Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě

Suzuki zvažuje nástupce Grand Vitary. Mohl by být založen na Vitaře a téměř jistě bude mít sedm sedadel. Zájem je znát z Evropy, Ameriky i Austrálie.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě

17.9.2015 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Suzuki zvažuje nástupce Grand Vitary. Mohl by být založen na Vitaře a téměř jistě bude mít sedm sedadel. Zájem je znát z Evropy, Ameriky i Austrálie.

Fanoušci větších Suzuki jistě rádi uslyší zprávu, že se Grand Vitara možná nechystá do důchodu. Andrew Moore, generální manažer australské divize Suzuki, se vyjádřil tímto směrem, třebaže nic nepotvrdil. Starší zprávy hovořily o tom, že Grand Vitara skončí, protože jsou její prodeje pomalé. Nyní to však vypadá, že dostane plnohodnotného nástupce.

Poté, co viděl novou Vitaru, Moore údajně směrem k šéfovi značky Toshihirovi Suzukimu komentoval situaci, že „existuje reálná příležitost pro Grand Vitaru na australském trhu, a když vezmeme Vitaru, natáhneme ji a přidáme všechno to, čím je Grand Vitara známá, mohli bychom jich prodat spoustu”. Poptávka přichází i z dalších míst, jako např. Nového Zélandu, Latinské Ameriky nebo některých částí Evropy.

„Jak tomu rozumím, nejvyšší vedení skutečně zvažuje vývoj nové Grand Vitary,” uvedl Moore, ale zároveň zdůraznil, že nic není potvrzeno. V případě, že by Grand Vitara vznikla, téměř jistě by to bylo sedmimístné auto. Budeme-li spekulovat, technicky by mohla být založena na Vitaře, což znamená motory vpředu napříč a základ v pohonu předních kol - ale samozřejmě s čtyřkolkou AllGrip k mání.

To je podstatný rozdíl oproti dnešní Grand Vitaře, která je založena na rámovém šasi. Tento model je totiž na trhu už deset let a postavení nové karoserie na stávající šasi by prodloužilo jeho životnost prý o šest let. S kompletně novým vozem by tedy bylo víc prostoru pro další vývoj a i samonosná karoserie s motorem vpředu napříč může být v terénu velmi schopná.

V každém případě ale bude Grand Vitara ve stávající verzi vydržet ještě nejméně tři roky, pokud se začne pracovat na jejím nástupci. To může být pro zájem zákazníků trochu problém, protože si chtějí koupit nové auto, ne de facto deset let staré - třebaže facelifty často vychytají mouchy a Grand Vitara je již po druhém, představeném v roce 2012.

Prodeje také byly dobré, dokud se v roce 2013 nezjevila nová Mazda CX-5 a Honda CR-V. Ta sice nemá využitelnou čtyřkolku, ale mnoha australským zákazníkům to zjevně stačí, takže bychom se u Grand Vitary nebáli přechodu na koncepci motoru vpředu napříč. Nicméně, CR-V byla nová a Suzuki proti dalším Japoncům stavělo sedm let staré auto. Australské prodeje se tehdy propadly o třetinu ze zhruba 3 tisíc ročně prodaných kusů na něco přes dva, tohle číslo si ale drží.

Jaký tedy bude vývoj, se zatím nechme překvapit, ale když celý svět chce novou generaci auta, byla by ze strany Suzuki hloupost ho nevyslyšet - ovšem, pokud novinka nebyla ztrátová. Věřme však, že se Suzuki většího SUV nevzdá.


Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 1 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 01Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 2 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 02Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 3 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 03Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 4 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 04Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 5 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 05Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 6 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 06Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 7 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 07Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 8 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 08Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 9 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 09Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 10 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 10Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 11 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 11Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 12 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 12Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 13 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 13Suzuki Grand Vitara možná dostane nástupce, zájem prý trvá na celém světě - 14 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 14
Současná Grand Vitara je už po druhém faceliftu a ještě bude muset chvíli vydržet

Zdroj: Motoring

Marek Bednář

Diskuze 1 příspěvek