelu 440/445, vůči němu však dostala sofistikovanější přední nápravu s vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči namísto listových per.

Přesunout se můžeme do současnosti, tedy do doby, kdy označení Octavia slaví šedesáté výročí. Z toho důvodu se Škoda rozhodla, že čtvrtou novodobou generaci představí právě letos. Dojít by k tomu mělo na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu či někdy tou dobou. Ještě než se tak stane, zamíří do prodeje hned dvě limitované edice, z nichž jedna přímo upozorňuje na ono výročí, zatímco druhá skládá hold kombíku jako kdysi variantě, která nechala v historii větší otisk.

My si nejprve vezmeme na paškál Škodu Octavia RS60, tedy sportovně laděný derivát, který se bohužel nedočkal navýšení výkonu. Číslovka v názvu odkazuje pouze na ono výročí, pod kapotou se i nadále počítá se standardním ústrojím. Benzinový dvoulitr tedy produkuje 245 koní, které posílá pouze dopředu, zatímco dvoulitrový turbodiesel se 184 koňmi spojuje sedmistupňový automat DSG s oběma nápravami. Ceny startují na částce 41 090 Eur (cca 1 049 030 Kč), k dispozici bude příznačně pouze 1 959 kusů.

Co přitom za své peníze dostanete? Na voze přistála černě lakovaná 19palcová litá kola, černé koncovky výfuku a zatmavená okna. Dovnitř se pak nastěhoval vyhřívaný kožený volant, vyhřívaná a elektricky ovládaná přední sedadla nebo čalounění Alcantarou. Nechybí ani multimediální systém Columbus, digitální přístrojový štít či volič jízdních režimů, standardem je také celá řada elektronických bezpečnostních asistentů.

Octavia Combi Tour oproti tomu nejspíše bude omezena pouze časově, v jejím případě žádné konkrétní limitované množství zmíněno nebylo. Víme však, že zákazníci budou moci vybírat ze čtyř motorizací, kdy základem je litrový tříválec se 115 koňmi a šestistupňový manuál. Mimo to je možné sáhnout po jedna-pětce G-Tec, která se dočkala 130 koní a sedmistupňového DSG. Uzpůsobena je přitom pro spalování zemního plynu.

Z dieselů tu máme dvoulitr se 150 koňmi, který je možné doplnit manuálem nebo automatickou převodovkou. Ani v tomto případě se tedy hnací ústrojí vůči běžným modelům nemění, místo toho jde opětovně o výbavu. Ta nyní zahrnuje třeba klimatizaci, vyhřívaná přední sedadla, bezdrátové dobíjení mobilů nebo multifunkční volant s pádly řazení pro verze osazené DSG. Přístrojový štít je ale již analogový.

Octavia Combi Tour startuje na 23 990 Eur (612 470 Kč), přičemž stejně jako v případě Škody Octavia RS60 přichází informace o ní z Německa. Jestli tyto edice či jim podobné budou k mání také v České republice, tepve uvidíme.


Škoda nabízí oslavnou edici Octavie za milion, vznikne jen v 1959 kusech - 1 - Skoda Octavia RS60 a Octavia Combi Tour 2019 prvni foto 01Škoda nabízí oslavnou edici Octavie za milion, vznikne jen v 1959 kusech - 2 - Skoda Octavia RS60 a Octavia Combi Tour 2019 prvni foto 02Škoda nabízí oslavnou edici Octavie za milion, vznikne jen v 1959 kusech - 3 - Skoda Octavia RS60 a Octavia Combi Tour 2019 prvni foto 03Škoda nabízí oslavnou edici Octavie za milion, vznikne jen v 1959 kusech - 4 - Skoda Octavia RS60 a Octavia Combi Tour 2019 prvni foto 04
Škoda slaví 60. výročí modelu Octavia dvěma limitovanými edicemi, zatím však pouze v Německu

Zdroj: Škoda Auto Deutschland

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše