Tesla Model S: baterie lze vyměnit za 90 s, vyjde to 2x dráž než doplnění benzinu

Americká značka se snaží vyřešit problém krátkého dojezdu sítí stanic pro výměnu akumulátorů, kde budou sloužit roboti. Má to však několik „ale“.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla Model S: baterie lze vyměnit za 90 s, vyjde to 2x dráž než doplnění benzinu

21.6.2013 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

Tesla Model S: baterie lze vyměnit za 90 s, vyjde to 2x dráž než doplnění benzinu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Americká značka se snaží vyřešit problém krátkého dojezdu sítí stanic pro výměnu akumulátorů, kde budou sloužit roboti. Má to však několik „ale“.

Kdybychom nedokázali číst mezi řádky, zřejmě bychom včerejší prohlášení šéfa automobilky Tesla považovali za průlom v dějinách elektromobilizace. Elon Musk totiž řekl, že u Modelu S (a všech dalších vozů, jež značka v budoucnu vyprodukuje) bude možné vyměnit akumulátory za pouhých 90 sekund. Tedy za kratší čas, než je potřeba k natankování běžného automobilu poháněného benzinovým motorem nebo turbodieselem.

Výměna přitom bude fungovat na principu mechanické ruky, která po vašem zastavení u příslušné stanice (Tesla aktuálně začala budovat síť, přičemž výstavba jednoho zařízení vyjde na půl milionu dolarů/10 milionů korun) vytáhne z vozu akumulátory prázdné a na jejich místo dosadí plné. Při celé operaci vůbec nebude nutné vystupovat z vozu, a to ani kvůli placení, neboť automobilka na základě dříve odevzdaných cenu výměny strhne z účtu majitele auta. Tím se ale dostáváme k horším zprávám.

Výměna akumulátorů pochopitelně nebude zadarmo, stát bude mezi 60 až 80 dolary (1 200 až 1 600 Kč), zřejmě podle kapacity akumulátorů. Vezmeme-li, že 80 USD dáte za takové „dotankování” nejvyššího modelu s kapacitou 85 kWh elektrické energie, která po započtení rozdílné efektivity spalovacího a elektrického motoru představuje ekvivalent asi 35 litrů benzinu, pak takový virtuální litr vyjde na více než 45 Kč. To by bylo hodně i u nás, v Americe se ale aktuálně cena galonu paliva pohybuje okolo 3,6 dolaru (cca 19 Kč/litr), a tak je rázem elektromobilta poněkud dražší. Situaci může zlepší rekuperace kinetické energie samotného Model S, ta ale v případě rozumné, úsporné jízdy ale bude minimální a rozhodně nepřinese úsporu více než poloviny energie vložené do pohybu vozu.

Jak je možné, že je tohle dotankování o tolik dražší, když samotná elektřina dražší není? Pravděpodobně, jakkoli nepředpokládáme, že by si Tesla podle svých nejlepších zvyklostí všechno zaplatila sama, musí i zákazníci umořovat investici do vývoje a výstavby sítě takových výměnných stanic. A ty, jak víme, nejsou zadarmo, přičemž pár tisíců zákazníků automobilky je asi zásadním způsobem nevytíží.

Tím nicméně úskalí tohoto řešení nekončí. Abyste neplatili nic dalšího, pro svou původní baterii se budete muset zastavit při zpáteční cestě, jinak vám Tesla naúčtuje cenový rozdíl mezi vaší starší a novější, která byla na stanici vyměněna. Pochopitelně kvůli míře opotřebení, odpovídající rozdílné zbývající délky záruky (8 let) a dalším pochopitelným faktorům. To mohou být při cenách li-ion akumulátorů, které automobilka používá, také nemalé peníze a případná cesta zpět ke stanici další zbytečná investice.

Ač tedy snahy značky Tesla můžeme kvitovat, je zřejmé, že samotný provoz na dlouhé vzdálenosti vyjde o poznání dráže než u automobilů s běžným spalovacím motorem. Své cesty navíc budete muset pečlivě plánovat, jinak budete platit ještě více. Mezi řádky je tedy opravdu třeba číst, zvláště pokud původní zpráva vypadá příliš pozitivně...


Tesla Model S: baterie lze vyměnit za 90 s, vyjde to 2x dráž než doplnění benzinu - 1 - Tesla Model S vymena baterii 01Tesla Model S: baterie lze vyměnit za 90 s, vyjde to 2x dráž než doplnění benzinu - 2 - Tesla Model S vymena baterii 02Tesla Model S: baterie lze vyměnit za 90 s, vyjde to 2x dráž než doplnění benzinu - 3 - Tesla Model S vymena baterii 03
Zařízení na výměnu baterií pro Teslu Model S je již aktuálně realitou, první stanice se budují na trase Los Angeles-San Francisko

Petr Prokopec

Diskuze 10 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše