Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny

Významnější čínské automobilky už nějakou chvíli nevyrábí designové klony západních aut, své konkurenty na ně ale dál cílí velmi precizně. Nové čínské SUV tak jde i v Evropě proti Škodě Kodiaq, ovšem zásadně levněji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny

28.8.2020 | Petr Miler

Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny

/

Foto: GAC

Významnější čínské automobilky už nějakou chvíli nevyrábí designové klony západních aut, své konkurenty na ně ale dál cílí velmi precizně. Nové čínské SUV tak jde i v Evropě proti Škodě Kodiaq, ovšem zásadně levněji.

Pokud si někdo myslel, že se čínské automobilky spokojí s pozicemi na domácím trhu a zbytek světa je nechá chladnými, mýlil se. Číňané se na relativně nenáročném domácím publiku lákaném i zahraniční konkurencí naučili dělat slušná auta a byť se můžeme ptát, jak čestní při tom byli, prostě se to stalo. Obří čínský trh už jim tak nestačí a expandují do dalších destinací, pomalu ale jistě. Na rozvojových trzích se prosazují relativně snadno, rádi by ale zabodovali i v Evropě. A začínají v Rusku a okolí, které není rozvojovým trhem, zejména po stránce regulací ale není tak přísné jako Evropa.

Do tamního prodeje tak 5. září vtrhne další čínská vlaštovka - nepřekvapivě z řad SUV - jménem GAC GS5. V Číně úspěšné velké SUV je po stránce dílčích designových detailům mixem asi tak 10 aut, která jsme dávno viděli, od Hyundai po VW, jako celek je ale svébytné a nikoli nezajímavé. Hraje obecně na konzervativnější notu, což platí zejména o interiéru, a nás tak nejvíce zaujalo tím, že je skoro úplně stejně velké jako Škoda Kodiaq.

V případě rozměrů 4 695 x 1 885 x 1 726 mm dělí GS5 od Kodiaqu obvykle jen milimetry a pouze v případě rozvoru (2 710 mm) má Škoda (se svými 2 791 mm) citelněji navrch. Podobně je ale GAC se svou hmotností mezi 1 522 a 1 592 kg citelně lehčí. Číňané se netají tím, že český „medvěd” je jedním z aut, kterému chtějí brát zákazníky, a tak necílí zrovna na chudé. Lidé od 30 do 50 let s dětmi a platem alespoň 100 tisíc rublů za měsíc (30 a více tisíc Kč, to se nezdá moc, ale jsme v Rusku) mají GS5 kupovat jako housky na krámě a popravdě řečeno se přesně to může stát..

Auto si nehraje na žádnou „prémiovku”, a tak do Evropy přichází s jediným motorem 1,5 s výkonem 137 koní a točivým momentem 235 Nm, což není moc, v Číně se nabízí i 169koňová verze. K dispozici je šestistupňový manuál i automat Aisin a byť to není bůhvíjak hvězdná nabídka, cena vše kompenzuje.

Auto totiž s cenou začne na 1,5 milionu rublů, což je asi 440 tisíc českých korun. Uvážíme-li, že v základu jsou věci jako litá kola, klimatizace, kompletní elektrická výbava, střešní okno, multimediální systém s 12,3" displejem, digitální palubka či Bluetooth, není to věru mnoho. Takový Kodiaq s téměř totožně působícím motorem (1,5 TSI 150 koní) vyjde dnes na 852 900 Kč, skoro na dvojnáobek.

Jak už to navíc u Číňanů bývá, pokud se necháte rozmazlovat, nezruinuje vás to. Absolutně nejvyšší verze s automatem, lepšími palubní systémy, světly LED Matrix, panoramatickým střešním oknem, bezdotykovým elektrickým ovládáním kufru, vícezónovou klimou, parkovací kamerou, adaptivním tempomatem, bezklíčovým vstupem a startem a spoustou dalšího přijde na 2 miliony rublů. To je 590 tisíc Kč a opět nebude problém dát u Škody za podobně specifikovaný vůz dvojnásobek. A to ani nedodáváme, že standardem je záruka na 5 let a 150 tisíc km.

Jsme tedy docela zvědavi, jak se téhle novince v Rusku povede. Pokud ale netrpí zjevnými nedostatky, které by zákazníky od pohledu odrazovaly, bude pro ni těžké spíše nebodovat - poměr výkonu a ceny je opravdu zajímavý.


Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 1 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 01Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 2 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 02Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 3 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 03Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 4 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 04Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 5 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 05Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 6 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 06Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 7 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 07Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 8 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 08Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 9 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 09Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 10 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 10Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 11 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 11Téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq je k mání v Evropě za půl ceny - 12 - GAC GS5 prodej Evropa Rusko 2020 12
Velikostně téměř dokonalá čínská obdoba Škody Kodiaq se 5. září začne prodávat v Rusku. Ve srovnatelných specifikacích GAC GS5 stojí přibližně polovinu ceny Kodiaqu. Foto: Auto Mail.ru/GAC

Zdroje: GAC, Auto Mail.ru

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše