Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
SsangYong XAV: nový koncept dává vzpomenout podivné designy minulosti
3.4.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
(+ video) Korejci chtějí být spojováni hlavně s výrobou SUV a off-roadů. Ty budou poháněné jedna-šestkou v kombinaci s až třemi elektromotory.
O korejský autosalon jsme se otřeli již včera, kdy jsme představili koncepty HND-12 Enduro a RM15 značky Hyundai. Nyní se podíváme na stánek další domácí automobilky, a sice SsangYongu, který se pro změnu prezentoval studií XAV. Za danou zkratkou se skrývá eXciting Authentic Vehicle neboli vzrušující originální vůz. Zatímco ovšem s první částí tohoto označení lze víceméně souhlasit, ta druhá až tak pravdivá není.
Důvodů je několik, přičemž začít můžeme tím, že XAV trůní na platformě modelu Tivoli. Jeho vzhled pak připomíná hlavně první generace SUV Korando, zvláště v oblasti přídě, a to není zrovna dechberoucí podívaná. Prohlédnout si tak můžeme především zajímavě stylizované blatníky, které přecházejí do bočních prahů a blatníků zadních. Výrazné nárazníky na obou koncích vozu pak mají reflektovat tradiční mohutné off-roady.
Kromě toho si můžeme povšimnout jakéhosi „batohu“ na zadních dveřích, který pro změnu odkazuje na kdysi tradiční umístění rezervních kol. To zde ovšem nenajdeme, místo toho schránka slouží k uskladnění lékárničky, lepicí sady a výbavy pro outdoorovou zábavu cestujících. Kromě toho samozřejmě máte k dispozici také klasický zavazadlový prostor.
Přesunout se můžeme k pohonnému ústrojí, které je složeno z 1,6litrového čtyřválce a tří elektromotorů. Ten o výkonu 10 kW, který zároveň slouží i jako generátor, najdeme u nápravy přední, zatímco vzadu pracuje dvojice produkující celkově 60 kW. Čest tedy máme s elektrickou čtyřkolkou, která energii skladuje v lithium-iontových bateriích o kapacitě 2,1 kWh.
Jízdní dynamika k dispozici není, to ovšem příliš nevadí. Koncepční XAV totiž do produkční výroby nezamíří, místo toho má naznačit, jakým způsobem se bude vyvíjet budoucnost značky. Ta by se ráda stala významným globálním hráčem na poli SUV, čemuž již odpovídá stávající nabídka. Z té vystupují pouze sedany Chairman W a Chairman H.
Vraťme se ale ještě na chvíli zpátky k samotnému konceptu, který do vínku dostal rovněž elektricky ovládaný vzduchový podvozek a stereo vizi. Ta používá senzory a kamery k monitorování povrchu vozovky, kterému dokáže uzpůsobit nastavení šasí. I na ostrých kamenech by tak měl být zachován dostatečný komfort. To je ale pro dnešek vše.


















Koncepční SsangYong XAV do sériové výroby nezamíří, pouze předznamenává budoucnost značky
Zdroje: SsangYong, IndianAutosBlog
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Výrobce aut se vzhledem i výkonem Ferrari a Porsche za cenu škodovek čelí obrovské kritice, vypořádal se s ní po svém
včera
Zloději přímo rodině ukradli poslední motokáru tragicky zesnulého Julese Bianchiho, jaké lidské hyeny to musely být?
9.1.2026
Nejvíc ojeté Bugatti Chiron má na tachometru neuvěřitelných 175 tisíc km, něco takového svět ještě neviděl
8.1.2026
Nové na MotoForum.cz
- Šok pro Gresini Racing: Fermin Aldeguer utrpěl v tréninku vážnou nehodu 9.1.2026
- Petr Svoboda vynechá sezónu 2026 ze zdravotních důvodů 2.1.2026
- MV Agusta Brutale Serie Oro 2026: exkluzivní naháč 2.1.2026
- Proč má Andorra nejvyšší hustotu jezdců MotoGP a Superbike 29.12.2025
- Honda V3R 900 E-Compressor: prototyp nového motoru V3 29.12.2025
Nejnovější články
Tohle je Auto roku 2026. Návrat automobilové branže k normálu zjevně vyžaduje nejméně ještě jednu věc
včera
Výrobce aut se vzhledem i výkonem Ferrari a Porsche za cenu škodovek čelí obrovské kritice, vypořádal se s ní po svém
včera
Škoda Octavia Combi RS upravená na 422 koní je jednou z nejlevnějších cest k rodinné stíhačce pro každý den
včera
BMW pod tíhou nezájmu zlevnilo svá auta až o 900 tisíc Kč. Ale nebojte, nestalo se to v Česku
včera
GM právě odepsal 158 miliard kvůli své nesmyslné sázce na elektrická auta. Ale budoucnost je už roky jasná, ne?
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
