Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně

VW s oblibou říká, že doba SUV je u konce, jeho činy s tím ale nekorespondují ani v nejmenším. Jeho poslední novinka na tomto poli je odvážnější, než je u Němců zvykem a už se fakticky prodává. U nás na ni ale můžeme aspoň prozatím zapomenout.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně

24.2.2021 | Petr Prokopec

Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně

/

Foto: Volkswagen

VW s oblibou říká, že doba SUV je u konce, jeho činy s tím ale nekorespondují ani v nejmenším. Jeho poslední novinka na tomto poli je odvážnější, než je u Němců zvykem a už se fakticky prodává. U nás na ni ale můžeme aspoň prozatím zapomenout.

Koronavirus změnil leccos, preference zákazníků ale nikoli, alespoň prozatím. Lidé tedy i nadále nejčastěji sahají po vozech se zvýšenou stavbou karoserie a přizvednutým podvozkem. V některých případech se dokonce stalo, že některé modely prodejně rostou, i když odbyt aut jako takových dvouciferným tempem klesá. Stěží tak udiví, že Volkswagen i navzdory mnoha svým slovům o konci jejich obliby poslal do prodeje další SUV.

Řeč je o loni odhaleném Tiguanu X, který vychází z prodlouženého provedení Tiguanu zvládajícího pobrat až sedm cestujících. Za přidáním písmene „X“ se nicméně neskrývá další zvětšení, ale spíše zmenšení praktičnosti, neboť jde o tzv. SUV-kupé. Karoserie se tedy od středového sloupku směrem dozadu dočkala jasně patrné změny, která spočívá ve sklopení střešní linie. Zadní okno pak není zdaleka tak strmé jako u výchozího vozu, navíc se pod něj nastěhovala lišta propojující zadní lampy, která budí vášně. Vlastně jako celé pojetí zádě, jež se stylem VW poslední doby příliš nekoresponduje, byť o to zajímavější může pro některé být.

Přepracování karoserie je tedy docela kontroverzní, Tiguan X připomíná mix až příliš mnoha karosářských stylů. Jakkoliv se ovšem tvůrci snažili z každého segmentu vytáhnout jen to nejlepší, nejsme si jisti, jak moc toto pojetí nadchne evropské publikum. Na starý kontinent se nicméně vůz primárně nechystá, Volkswagen jej začal v lednu prodávat v Číně a za první měsíc s ním podle svých slov oslovil 2 000 zákazníků. To na tak velký trh není zase tak mnoho, na druhou stranu jde na čínské poměry o docela drahé zboží. K cenám se ovšem dostaneme, nejprve ještě pár slov o autě samém.

Jak jsme již zmínili, novinka má vychází z Tiguanu Allspace (prodávaného v Číně jako Tiguan L), a tak má stejně jako on 2,79metrový rozvor,. Přepracované zadní partie ale přesto vyústily v větší zadní převis - Tiguan X se na délku natáhl na 4 764 milimetrů z původních 4 701 mm. I přes tuto změnu se ovšem nedá příliš počítat s prostornějším zavazadelníkem, zmíněná sklopená střešní linie pak navíc sedící ve druhé řadě připraví o nějaký ten prostor na hlavu. Místa pro kolena ale bude dostatek.

Přesunout se můžeme pod kapotu, kde nelze počítat s ničím jiným než s přeplňovaným dvoulitrovým čtyřválcem. Ten bude produkovat 186 nebo 220 koní, o jejichž přenos se postará jen automatická převodovka v kombinaci s pohonem předních nebo všech kol. Peníze budou moci zákazníci dále utratit i za odlišný bodykit a větší kola provedení R Line, které nakonec vidíme na fotkách. Nahlédnout můžeme také do kabiny, která se snad ani nesnaží ničím překvapit - klasická architektura i dílčí prvky Volkswagenů posledních let jsou v tomto případě vlastní i Tiguanu X.

Překvapit naopak mohou ceny, které jsou na poměry kompaktního SUV z Číny a pro Čínu docela vysoké. Základní provedení se 186 koňmi na předních kolech a stovkou za 8,8 sekundy vyjde na 245 900 yuanů, což je asi 814 tisíc Kč. Na české zvyklosti asi i dobrá cena, někteří čínští konkurenti ale doma prodávají podobné vozy za třetinové sumy.

Ceník zde navíc jen začíná, nikoli končí - verze s 220 koňmi, 4x4 a stovkou za 7,5 s startuje na 285 900 CNY (cca 946 tisíc Kč) a tatáž technika s maximální výbavou stojí 305 900 CNY (1,01 milionu Kč). Za takové peníze by se auto snadno mohlo prodávat i u nás, jestli se to ale někdy stane, zatím není jasné. Pro tuto chvíli to VW nezamýšlí, ale to kdysi Renault s obdobně řešenou Arkanou též neplánoval a kde jsme nyní. SUV-kupé jsou v kurzu a Němci by byli jen sami proti sobě, třebaže design evropské verze by možná museli mírně upravit.


Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 1 - VW Tiguan X cena prodej 2021 01Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 2 - VW Tiguan X cena prodej 2021 02Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 3 - VW Tiguan X cena prodej 2021 03Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 4 - VW Tiguan X cena prodej 2021 04Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 5 - VW Tiguan X cena prodej 2021 05Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 6 - VW Tiguan X cena prodej 2021 06Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 7 - VW Tiguan X cena prodej 2021 07Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 8 - VW Tiguan X cena prodej 2021 08Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 9 - VW Tiguan X cena prodej 2021 09Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 10 - VW Tiguan X cena prodej 2021 10Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 11 - VW Tiguan X cena prodej 2021 11Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 12 - VW Tiguan X cena prodej 2021 12Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 13 - VW Tiguan X cena prodej 2021 13Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 14 - VW Tiguan X cena prodej 2021 14Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 15 - VW Tiguan X cena prodej 2021 15Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 16 - VW Tiguan X cena prodej 2021 16Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 17 - VW Tiguan X cena prodej 2021 17Volkswagen začal prodávat další nové SUV, některé jeho partie probouzí vášně - 18 - VW Tiguan X cena prodej 2021 18
Volkswagen navzdory svým předchozím předpovědím pustil letos do prodeje další SUV, stylový Tiguan X. Neprodává se špatně, i když je na čínské poměry docela drahý, u nás by se srovnatelným ceníkem skoro jistě bodoval. Foto: Volkswagen

Zdroj: Volkswagen

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše