V Americe je blaze: BMW M6 2014 dostalo manuální převodovku, pro všechny verze

V Evropě nám automobilky do sebezničení vysvětlují, že automat řeší všechny naše potřeby. V Americe bez řečí vychází vstříc zákazníkům, kteří vědí své.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

V Americe je blaze: BMW M6 2014 dostalo manuální převodovku, pro všechny verze

25.3.2013 | Petr Miler | 6 příspěvků

V Americe je blaze: BMW M6 2014 dostalo manuální převodovku, pro všechny verze

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V Evropě nám automobilky do sebezničení vysvětlují, že automat řeší všechny naše potřeby. V Americe bez řečí vychází vstříc zákazníkům, kteří vědí své.

Nebudeme vám na tomto místě vysvětlovat, proč existují věci, které vám žádná automatická převodovka jakožto řidiči nemůže nabídnout. Zkušenější kolega v reakci na mnohdy absurdní vytáčky Porsche následující nahrazení manuálu automatem bez možnosti volby u nové 911 991 GT3 připravuje na toto téma vlastní článek, a tak se dnes omezíme na prosté konstatování: existují. A stejně tak existují lidé, kteří kvůli nim přímo řazené převodové skříně preferují. Najdeme je na celém světě, přesto jim jen v jedné zemi naslouchá německé BMW.

Bavorská automobilka sice nepatří mezi ty, kteří by manuální převodovky zcela zavrhovaly, z její nabídky ale postupně mizí. Sedmičková řada je postrádá už déle, pětková od poslední generace F10 de facto též a v klidu mohou zůstávat jen zákazníci menší trojky. Podobná situace panuje i mezi sportovními modely divize M - aktuální M3 ji má a další generace ji má následovat. Tím ale jistota končí, u čehokoli od M5 výše už si v Evropě můžete koupit jen automat, přitom zrovna aktuální M5 by manuální převodová skříň tak slušela.

Asi by se to dalo pochopit, kdyby tato situace panovala na všech místech bez rozdílu. Jenže to se neděje - zatímco evropští zákazníci křičí a BMW kouká jinam, ti američtí mají vyhráno. Manuálu se dočkali už pro standardní šestku, pro zmiňovanou em-pětku a loni severoamerické zastoupení značky slíbilo totéž i pro ostrou M6. A ačkoli si dalo trochu na čas, pravě dnes se slíbeného dočkali.

BMW představilo modifikace em-šestky pro modelový rok 2014 a je to minimálně z hlediska amerických řidičů velmi příjemné čtení. Hlavní novinkou totiž je doplnění nabídky o šestistupňovou manuální převodovku jako bezpříplatkové volby pro verze M6 Coupe F13, Cabrio F12 i Gran Coupe F06. Jde o tradiční skříň vyvinutou a vyráběnou přímo v divizi M GmbH „vylepšenou” pouze elektronickými meziplyny (rev-match) pro jízdní režimy Efficient a Sport. Mód Sport+ tuto značně „antipurstickou” funkci naštěstí vypne.

Další novinkou pro Ameriku jsou karbon-keramické brzdy, které jsou ale u nás k mání už od představení a několik dalších drobností ve výbavě, které nás příliš nemusejí zajímat.

Manuální převodovka nás ale zajímá velmi, přesto ji můžeme Američanům leda závidět, neboť evropská divize automobilky o ničem podobném neuvažuje. Nezájmem ani neargumentuje, prý není nic, co by manuál nabízel navíc. Pozoruhodné je, že cestou přes oceán se situace změní a tu cestu přes oceán bychom vypíchli - BMW tuto techniku musí vyvinout v Mnichově, vyrobit v Mnichově a do auta namontovat v Mnichově. Přesto ji odmítá nabídnout evropským zákazníkům, i když víme o takových, kteří by si za to byli ochotni dokonce připlatit. Dává vám to nějaký smysl? Nám to na rozum pořád nějak nejde...


V Americe je blaze: BMW M6 2014 dostalo manuální převodovku, pro všechny verze - 1 - BMW M6 2014 USA 01V Americe je blaze: BMW M6 2014 dostalo manuální převodovku, pro všechny verze - 2 - BMW M6 2014 USA 02V Americe je blaze: BMW M6 2014 dostalo manuální převodovku, pro všechny verze - 3 - BMW M6 2014 USA 03V Americe je blaze: BMW M6 2014 dostalo manuální převodovku, pro všechny verze - 4 - BMW M6 2014 USA 04
Dostupné fotky zachycují BMW 6 Cabrio a M6 Gran Coupe 2014 zvenčí a předvádějí mimo jiné jednu z nových barev (matná bílá). To nejzajímavější se ale skrývá v útrobách vozu, kam nás zatím BMW (jako už obvykle) nahlédnout nenechalo. Obrázek manuálu v M6 zatím nenajdete ani ve webovém vizualizéru BMW USA, i když coby bezpříplatkový prvek už v online-nabídce je

Petr Miler

Diskuze 6 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše