Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají

Výsledky simulovaných pokusů o vloupání a odcizení zamčených aut jsou alarmující. Zloději mají dveře skoro otevřené a nastartování není o nic těžší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají

8.8.2019 | Mirek Mazal

Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Výsledky simulovaných pokusů o vloupání a odcizení zamčených aut jsou alarmující. Zloději mají dveře skoro otevřené a nastartování není o nic těžší.

Nový britský test potvrdil, že většinu nejnovějších modelů aut s bezklíčovým vstupem lze odcizit během několika okamžiků. Stále platí mnohokrát opakované varování před pohodlným prvkem výbavy zvaným bezklíčový vstup a start. Vybavení zločinci používají ne až tak speciální vybavení k zesílení signálu automobilového klíče, což jim umožní auto odemknout a nastartovat, jako by jim patřilo.

Až absurdní rychlost a jednoduchost krádeží nových aut připomínají závěry zkoumání britského What Caru?, který se přes čtyři desetiletí zabývá spotřebitelskými testy všeho druhu. Ve výsledku představuje sedm aut, do kterých se lze buď vloupat nebo s nimi následně odjet za méně než 30 sekund. Některá vzdorují chytrými klíči, jiná ale odolala odolala pouhých 9 vteřin. Následující přehled přibližuje vše v detailu.

1. DS3 Crossback PureTech 155 Ultra Prestige

Čas potřebný na vniknutí: 5 sekund
Čas potřebný na ukradení: 5 sekund

Všechny modely DS3 Crossback jsou standardně dodávány s bezklíčovým vstupem, což je komfortní, ale ne bezpečné. Kliky dveří v testu odolaly jen 4 sekundy a stejně krátký čas vzdorovalo auto při pokusu o nastartování motoru. Automobilka zareagovala informacemi o aktivní spolupráci s policií na monitorování a analyzování krádeží, ale to je všechno. Francouzi naštěstí umožňují deaktivovat keyless u prodejců.


Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají - 1 - Cas potrebny pro ukradeni auta test WhatCar 2019 01

2. Land Rover Discovery Sport TD4 180 HSE (2018)

Čas potřebný na vniknutí: 10 sekund
Čas potřebný na ukradení: 20 sekund

Discovery Sport modelového roku 2018 odolal jen půl minuty. Zloději by stihli proniknout do zamčeného vozu za pouhých 10 sekund. Dalších 20 by stačilo na práci dekódovacího zařízení potřebného pro spuštění motoru bez originálního klíče. Výrobce odmítl chabou obranu komentovat, my za ale něj dodáme, že cestou ke krádeži byl právě loňský modelový rok vozu. Nové Jaguary a Land Rovery už se umí bránit počítáním vzdálenosti klíče od vozu - když se jeví moc velkou, auto přes keyless neotevřou.

Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají - 2 - Cas potrebny pro ukradeni auta test WhatCar 2019 02

3. Ford Fiesta 1,0 EcoBoost 140 ST-Line X

Čas potřebný na vniknutí: 40 sekund
Čas potřebný na ukradení: 20 sekund

Jeden z nejoblíbenějších hatchbacků ve Velké Británii přichází mezi zákazníky s klíči vybavenými snímači pohybu. Díky detekci použití je možné po 40 sekundách nehybného umístění klíče třeba na polici v domě počítat s vypnutím signálu potřebným k otevření dveří a startování. Opatření fungovalo, pokud ale simulovaná krádež proběhla do 40 sekund, zloději úspěšně lapili vysílané vlny a do minuty mohli odjet. Systém mají z výroby nové Fiesty a Focusy, pro starší modely je možné jej přikoupit.

Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají - 3 - Cas potrebny pro ukradeni auta test WhatCar 2019 03

4. Land Rover Discovery SD6 HSE

Čas potřebný na vniknutí: 20 sekund
Čas potřebný na ukradení: nemožné

Zde již výše popsané řešení britské automobilky bylo instalováno a bylo funkční. „Zloději” tedy museli použít fyzický zámek k otevření dveří řidiče a poté bylo nutné vypnout ručně hlasitý alarm. Discovery se ale bránilo dále, nastartovat už nebylo možné. Stačí, aby byl klíč dále než přibližně 5 metrů od vozu a zneužití keyless nepřipadá v úvahu.

Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají - 4 - Cas potrebny pro ukradeni auta test WhatCar 2019 04

5. Mercedes-Benz A220 AMG

Čas potřebný na vniknutí: 30 sekund
Čas potřebný na ukradení: 20 sekund

Třída A je vybavena bezklíčovým vstupním dálkovým ovládáním, které lze buď okamžitě deaktivovat stisknutím tlačítka, nebo se vypne po dvou minutách nehybnosti ovladače. Obě opatření fungují bezchybně, zneužití keyless po deaktivaci není možné. Pokud ale dojde k prodloužení signálu před vypršením časového limitu nebo ruční deaktivací, je bylo možné vůz vybrakovat do 30 sekund a nastartovat za dalších 20.

Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají - 5 - Cas potrebny pro ukradeni auta test WhatCar 2019 05

6. Audi TT RS Roadster

Čas potřebný na vniknutí: 5 sekund
Čas potřebný na ukradení: 5 sekund

Otevřený sportovec pro dva pasažéry může být za tučný příplatek vybaven bezlíčovým vstupem a startem, ten ale není bezchybný. Současné řešení Audi zvané Advanced Key je opět vybaveno pohybovým senzorem, klíč ale vypne až po 15 minutách nečinnosti. Do čtvrt hodiny od zaparkování tedy stačí zlodějům jen 10 sekund, aby zvládli otevřít dveře a nahodit zvučný pětiválec. Zástupci značky upozornili na neustále probíhající inovace v oblasti zabezpečení, ten čas bude nutné zkrátit - čtvrt hodina po zaparkování auta u vás doma je už pro zloděje slušná šance vůz odcizit, zvlášť když auto odolává jen 9 sekund.

Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají - 6 - Cas potrebny pro ukradeni auta test WhatCar 2019 06

7. BMW X3 xDrive20i M Sport (2018)

Čas potřebný na vniknutí: 40 sekund
Čas potřebný na ukradení: 20 sekund

Středně velké SUV z Bavorska má též ve výbavě digitální inteligentní klíč s technologií snímání pohybu, který jej po určité době vypne. Automobilka čas nezveřejnila, podle What Caru? ale jde o 2 minuty. Do té doby je možné s autem odjet do 60 sekund, poté zneužití keyless není možné.

Test ukázal, jak rychle lze ukrást některá moderní auta, déle jak 30 s neodolají - 7 - Cas potrebny pro ukradeni auta test WhatCar 2019 07

Zdroj: What Car?

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše