SUV Bentley dostane V12 s výkonem 650 koní a skutečné terénní schopnosti

Britská novinka chce především krást zákazníky Range Roveru. Plán stát se nejluxusnějším SUV na světě ale dost možná naruší Rolls-Royce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

SUV Bentley dostane V12 s výkonem 650 koní a skutečné terénní schopnosti

18.9.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

SUV Bentley dostane V12 s výkonem 650 koní a skutečné terénní schopnosti

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britská novinka chce především krást zákazníky Range Roveru. Plán stát se nejluxusnějším SUV na světě ale dost možná naruší Rolls-Royce.

Novinářské dny frankfurtského autosalonu jsou sice již dávno za námi, o jejich dozvucích však budeme ještě chvíli informovat. Jedna taková zastávka nás čeká u značky Bentley, která v hesenské metropoli představila nejnovější zástupce modelových řad Continental a Mulsanne, šéf prodeje a marketingu Kevin Rose však neopomněl zmínit také budoucnost. Tedy chystané SUV, které dorazí v roce 2016.

Nízké cíle si přitom Rose nedává, neboť vůz má být „nejdražším a nejluxusnějším SUV na světě“. Při ceně okolo 180 000 Eur (cca 4,68 milionu korun) však Bentley bude mít trochu problém svůj slib dodržet. A to v okamžiku, kdy Rolls-Royce schválí svůj příspěvek do daného segmentu. Přičemž šéf značky Torsten Müller-Ötvös právě ve Frankfurtu uvedl, že „oficiální požehnání je velmi blízko“.

Není to ovšem jediná oblast, ve které si Bentley věří. Tou další jsou terénní schopnosti, jež podle Kevina R. budou na úrovni Range Roveru. Což je opravdu odvážné tvrzení, pokud si uvědomíme tradice a zkušenosti Land Roveru. Ve srovnání s tím je Bentley naprostým nováčkem, který se v podstatě nemůže opřít ani o VW Group. Německý koncern totiž staví spíše SUV než off-roady.

Rose však trvá na svém a dodává, že „Bentley musí být skutečným SUV. Na Středním Východě tak musí být schopné sjíždět písečné duny, zatímco v Evropě musí zvládnout odtáhnout přívěs i na rozbahněném poli“. Jistotou je proto vyšší světlá výška, pohon všech kol a automat. Otázkou je pak obdoba systému Terrain Response, který nabízí Range Rover a jež mu v terénu tolik pomáhá.

Co však Bentley věříme, je případný zájem zákazníků. S dvanáctiválcem o výkonu 650 koní pod kapotou je totiž velmi pravděpodobné, že „létající B“ ukradne Range Roveru nějakých 30 procent zákazníků. Kromě vyššího výkonu navíc nabídne i lepší praktičnost, neboť dorazí ve čtyř-, pěti- nebo sedmimístné konfiguraci. Tím de facto pokryje i segment, v němž působí Range Rover Sport.

Níže, kupříkladu do teritoria Jaguaru, ovšem Bentley sestupovat nechce. Místo toho Rose vidí pravděpodobné rozšíření řady Continental. A to o čtyřdveřové kupé. Detaily o něm však aktuálně nejsou k dispozici, stejně jako finální vzhled zmiňovaného SUV. Orientované ale bude hlavně na americké zákazníky, neboť ve Státech prý skončí 3 000 kusů z plánované čtyř tisícové roční produkce.


SUV Bentley dostane V12 s výkonem 650 koní a skutečné terénní schopnosti - 1 - Bentley SUV new sketch
SUV značky Bentley se oficiálně prezentovalo jen jedinou skicou

SUV Bentley dostane V12 s výkonem 650 koní a skutečné terénní schopnosti - 2 - Bentley EXP 9 F 01SUV Bentley dostane V12 s výkonem 650 koní a skutečné terénní schopnosti - 3 - Bentley EXP 9 F 02SUV Bentley dostane V12 s výkonem 650 koní a skutečné terénní schopnosti - 4 - Bentley EXP 9 F 03
Předchozí koncept EXP 9 F vzbudil velký zájem, na design se však snesla i mračna kritiky

Zdroj: Autonews

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.