Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV

Hned trojitou premiéru si na začátek čtvrtfinálového dnes mistrovství světa v hokeji přichystala česká Škoda. Vlajkovou loď ukázala i ve verzi, která jezdí za méně než 1,7 litru na 100 km, ale ne v reálu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV

23.5.2019 | Petr Prokopec

Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Hned trojitou premiéru si na začátek čtvrtfinálového dnes mistrovství světa v hokeji přichystala česká Škoda. Vlajkovou loď ukázala i ve verzi, která jezdí za méně než 1,7 litru na 100 km, ale ne v reálu.

Dnešním dnem Škoda vstoupila do nové éry, neboť na hokejovém mistrovství světa v Bratislavě představila jak elektrické Citigo, tak i plug-in hybridní Superb. Oba vozy od sourozenců s konvenčními jednotkami velmi snadno rozeznáte, neboť je ozdobil přídomek „iV“, kterým budou ozdobeny všechny modely osazené alternativním ústrojím. Do roku 2022 má takových aut přibýt hned deset, přičemž další dvojice dorazí již příští rok. Jednat se bude o ryzí novinky postavené na platformě MEB, kdy jednou z nich bude produkční verze ženevského konceptu Vision iV.

Můžeme rovněž ještě dodat, že souběžně s odhalením nových modelů Škoda představuje také kartu eCharge s mezinárodním přesahem, jež není závislá na jednom poskytovateli elektrické energie a umožňuje tak flexibilitu při placení a dobíjení. Dále se ale již budeme věnovat novinkám na čtyřech kolech, přičemž nejprve hodíme očkem po Škodě Citigo iV. Ta se od zbytku nabídky liší maskou chladiče v barvě vozu, přepracován pak byl i přední nárazník. Uvnitř pro změnu najdete černou palubku s novým designem.

Zásadní rozdíl je zcela logicky v motorovém prostoru, kde najdeme elektromotor o výkonu 61 kW/83 koní a točivém momentu 210 Nm. Sprint na stovku zabere 12,5 sekundy, zatímco nejvyšší rychlost byla omezena na 130 km/h. Na jedno nabití zvládne až 265 kilometrů dle cyklu WLTP, akumulátory o kapacitě 36,8 kWh lze dobít na 80 % u rychlostanice již za hodinu, u domácího wallboxu pak za 4 hodiny 8 minut. Mimo to je možné využít i klasickou zásuvku, v takovém případě ale může být Citigo připojeno k síti přes 12 hodin.

Přesunout se můžeme ke Škodě Superb, u které se kromě příchodu plug-in hybridního ústrojí odehrál celkový facelift. Ten spočívá v příchodu přepracované masky chladiče, jež byla zvětšena a sestupuje níže do nárazníku. Světla standardně obsahují LEDky, stejně jako zadní lampy, mezi něž se nastěhoval nápis „Škoda“ nahrazující dosavadní logo. Na přání je pak možné sáhnout po ambientním osvětlení, jehož součástí je i promítnutí názvu značky na vozovku po otevření předních dveří.

Modernizována byla také nabídka 18palcových a 19palcových litých kol, zatímco do palety barev se nastěhovaly nové odstíny černá Crystal a modrá Race. Opomenout nesmíme ani nové nárazníky, díky kterým se pozměnily rozměry vozu. Liftback je s délkou 4 869 milimetrů o 8 mm delší než dosluhující provedení, kombík se pak natáhl o 6 mm na 4 862 mm. Veškeré ostatní rozměry se ale již nemění, zachován pak zůstává i objem zavazadelníku, který pobere 625 až 1 760 litrů, resp. 660 až 1 950 l.

V rámci interiéru lze hovořit spíše o drobnostech, neboť nové jsou kupříkladu chromové doplňky na palubce a dveřních panelech. Dorazilo i nové čalounění sedadel, přičemž vrcholem je kombinace kůže, Alcantary a ozdobného prošívání. Zvětšen byl Phone Box pro bezdrátové dobíjení mobilů, zatímco do zavazadelníku se nastěhoval organizér zabezpečující převoz různých věcí. K dispozici jsou pak dva multimediální systémy, kdy Columbus je spárován s 9,2palcovým displejem a ovládáním hlasem i gesty.

