Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky

Na první pohled byste asi řekl, že tento snímek zachycuje příliš ambiciózní vůz mainstreamové značky, která velikostí kol dohání, co se zanedbalo při vývoji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky

6.1.2019 | Petr Prokopec

Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky

/

Na první pohled byste asi řekl, že tento snímek zachycuje příliš ambiciózní vůz mainstreamové značky, která velikostí kol dohání, co se zanedbalo při vývoji.

BMW až do přelomu tohoto a minulého století usilovně lpělo na své sportovní reputaci. Díky tomu byly středobodem nabídky sportovní sedany osazené atmosférickými motory, manuálními převodovkami a pohonem zadních kol. Jenže poté v Mnichově zjistili, že zákazníků takových aut je omezený počet, a proto je třeba překročit dříve stanovené hranice. Za uplynulé dvě dekády jsme se tak dočkali věcí, jež dříve byly u bavorské značky v absolutní minoritě. Nabídku ovládly SUV, diesely, automaty, turbodmychadla a pohon všech kol.

Možná jste si zvykli, automobilka ale hodlá jít tímto směrem dále a dále. Nejlépe to dosvědčují nové špionážní snímky chystaného BMW 2 Gran Coupe, které zjevně bude prvním sportovně střiženým modelem značky, který nebude sázet na koncepci s motorem vpředu a pohonem zadních kol. Dosud byly předokolkami jen MPV a malá SUV, což leckdo mohl bez okolků přijmout, teď posun nabídky tímto směrem pokoří další milník. Přiložené záběry nedávají prostor k pochybám, při pohledu pod zadní nárazník vůz v této oblasti zcela postrádá jakýkoliv diferenciál či hnanou nápravu, stoprocentně tedy bude stát na modulární platformě UKL.

Znamená to tedy, že nový příspěvek do nabídky značky bude primárně pracovat s pohonem předních kol a maximálně dvoulitrovými čtyřválcovými motory - architektura totiž umožňuje pouze příčnou, nikoliv podélnou zástavbu pohonných jednotek. Šestiválce se tedy pod kapotu nevejdou, třebaže díky přeplňování o nedostatek výkonu nouze nebude. Dvoulitr TwinPower Turbo by měl na všechna čtyři kola skrze osmistupňový automat posílat 306 koní a 450 Nm.

Snímky ale nabízí i jiný smutný pohled, a to na zadní brzdy. Podívejte na jejich průměr, ve velkých litých kolech se doslova ztrácí. To že mají být brzdy kotouče sportovně střiženého vozu? Je to jen další negativní dopad přepřáhnutí na pohon předních kol - takový vůz má jasnou většinu hmotnosti na přední ose a velké zadní brzdy neumí rozumně využít, tak proč by je používal.

Je samozřejmě otázkou, jaká verze byla nafocena, pohled na výfuk či ona kola ale nenaznačuje, že bychom měli tu čest s nejslabším tříválcem. Budeme se nejspíše pohybovat někde uprostřed nabídky, tedy zhruba okolo 200 koní, se kterými bude spárováno přibližně 1 500 kilogramů.

Dále již jen můžeme dodat, že Gran Coupe se oproti zbytku dvojkové řady bude lišit specifickými čelními i zadními diodovými světly, stejně jako jinými nárazníky. Zároveň bude disponovat i výše položenou boční linií. Plné odhalení se očekává během příštích měsíců, prodej pak odstartuje v závěru letošního roku. Během toho příštího či přespříštího by pak mělo dorazit i BMW M2 Gran Coupe, s ohledem na jeho výchozí architekturu ale tradiční fandy rychlých bavoráků těžko potěší.


Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky - 1 - BMW 2 Gran Coupe 2019 spy foto 01Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky - 2 - BMW 2 Gran Coupe 2019 spy foto 02Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky - 3 - BMW 2 Gran Coupe 2019 spy foto 03Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky - 4 - BMW 2 Gran Coupe 2019 spy foto 04Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky - 5 - BMW 2 Gran Coupe 2019 spy foto 05Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky - 6 - BMW 2 Gran Coupe 2019 spy foto 06Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky - 7 - BMW 2 Gran Coupe 2019 spy foto 07Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky - 8 - BMW 2 Gran Coupe 2019 spy foto 08Tohle jsou brzdy nejnovějšího sportovního BMW, jde o smutný důkaz přerodu značky - 9 - BMW 2 Gran Coupe 2019 spy foto 09
Chystané BMW 2 Gran Coupe bylo nachytáno s kamufláží, jenž ovšem neskryla trpké zklamání fanoušků značky, tedy pohon předních kol a z něj vyplývající prťavé zadní brzdy

Zdroj: Carscoops

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše