Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz

Téměř absolutně nejlepšího výsledku v případě nájezdové rychlosti dosáhla Tesla Model 3 v tzv. losím testu. Nízké těžiště a komunikativní řízení dělají své.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz

24.5.2019 | Petr Prokopec

Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Téměř absolutně nejlepšího výsledku v případě nájezdové rychlosti dosáhla Tesla Model 3 v tzv. losím testu. Nízké těžiště a komunikativní řízení dělají své.

Neexistuje pomalu lepší prověrka jízdních vlastností automobilu, než je tzv. losí test. Tato zkouška replikuje situaci, kdy se náhle musíte vyhnout překážce ve svém jízdním pruhu, zároveň se však do něj musíte kvůli ostatním účastníkům silničního provozu neprodleně vrátit. Něco takového dříve nebylo na seznamu věcí, jež musí vůz bezproblémově zvládat, ostatně stačí vzpomenout na test první generace Mercedesu třídy A. Nicméně právě fiasko třícípé hvězdy nakonec přimělo výrobce, aby podvozkům začali věnovat více pozornosti.

Nejnověji zamířila do testu Tesla Model 3, konkrétně pak varianta osazená dvěma elektromotory a tedy pohonem všech kol, bateriemi s prodlouženým dojezdem a pneumatikami Michelin Pilot Sport 4 o rozměru 235/45 R18. A elektromobil z Kalifornie v testu zazářil.

Kolegové z km77.com, kteří test provedli, si v prvé chvíli nebyla jista, co od elektrického sedanu vůbec očekávat. Proto byla pro první pokus zvolena nájezdová rychlost 74 km/h namísto obvyklé sedmasedmdesátky. Model 3 ale neměl nejmenší potíže, nájezdová rychlost se postupně zvedala až na konečných 83 km/h, což je rekord, který Tesla sdílí s novým Fordem Focus. V té chvíli nejvíce těžila ze standardního regenerativního brzdění.

Mimo to je možné vůz přepnout ještě do slabšího regenerativního brzdění, kdy po vyšlápnutí plynového pedálu ztrácíte rychlost pomaleji. Nicméně i tak proběhl test při 82 km/h bez ztráty květinky. O trochu horší to již bylo při navýšení tempa na 88 km/h, kdy došlo ke sražení několika kuželů. Nicméně jak je patrné, Model 3 zůstává i nadále vyrovnaný a jeho reakce jsou předvídatelné. Velmi pravděpodobně byste tak v reálu unikli nebezpečí i při této rychlosti.

Působivé přitom je, že za volantem elektromobilu se během celého testu vystřídali hned tři různí řidiči, žádný nejel méně než 80 km/h. Tesla se pokaždé dočkala chvály, a to nikoliv jen kvůli prakticky nulovým náklonům karoserie, za čímž stojí baterie usazené v podlaze a tedy nízké těžiště, nýbrž i s ohledem na precizní a vyvážené řízení poskytující dostatečnou odezvu.

Přesto mají výsledky jeden sporný bod, kterým jsou použité pneumatiky. Ty patří mezi sportovně orientované, jejich prioritou tak je adheze, která si příliš nerozumí s požadavkem elektromobilů na co nejnižší jízdní odpor. To se projevuje i v rámci pneumatik montovaných na Model 3 z výroby. Těmi jsou Michelin Primacy a každému, kdo se s nimi svezl, bude předem jasné, že Tesla by na nich v testu rozhodně neuspěla tak, jak se jí to podařilo na namontovaných PS4.

Tento test by pro Teslu mohl působit jako živá voda, neboť Model 3 dle očekávání začíná ztrácet v Evropě na tempu. Zatímco v březnu bylo prodáno přes 15 tisíc exemplářů, v dubnu již registrace poklesly jen na zhruba 3 700 kusů. Zdá se tedy, že zájemců na starém kontinentu bylo méně, než kdokoliv počítal. Výhled na další měsíce tedy není zdaleka optimistický, neboť i v rámci oněch 3 700 kusů bude stále spousta aut, která byla rezervována dychtivými zájemci v předchozích letech.


Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz - 1 - Tesla Model 3 losi test 2019 videoscreen 01Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz - 2 - Tesla Model 3 losi test 2019 videoscreen 02Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz - 3 - Tesla Model 3 losi test 2019 videoscreen 03Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz - 4 - Tesla Model 3 losi test 2019 videoscreen 04Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz - 5 - Tesla Model 3 losi test 2019 videoscreen 05Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz - 6 - Tesla Model 3 losi test 2019 videoscreen 06Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz - 7 - Tesla Model 3 losi test 2019 videoscreen 07Tesla Model 3 ohromila v losím testu, vyrovnat se ji dokáže jediný vůz - 8 - Tesla Model 3 losi test 2019 videoscreen 08
Tesla Model 3 excelovala v losím testu, volba nestandardního obutí ale budí rozpaky

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše