Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Slováci postavili další nový supersport, do auta vážícího 880 kg napěchovali 300 koní
5.6.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Říká si velmi sebevědomě a možná ne úplně nemístně. Se svým poměrem výkonu a hmotnosti slibuje výjimečné svezení. A brzy prý zamíří do prodeje.
Je to možná překvapivé, ale Slovensko je rodištěm zcela nových sportovních aut. V roce 2002 se objevil K-1 Attack Roadster, ze kterého se posléze zrodila novodobá Praga R1. Také tam vzniká létající vůz, ten lze za sportovní svým způsobem také označit. Další do třetice přidává společnost Brutal. Ta po deseti letech vývoje představila svou prvotinou zvanou S1.
Práce na voze stále pokračují a předprodukční prototyp najíždí další cenné kilometry. V plánech totiž není jen silniční varianta, ale také okruhové provedení R1 a holá platforma P1 osazená jen základní elektronikou. Podle firmy Brutal je možné dodat motor o výkonu až 600 koní, základní provedení S1 se ovšem musí obejít s poloviční porcí. Pomalé bychom jej ale nenazývali ani náhodou.
Důvodem je snaha o ryzí vzrušení za volantem. Proto Brutal disponuje nejen odlehčenou konstrukcí, na které se podílí třeba ramena z chrom-molybdenové oceli, ale i karoserie kombinující kompozitní prvky jako karbon, sklolaminát či pěnu airex. Dokonce i bílý nátěr je minimalistický, aby na voze nebylo jediné kilo navíc. Proto asi nepřekvapí, že uvnitř najdete jen sedačky, ochrannou klec a pár budíků.
V tomto ohledu firma tvrdí, že „pokud vás zajímají auta luxusní, s posilovači, klimatizací, elektrickými okny, koberci, čalouněním, ABS, ASR a podobnými výdobytky dnešní doby, je nejvyšší čas přejít k jiným výrobcům automobilů“. Tedy jinými slovy, pokud hledáte auto, ve kterém si kromě samotné jízdy budete chtít užívat i něco jiného, hledejte jinde.
Jsou-li ale časté návštěvy okruhů, na které se dostanete po vlastní ose, vaší prioritou, pak by vás Brutal S1 mohl uspokojit. S ohledem na přísnou dietu nemá vážit více než 880 kilogramů, přičemž vrcholná verze dostane přeplňovaný dvoulitr od Subaru naladěný na 300 koní. S tím je spárován pěti- či šestistupňový manuál, zrychlení z klidu na stovku pak má proběhnout pod 3,9 sekundy.
Firma by dle plánů ráda vyráběla až šest exemplářů (tomu se říká realistický záměr...) ročně, o ceně se ale zatím nikdo nezmiňuje. S ohledem na absenci elektrického stahování oken, posilovače či třeba audio systému by ovšem nemusela být enormní, i když bude dozajista odrážet i fakt, že vůz používá v případě podvozku a brzd komponenty odvozené od skutečných závodních aut.
Dodat pak jen lze, že vůz s klínovitou karoserií navrhl Jakub Štarman během svého působení na bratislavské Akademii umění a designu. Momentálně jej ovšem najdeme ve stylistickém oddělení Škody, kde ale bohužel musí na prvky jako vzhůru výklopné dveře či rovnou na samotné sporťáky zapomenout...






































Brutal S1 je novým sporťákem ze Slovenska, který má šance dotáhnout nápad ryzí zábavy do sériové výroby
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nástupce po léta nejoblíbenějšího auta Jeremyho Clarksona byl načapán při testech v provozu, teď už jistě dorazí
včera1914koňový elektromobil ohromil při pohodové jízdě po nejnáročnějším okruhu světa leda tím, kolik při ní ztratil kapacity baterií
25.6.2025Přímé klání dvou dvanáctiválcových italských klenotů je jako z jiné doby, majitele vyšly na 240 milionů korun
24.6.2025
Nejnovější články
Další z majitelů supersportu za 75 milionů má tohoto auta dost, zbavuje se ho pod cenou. A to jde o mistra světa F1
včeraŠkoda po letech odhalila svůj první nový pick-up. Podivně vyhlížející stroj je ale postavený na dost nešťastných základech
včeraNástupce po léta nejoblíbenějšího auta Jeremyho Clarksona byl načapán při testech v provozu, teď už jistě dorazí
včeraBez elektrifikace. Automobilky začínají chápat, že prodejním argumentem je dnes pravý opak toho, co roky marně přiživují
včeraŠvédové přidali koně a sebrali kila svému už tak brutálnímu sporťáku, chtějí s ním sbírat rekordní časy na kolo
včera
Živá témata na fóru
- Lampárna (stěžovatelna) 06.26. 16:17 - Kavis
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.26. 15:37 - Truck Daškam
- S větrem ve vlasech.... 06.26. 14:22 - pavproch
- Kabelový svazek motoru Octavia I 1,8T 06.26. 12:55 - abernas
- Letní i zimní 225(př) + 255(z) 17 až 19" - které? 06.26. 12:52 - pavproch
- kola e89+Tiguan+Scout 06.26. 11:04 - pavproch
- Právní oříšky v dopravě a jejich řešení 06.25. 18:25 - Truck Daškam
- Nejlepsi silnice v Ceske republice ( + SK) 06.24. 14:43 - janom