Ještě než zamíříme do motorového prostoru, uděláme zastávku u příplatkové výbavy, do které se nastěhovaly plnohodnotné maticové LEDky. Zmínit je třeba také prediktivní tempomat, který na základě dat navigace automaticky upravuje rychlost, zatímco Emergency Assist zvládne v případě nouze sám zastavit u krajnice.

Zákazníci budou moci vybírat mezi šesti motorizacemi, za diesely kope dvoulitrový čtyřválec nové generace, který se 150 koňmi páruje buď šestistupňový manuál nebo sedmistupňový automat. K mání je pak i 2,0 TDI se 190 koňmi, ten však již nelze spojit s manuálem. Pohon všech kol je nabízen na přání, obě pohonné jednotky disponují filtrem pevných částic či systémem selektivní katalytické redukce SCR se vstřikováním roztoku močoviny AdBlue.

Filtr pevných částic mají i benzinové agregáty, kdy základem nabídky je čtyřválec 1,5 TSI naladěný na 150 koní. Ten lze stejně jako stejně výkonný diesel spárovat s manuálem i automatem. Pro verzi se 190 koňmi je ale již k dispozici pouze sedmistupňové DSG, což platí také pro vrchol nabídky disponujícím 272 koňmi. V tomto případě je navíc standardem také pohon všech kol, sprint z klidu na stovku tak zabere pouze 5,5 sekundy a maximálka byla omezena na 250 km/h.

Jak pak bylo již zmíněno, vůbec poprvé v historii značky Škoda bude možné sáhnout také po plug-in hybridní verzi. Ta vychází z Volkswagenu Passat GTE, i v tomto případě tedy dochází na kombinaci benzinové jedna-čtyřky o výkonu 156 koní a elektromotoru, který jich přihazuje dalších 115. Celkově pak soustava dává 218 koní a 400 Nm, což u dárcovského vozu vede ke sprintu na stovku za 7,4 sekundy.

Emise CO2 u hybridu činí méně než 40 gramů na kilometr, což je ekvivalent 1,7litrové spotřeby. Něco takového je zcela nereálné, koneckonců tu máme 4,9 metru dlouhý vůz vážící zhruba 1,7 tuny. Za tak nízkou hodnotou stojí schopnost jízdy čistě na elektřinu, baterie o kapacitě 13 kWh mají vystačit na 55 km. Jejich dobití pomocí wallboxu pak zabere 3,5 hodiny, při využití domácí zásuvky můžete znovu čekat skoro celou noc.

Akumulátory lze dobíjet i při jízdě na spalovací motor, stejně jako rekuperací brzdné energie. Usazeny jsou v podlaze před zadní nápravou, objem zavazadelníku tak redukují na 485 litrů u liftbacku a 510 litrů v případě kombíku. Palivová nádrž se smrskla na 50 litrů, celkový dojezd vozu přitom činí 850 km. Již to samo o sobě dokazuje, že udávaný průměr 1,7 l/100 km je nesmyslem vycucaným z laboratorního prstu.

Ve finále pak už jen zmíníme, že Superb iV nabídne tři jízdní režimy - Sport, hybridní a plně elektrický. Ten zcela „bezemisní“ používá zvukový generátor E-Noise, který vydává speciální zvuk upozorňující chodce a cyklisty, že se k nim blíží tichý elektromobil. Hned tak jej ovšem neuslyšíte, prodej plug-in hybridu odstartuje až na počátku příštího roku. Oproti tomu elektrické Citigo bude v prodeji ještě letos, a to po prázdninách.


Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 1 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 01Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 2 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 02
Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 3 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 03Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 4 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 04
Škoda Superb se dočkala faceliftu, který ji mimo jiné sebral tradiční logo z víka zavazadelníku

Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 5 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 05Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 6 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 06
Největší novinkou je příchod plug-in hybridní verze, ta však do prodeje dorazí až na počátku příštího roku

Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 7 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 07Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 8 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 08
Varianta Sportline s podvozkem sníženým o 10 milimetrů bude k mání dříve, ovšem jen s benzinovým dvoulitrem o výkonu 272 koní

Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 9 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 09Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 10 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 10
Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 11 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 11Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu i prvních modelů z nové řady iV - 12 - Skoda Superb facelift a Citigo iV 2019 prvni foto 12
Značka mimo to ukázala i elektrické Citigo, jenž bude taktéž k mání ještě letos

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.