Spolupráce GM a PSA nabírá jasnější rozměry, čekejte společné modely i motory

Francouzi a Američané dají za vznik novému Opelu Meriva, zmenšenině Peugeotu 3008 nebo nové Zafiře. Opel chce použít i tříválcové motory Peugeotu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Spolupráce GM a PSA nabírá jasnější rozměry, čekejte společné modely i motory

25.1.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Spolupráce GM a PSA nabírá jasnější rozměry, čekejte společné modely i motory

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Francouzi a Američané dají za vznik novému Opelu Meriva, zmenšenině Peugeotu 3008 nebo nové Zafiře. Opel chce použít i tříválcové motory Peugeotu.

Ano, spolupracovat je dnes třeba, a to zvláště pokud jste evropskou automobilkou, jejíž většina produkce končí právě na Starém kontinentu. O tomtéž jsme ostatně hovořili včera, když jsme informovali o spojenectví BMW a Toyoty. To ovšem není jediná kooperace, která se v posledních měsících začala rýsovat - již nějaký ten pátek víme i o spřažení General Motors a PSA Peugeot Citroën, teprve tento týden ale ob%ě značky prozradily další podrobnosti ze svých plánů.

Vězte tedy, že spolupráce Němců a Francouzů nebude kopírovat kroky Ferdinanda Porsche vedoucí k obnově galského automobilového průmyslu, i když za výsledek by dohodnuté mělo mít totéž - vývoj a výrobu vozů s nižšími náklady, které přispějí vyšším prodejům a ziskům.

Spolupráce se konkrétně zaměří především na modely, jako je nová generace Opelu Zafira, který by měl stanout na nové platformě vyvinuté právě u PSA. Je otázkou, jak moc bude nová, neboť Francouzi před pár dny představili svou modulární platformu EMP2 a sloužit má rovněž vozům segmentu C, kam Zafira znovu zamíří. Je tedy pravděpodobné, že Opelu poskytnou upravené EMP2, ostatně tak to bude pro obě strany nejlevnější. U Peugeotu by pak na stejných základech měl vzniknout nový crossover. Přesněji specifikovaný nebyl, mluví se ale o tom, že půjde o nástupce Peugeotu 3008.

Z bruselského setkání zástupců značek (za GM evropský šéf Steve Girsky, za PSA předseda Philippe Varin) pak víme i to, že GM resp. Opel bude odpovědný za vývoj nástupce modelu Meriva, a to přesto, že znovu stane na platformě Peugeotu (že by znovu EMP2?). U francouzských značek by pak tento základ měl posloužit pro úplnou novinku stojící v hierarchii pod právě pod zmiňovaným 3008.

Dále víme, že obě firmy chtějí spolupracovat na co největším snížení papírových emisí CO2 (v Evropě zaklínadlo číslo 1), díky čemuž se tříválec Peugeotu dostupný třeba v hatchbacku 208 podívá i dále na východ. Zde lze ovšem očekávat i další kroky, které žádná ze stran zatím nekonkretizovala.


Spolupráce GM a PSA nabírá jasnější rozměry, čekejte společné modely i motory - 1 - Opel Zafira 2012 12Spolupráce GM a PSA nabírá jasnější rozměry, čekejte společné modely i motory - 2 - Opel Zafira 2012 13Spolupráce GM a PSA nabírá jasnější rozměry, čekejte společné modely i motory - 3 - Opel Zafira 2012 14Spolupráce GM a PSA nabírá jasnější rozměry, čekejte společné modely i motory - 4 - Peugeot 3008 Hybrid4 04Spolupráce GM a PSA nabírá jasnější rozměry, čekejte společné modely i motory - 5 - Peugeot 3008 Hybrid4 02Spolupráce GM a PSA nabírá jasnější rozměry, čekejte společné modely i motory - 6 - Peugeot 3008 Hybrid4 07
GM a PSA společně postaví novou generaci modelů Opel Zafira a Peugeot 3008

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.