Srovnání Formule 1 a fotbalu ukazuje, jak pomýlená je hysterie kolem CO2 aut

Fotbal je obvykle označován za čistý, zdraví prospěšný sport, zatímco Formule 1 za klání znečišťující svět emisemi z výfuků. Realita je ale úplně jiná a ukazuje, kolik je toho při honu na CO2 přehlíženo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Srovnání Formule 1 a fotbalu ukazuje, jak pomýlená je hysterie kolem CO2 aut

27.1.2020 | Petr Prokopec

Srovnání Formule 1 a fotbalu ukazuje, jak pomýlená je hysterie kolem CO2 aut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Fotbal je obvykle označován za čistý, zdraví prospěšný sport, zatímco Formule 1 za klání znečišťující svět emisemi z výfuků. Realita je ale úplně jiná a ukazuje, kolik je toho při honu na CO2 přehlíženo.

Automobily osazené spalovacím motorem jsou v poslední době řadou lidí považovány za ryzí zlo. Mohou za to především emise CO2, kterou jsou produkovány jejich výfuky. Nicméně všichni takoví zjevně zapomínají na skutečnost, že o emise oxidu uhličitého se staráme jakoukoli lidskou činností, ať už přímo či nepřímo.

Takové hraní fotbalu by tedy leckdo označil za k přírodě velmi ohleduplnou činnost, zatímco automobilové závody za velmi škodlivou. Sami organizátoři Formule 1 ale upozorňují na to, že realita je přesně opačná, neboť emise spojené s provozováním těchto sportů i ve formě divadla pro diváky lze docela přesně spočítat.

Na miskách vah se tak ocitla na jedné straně celá roční sezóna F1 a proti ní dva týdny trvající světový šampionát ve fotbale. Královská motoristická disciplína přitom má za loňský rok na kontě 256 551 tun oxidu uhličitého. Samotné motory se však postaraly jen o 0,7 procenta z této porce, celý šampionát o 7,3 procenta a práce v továrnách o 19,3 procenta. Veškerý zbytek, tedy přes 70 procent, je ovšem spojen s dopravou aut i veškerého personálu. A jak již tušíte, z oněch 186 513 tun je většina spojena s leteckým transportem.

Ten tedy atmosféře škodí daleko více, pročež by efekt na přírodu i ovzduší měl tlak především v této oblasti. Nic takového se ovšem neděje, stejně jako nikdo neomezuje zmiňovaný fotbal. Přitom jen se světovým šampionátem FIFA je pravidelně spojeno 2,1 milionu tun emisí. Tedy pomalu desetkrát více než s Formulí 1, za pouhých 14 dnů.

Rozhodně přitom nehodláme zkreslovat nebo zatajovat jakákoliv fakta, jak je tomu běžné v táboře klimatických aktivistů. Proto je třeba zmínit, že hned tři čtvrtiny z oněch fotbalových emisí připadají na mezinárodní lety fanoušků, naposledy do Ruska. Do oněch emisí CO2 spojených s F1 však transfery započítány nejsou, což by mohlo vyústit v nefér srovnání. Pokud tak ovšem učiníme, dostáváme se na 1,9 milionu tun. Mistrovství světa ve fotbale tedy znovu prohrává, i když opět srovnáváme skoro celý rok závodění a dva týdny trvající událost.

Co z toho vyplývá? Především tolik, že i kdyby celý svět rázem přesedlal na elektromobily, nic se nezmění. Tráva nebude zelenější a nebe nebude modřejší. Jednoduše proto, že politici a aktivisté řeší jen kapku vody v moři. Můžete samozřejmě namítnout, že je lepší dělat něco, než nic, ovšem stávající hon na automobilové čarodějnice se již vymkl kontrole. A veřejnost od něj očekává výsledky, které ovšem evidentně nelze nikterak naplnit.

Problémem ovšem je, že světové úsilí není primárně soustředěno tam, kde by mohlo přinést největší benefity. Čas mezitím kvapí a jak aktivisté rádi s oblibou dodávají, je třeba jednat ihned. Je však jasné, že na omezení fotbalu nedojde, něco takového nikdo neřeší. Politikům totiž úplně stačí, že emise CO2 spojené se šampionátem FIFA neustále klesají. Totéž se samozřejmě děje také ve Formuli 1, jenže tomu již není přikládán takový význam.

Přitom právě vedení Formule 1 uvedlo, že šampionát se do roku 2030 stane uhlíkově zcela neutrálním. Nápomocny tomu mají být hlavně syntetická paliva a továrny jedoucí na obnovitelnou energii. To ale v podstatě znamená, že zredukována bude jen ona čtvrtina emisí CO2. Stopa po leteckém transportu monopostů, personálu a hlavně fanoušků tu ovšem bude i nadále.


Srovnání Formule 1 a fotbalu ukazuje, jak pomýlená je hysterie kolem CO2 aut - 1 - Formule 1 versus FIFA World Cup srovnani emisi 01Srovnání Formule 1 a fotbalu ukazuje, jak pomýlená je hysterie kolem CO2 aut - 2 - Formule 1 versus FIFA World Cup srovnani emisi 02
Formule 1 produkuje méně emisí CO2...

Srovnání Formule 1 a fotbalu ukazuje, jak pomýlená je hysterie kolem CO2 aut - 3 - Formule 1 versus FIFA World Cup srovnani emisi 03Srovnání Formule 1 a fotbalu ukazuje, jak pomýlená je hysterie kolem CO2 aut - 4 - Formule 1 versus FIFA World Cup srovnani emisi 04
...než mistrovství světa ve fotbale, a to i při započtení cest fanoušků

Zdroj: Formula 1

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše