Kdy už skončí móda SUV? VW dává stále stejnou odpověď, nevěří ji ale ani on sám

Němci soustavně mluví o konci obliby SUV a k dříve zmiňovaným důvodům přidávají i efektivitu. Přesto však chystají model ID.4, které navíc dorazí ve dvou verzích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kdy už skončí móda SUV? VW dává stále stejnou odpověď, nevěří ji ale ani on sám

21.4.2020 | Petr Prokopec

Kdy už skončí móda SUV? VW dává stále stejnou odpověď, nevěří ji ale ani on sám

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Němci soustavně mluví o konci obliby SUV a k dříve zmiňovaným důvodům přidávají i efektivitu. Přesto však chystají model ID.4, které navíc dorazí ve dvou verzích.

V poslední době neuplynul pomalu ani měsíc, kdy by některý z vedoucích manažerů Volkswagenu nemluvil o brzkém konci obliby SUV. Stát za tím povětšinou měla elektrifikace a její omezená kompatibilita s většími a těžšími auty. Ovšem v podstatě pokaždé jen pár dní po oné prognóze německá automobilka vyrukovala s novým vozem či konceptem, který dostal právě vysokou stavbu karoserie a zvýšený podvozek. A nezřídka i elektrický pohon. Nyní by se nicméně značka dle šéfa vývoje a výzkumu Franka Welsche skutečně již měli přiblížit stavu, kdy svou nabídku již nebudou moci rozšířit o žádné další SUV.

„My jich už máme v nabídce dost. Nepotřebujeme deset dalších modelů. Nyní je na řadě začít se o ně starat. Musíme mít portfolio, které je efektivní, jak se na masového hráče sluší a patří,“ uvedl Welsch. Dle něj se tak automobilka nyní musí soustředit zejména na ty vozy, u kterých je komerční úspěch jistotou. „Pokud totiž budeme mít příliš mnoho různých modelů a budeme od každého prodávat 30 nebo 40 tisíc kusů ročně, nevyděláme žádné peníze.“

Přesně to naznačujeme již nějakou dobu. Na jedné straně je totiž hezké mít bezpočet aut, jenž mohou pokrýt veškeré lidské potřeby. Ovšem na straně druhé je třeba počítat s tím, že takové portfolio bude dříve nebo později bratrovražedné. Tedy jinými slovy, jeden model bude krást zákazníky druhému, a jakkoliv budou ve výsledku užívat tutéž techniku, dodatečné vývojové náklady jsou pokaždé natolik vysoké, že je příjmy již nebudou s to vyvážit.

Volkswagen má v současné době ve své globální nabídce hned 14 SUV, z čehož nejvíce jich v rámci jednoho trhu nalezneme logicky v Číně. Tamní desítka modelů se přitom má zakrátko dočkat další novinky, evropská šestka tak hraje až druhé housle. I když oproti americké trojce je na tom starý kontinent ve výsledku ještě docela dobře, zvláště pokud si uvědomíme, že ve Státech mají SUV na celkových prodejích již 60procentní podíl, zatímco v Evropě „jen“ 40procentní.

Jakkoliv se ovšem nabídka rozšiřuje, nárůst registrací tomu neodpovídá. Na druhé straně se prodeje stále alespoň pohybují pozitivním směrem, což již neplatí u sedanů či hatchbacků. Welsch proto přiznal, že německá automobilka chystá rovněž čistku, a to zejména u modelů postavených na platformě MQB. Ta je však Volkswagenem využívána nejvíce, pročež je nadmíru těžké odhadnout, o které auto půjde. Ostatně tuto architekturu používají i mnohá SUV.

Je tedy vskutku náročné určit, kterému vozu můžeme zamávat na rozloučenou. Na druhou stranu ale víme naprosto přesně, jakého modelu se od Volkswagenu v nejbližší době dočkáme. I přes veškerá oznámení o konci SUV, a to hlavně kvůli alternativnímu pohonu, půjde totiž o elektrické SUV, a sice ID4. Tato novinka navíc dorazí jako klasik i stylové SUV-kupé, prostor pro expanzi tedy Volkswagen evidentně ještě nevyčerpal.


Kdy už skončí móda SUV? VW dává stále stejnou odpověď, nevěří ji ale ani on sám - 1 - VW ID.4 2020 predprodukcni model prvni foto 01Kdy už skončí móda SUV? VW dává stále stejnou odpověď, nevěří ji ale ani on sám - 2 - VW ID.4 2020 predprodukcni model prvni foto 02Kdy už skončí móda SUV? VW dává stále stejnou odpověď, nevěří ji ale ani on sám - 3 - VW ID.4 2020 predprodukcni model prvni foto 03Kdy už skončí móda SUV? VW dává stále stejnou odpověď, nevěří ji ale ani on sám - 4 - VW ID.4 2020 predprodukcni model prvni foto 04
Volkswagen sice soustavně mluví o konci SUV, hlavně kvůli elektrifikaci, přitom však sám chystá elektrické SUV. To má navíc dorazit rovnou ve dvou verzích

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše