Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky

Americká Tesla nadále vnímá realitu po svém. Přestože prodeje počítá maximálně v tisících kusů a odsunula výrobu crossoveru, slibuje hned další dvě novinky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky

4.4.2013 | Miro Mihálik | 7 příspěvků

Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Americká Tesla nadále vnímá realitu po svém. Přestože prodeje počítá maximálně v tisících kusů a odsunula výrobu crossoveru, slibuje hned další dvě novinky.

Pokud můžeme věřit statistice, pak americká, silně prodělečná automobilka Tesla Motors prodala za loňský rok 2 650 kusů Modelu S. Kolik z nich skutečně dodala zákazníkům, když se ještě na přelomu října a listopadu chlubila zatím jen tisící vyrobenou karoserii (ačkoli tedy nesla pořadové číslo 396), ví v tuto chvíli asi jen šéf firmy Elon Musk a možná pár lidí z vedení a účetního oddělení, každopádně ambice a víra v zářnou budoucnost firmě rozhodně neschází.

Poté, co kvůli problematickému náběhu výroby Modelu S společnost oficiálně oznámila odsun produkce crossoveru Model X nejméně o dvanáct měsíců, na rok 2014, se v britském Autocaru objevily zmínky o dalších dvou plánovaných modelech. V roce 2015 až 2016 by to měl být kompaktní sedan o velikosti BMW řady 3 a zatím bez upřesnění termínu chce Tesla představit také nástupce Roadsteru.

Podle Tesly se má jednat o novou vlajkovou loď podpořenou nejmodernějšími technologiemi, která „posune hranice nad rámec toho, co dělá kdokoli jiný“. Pokud ještě věříte tomu, co Musk a jeho společnost prohlašují, nový sportovní model by měl být na trhu přibližně do pěti let, poté, co automobilka „etabluje své tři elektromobily na trhu“.

Jak toho chce dosáhnout a z čeho chce vzhledem k uvedeným číslům financovat vývoj, není zřejmé, ani rezervní fond Obamovy administrativy (Advanced Technology Vehicles Manufacturing Loan Program), pumpující peníze do několika zkrachovalých i prozatím funkčních podniků s elektromobily, není bezedný.

Přesto George Blankenship, viceprezident Tesly Motors odpovědný za prodej, neztrácí optimismus. „Vrátíme se k roadsteru, půjdeme nad rámec běžně přijímaných hranic a uděláme to, co jiní nedělají,“ prohlašuje Blankenship neskromně. Jeho vizí je zásadně překonat schopnost předchůdce akcelerovat z 0 na 60 mil v hodině za 4,4 sekundy i udávaný dojezd 200 mil, což by zejména v případě druhé hodnoty nemusel být problém, vzhledem k tomu, že reálně bylo možné baterie vybít už po ujetí zhruba čtvrtinové vzdálenosti.

I kdyby se předpověď Blankenshipa o druhé generaci Roadsteru nějakým zázrakem podařilo naplnit (předpokládáme, že jeho naděje se upírají především k pošlapávání volného trhu federálními i státními dotacemi elektromobilů a pokutováním nadlimitní spotřeby paliva), otázkou jistě je, jestli si společnost s ambicemi sériového výrobce může dovolit stavět další, jen stěží ziskovou „hračku pro movitější“, když dosud pracovala hlavně na dluh. Pokud ale bude ve Spojených státech nadále tolerována možnost rozhazovat veřejné prostředky, což asi bude, dost možná se dříve nebo později dalších elektromobilů Tesly na úkor ostatních dočkáme.


Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 1 - Tesla4Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 2 - Tesla7Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 3 - Tesla Roadster Londyn 05Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 4 - Tesla Roadster Londyn 01Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 5 - Tesla Roadster Londyn 02Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 6 - Tesla Roadster Londyn 03Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 7 - Tesla Roadster Londyn 04Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 8 - Tesla2Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 9 - Tesla3Tesla Motors dále staví vzdušné zámky, slibuje nový Roadster a sedan velikosti trojky - 10 - Tesla Roadster Londyn 06
Tesla slibuje s příchodem nové generace Roadsteru revoluci, už zase

Zdroj: Autocar

Miro Mihálik

Diskuze 7 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.