Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem

Firma již loni přiznala, že Kizashi byl omyl, který nezopakuje. Grand Vitara je pak u konce s dechem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem

9.12.2014 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Firma již loni přiznala, že Kizashi byl omyl, který nezopakuje. Grand Vitara je pak u konce s dechem.

Před několika málo dny jsme konstatovali, že marketingové oddělení automobilky Suzuki o sobě nedává vědět tak často jako ostatní výrobci. Možná jsme ale dali věci do pohybu, neboť od té doby neuplyne pomalu ani týden, abychom nepřinesli nějakou novou zprávu, v jejímž středu je právě Suzuki. Naposledy přišla řeč na model Jimny, který by se v roce 2017 měl dočkat nástupce jdoucího v těch samých kolejích jako stávající provedení.

O trochu jiné plány má ale značka se sedanem Kizashi a SUV Grand Vitara. Podle kolegů z britského Just-Auto měl totiž mluvčí japonské automobilky potvrdit zvěsti o jejich konci. To by na jednu stranu nebylo překvapení, neboť Suzuki právě před rokem potvrdilo, že model Kizashi byl omylem, pročež nástupce není v plánu. Grand Vitara pak pro změnu nepatří mezi vozy, které by se prodávaly jako na běžícím pásu. Na poměry Suzuki je moc velký, ostatně to přiznává i svým názvem.

Japonské SUV je navíc v prodeji již od roku 2005, pročež by již mělo nejvyšší čas na modernizaci. Jak ovšem bylo zmíněno v produktovém plánu pokrývajícím nadcházející tři léta, s ničím podobným se nepočítá. Je tedy skutečně možné, že Suzuki své portfolio zredukuje. Zdálo se to jako hotová věc, ale možná to ještě bude jinak - Andrew Moore z australského zastoupení totiž naznačuje, že oba modely se budou prodávat i nadále.

Moore uvedl, že s ohledem na zvěsti již kontaktoval japonské ústředí, zprávu o definitivním konci sedanu i SUV ale prozatím nedostal. Dodal ovšem, že mnohé exempláře Suzuki Grand Vitara jsou objednány na čtyři měsíce dopředu. Poptávka u protinožců je totiž po tomto modelu zjevně větší než ve zbytku světa, pročež by Moore rád vybral sklady automobilky daleko větší měrou.

V případě sedanu Kizashi pak sice australské zastoupení žádné další objednávky japonskému ústředí nevypsalo, ovšem z toho důvodu, že má prozatím dost vozů rovnou k odběru. Mimo to Moore uvedl, že prozatím neobdržel jedinou korespondenci, která by konec tohoto modelu potvrzovala. To ovšem na druhou stranu neznamená, že by zmíněné zvěsti nebyly pravdivé, ostatně dávají smysl.

K ukončení výroby nakonec může dojít třeba až konec roku nebo i později. Tím by bez problémů byla vykryta poptávka australského zastoupení. Potvrzení o konci výroby by navíc mohlo ohrozit stávající zájem, což si nepřeje ani samotné Suzuki, natož Moore, jenž plánuje navýšit stávající prodeje na 30 tisíc kusů ročně. Uvidíme tedy během pár měsíců, jak vše dopadne.


Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 1 - suzuki_kizashi_ofi_2008_01Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 2 - suzuki_kizashi_ofi_2008_03Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 3 - suzuki_kizashi_ofi_2008_04Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 4 - suzuki_kizashi_ofi_2008_05Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 5 - suzuki_kizashi_ofi_2008_09Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 6 - suzuki_kizashi_ofi_2008_11Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 7 - suzuki_kizashi_ofi_2008_12Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 8 - suzuki_kizashi_ofi_2008_18Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 9 - suzuki_kizashi_ofi_2008_22

Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 10 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 01Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 11 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 02Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 12 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 03Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 13 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 04Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 14 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 05Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 15 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 06Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 16 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 07Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 17 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 08Suzuki Grand Vitara a Kizashi: velká Suzuki prý končí, není o ně zájem - 18 - Suzuki Grand Vitara 2013 nove foto 09
Suzuki Kizashi a Grand Vitara mají zjevně na kahánku, ačkoliv australské zastoupení japonské automobilky naznačuje opak

Zdroje: Just-Auto, CarAdvice

Petr Prokopec

Diskuze 8 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.