Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen

(doplněno) První samostatné WRX vyvíjené bez přívěsku jménem Impreza je venku. Teď už vám jej můžeme představit i zcela oficiálně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen

26.3.2013 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(doplněno) První samostatné WRX vyvíjené bez přívěsku jménem Impreza je venku. Teď už vám jej můžeme představit i zcela oficiálně.

Doplněno 27.3., 23:50: Na fotografie nové studie koncernu FHI jsme měli možnost podívat se už včera, těsně před startem newyorského autosalonu, kde má vůz právě svou světovou premiéru. Předpokládali jsme, že dnes Subaru zveřejní detailní popis včetně technických parametrů, ale hlavně vysvětlí, co lze od konceptu WRX očekávat do budoucnosti.

Jak se zdá, naše předpoklady byly poněkud optimistické. Automobilka tiskovou zprávu sice vydala, odhaluje ale jen minimum podrobností. Předně jsme se dověděli, že Subaru svůj koncept nepopisuje jako „předprodukční vůz“, nýbrž říká, že „ukazuje příští stylistický směr, kterým se bude ubírat budoucí generace modelu WRX“.

Koncept Subaru WRX je nižší a širší než v současnosti prodávané WRX STi, což je dost možná podobná snaha o extrémní snížení těžiště jako u zadokolky BRZ. Nasvědčoval by tom rovněž fakt, že nízká střecha byla vyrobena z karbonového kompozitu. Karoserie byla nastříkána do odstínu WR Blue Pearl III a vytažené blatníky vyplňují dvacetipalcová kovaná kola BBS RI-D s poloslicky značky Dunlop.

V kontrastu se zbytkem byly třmeny nastříkány fluorescenčním limetkovým odstínem, který se opakuje na nápisu WRX v masce a lemech čtyř koncovek výfuku zasazených do zadního difuzoru. Více toho momentálně nemáme a navíc nám více než technická data schází jakýkoli náznak možného termínu, kdy by se nástupce Subaru WRX mohl objevit. Bude-li Fuji Heavy Industries sdílnější, opět se ozveme, zatím se podívejte alespoň na pár nových fotek.


Výkonným továrním Imprezám v typickém modrém laku, popřípadě s charakteristickými (dříve „zlatými“) koly zatnulo tipec samotné Subaru, když poslední generaci těchto strojů přejmenovalo už jen na WRX, respektive WRX STi. Koncern Fuji Heavy Industries tehdy oznámil, že tím sleduje rozdělení standardních a sportovních modelů, které posléze umožní důslednější specializaci rychlých čtyřkolek, bez kompromisů nutných pro běžný mainstream. Tohle je první výsledek nové politiky.

Nepochybujte o tom, že bychom vám o zajímavě vypadajícím konceptu, který nedávno v souvislosti se zaváděním nové šestiúhelníkové masky chladiče avizoval šéf designového oddělení Subaru Osamu Namba, rádi napsali mnohem více, v tuto chvíli však nic jiného než sadu továrních fotek uniklých neoficiálními kanály nemáme.

Ačkoli nepochybujeme o tom, že za čtyřdveřovým sedanem, připomínajícím svými tvary spíše klasické kupé, stojí oddělení Subaru Tecnica International, v místě vyhrazeném pro zadní espézetku i na přídi je jasně napsáno, že se jedná „pouze“ o koncept WRX. Podivné na tomto voze je však něco jiného.

Ne že by se jednalo o jednovaječná dvojčata, nicméně modře lakovaný stroj svým profilem vzdáleně připomíná Mitsubishi EVO X, ačkoli linie střechy Subaru vypadá jinak. Záměr anebo snad cílenou provokaci odvěkého rivala, který má na kahánku, v tom může hledat asi len těžký paranoik, tím spíše, že kdokoli další podobu mezi těmito vozy prostě vidět nemusí, berte proto výše uvedené jen jako nevýznamnou poznámku pod čarou.

Technika nového Subaru WRX, jenž se má podle některých zdrojů objevit ve své produkční podobě už letos, známá sice není, dovolíme si však udělat poznámku hraničící téměř s jistotou o tom, že vůz dostane plochý přeplňovaný čtyřválec (možná s elektrickým turbodmychadlem) o objemu 2,0 nebo 2,5 litru, výkonu mezi 270 až 300 koňmi a pochopitelně také pohon všech kol - předpokládáme, že tradiční symetrické AWD.

Další informace si odhadnout netroufáme, brzy však budeme vědět více. Tisková konference Subaru proběhne ve čtvrtek, navíc je dost možné, že FHI zveřejní kompletní data v předstihu, když už teď nepřekvapí.


Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 1 - Subaru WRX 2013 nove foto 01Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 2 - Subaru WRX 2013 nove foto 02Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 3 - Subaru WRX 2013 nove foto 03Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 4 - Subaru WRX 2013 nove foto 04Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 5 - Subaru WRX 2013 nove foto 05Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 6 - Subaru WRX 2013 nove foto 06Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 7 - Subaru WRX 2013 nove foto 07Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 8 - Subaru WRX 2013 nove foto 08Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 9 - Subaru WRX 2013 nove foto 09Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 10 - Subaru WRX 2013 nove foto 10Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 11 - Subaru WRX 2013 nove foto 11Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 12 - Subaru WRX 2013 nove foto 12

Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 13 - Subaru WRX koncept 01Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 14 - Subaru WRX koncept 02Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 15 - Subaru WRX koncept 03Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 16 - Subaru WRX koncept 04Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 17 - Subaru WRX koncept 05Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 18 - Subaru WRX koncept 06Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 19 - Subaru WRX koncept 07Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 20 - Subaru WRX koncept 08Subaru WRX 2013: koncept čistého WRX předčasně odhalen - 21 - Subaru WRX Concept 2013 vs Mitsubishi Lancer Evo X
Jen pro zajímavost - Evo X vs. koncept WRX. Vypadají samozřejmě jinak, být ale v rudé barvě a tvrdit, že jde o EVO XI, možná by pár lidí na to i skočilo

Zdroje: Subaru, Blog Automobile

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.