Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu

Působilo dojmem, jako že je ušité jen pro Američany, Hyundai to s ním ale nakonec zkusilo i v Evropě, třebaže ne v zemích EU. A chybu neudělalo, ovšem také nestojí v přepočtu ani milion.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu

8.5.2021 | Petr Prokopec

Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu

/

Foto: Hyundai

Působilo dojmem, jako že je ušité jen pro Američany, Hyundai to s ním ale nakonec zkusilo i v Evropě, třebaže ne v zemích EU. A chybu neudělalo, ovšem také nestojí v přepočtu ani milion.

Pokud na našem trhu zatoužíte po velkém Hyundai, musíte si vystačit s 4,8metrovým Santa Fe. V zámoří je situace nicméně jiná, neboť Korejci tam nabízí své vrcholné SUV Palisade. To evropskou vlajkovou loď překonává o dvacet centimetrů, může tak nabídnout tři řady sedadel. Zákazníci si mohou vybrat, zda v té druhé a třetí chtějí dvě nezávislá křesla, nebo třímístnou lavici. Palisade tak dokáže v extrému pobrat až osm pasažérů, což je opravdu neobvyklé.

Proč ale dnes hovoříme o autě, které si Američané či Korejci mohou již třetím rokem? Protože tohle auto koncem loňského roku dorazilo i na starý kontinent. Alespoň prozatím se ale není k dispozici v zemích EU, takže lze koupit pouze v Rusku. A když se zadíváme na skladbu motorů, je v podstatě jisté, že v zemích Unie by jej bylo možné koupit s jediným u nich - z 2,2litrového turbodieselu a 3,5litrového či 3,8litrového šestiválce je průchozí jen ten první.

Na ruský trh se korejské SUV vydá pro změnu pouze s prvními dvěma zmíněnými jednotkami, tedy s turbodieselem naladěným na 200 koní a tři-pětkou produkující 249 koní. Zajímavé přitom je, že atmosférický benzinový agregát byl naladěn přímo pro Rusko a jeho specifické benziny, neboť mimo něj produkuje koní 277. Daný krok má ale spojitost i se zdaněním, neboť v Rusku se část poplatků vypočítává dle výkonu.

Co se cen týče, jsou na tak velké a vybavené auto docela libové. Palisade startuje na 3 449 000 RUB (cca 985 tisíc Kč), za což zákazníci dostávají libovolný z obou motorů a úroveň výbavy Lifestyle zahrnující třeba kožené čalounění nebo multimédia s 8palcovým displejem. V případě benzinové jednotky je pak daná výbava pouze o 50 tisíc rublů (asi 14 tisíc Kč) dražší, přičemž v obou případech je možné počítat s osmistupňovou automatickou převodovkou. Standardem je pak v Rusku i pohon všech kol HTRAC.

Vrcholem je úroveň High-Tech, přičemž právě na tomto stupni mohou zákazníci volit také sedmimístné provedení, jehož středová křesla dostala do vínku nezávislé nastavení a vyhřívání i chlazení. V tomto případě je třeba sáhnout po 3 979 000 rublů (asi 1,13 milionu Kč). Počítat pak lze s kůží Nappa či dokonce prémiovou sadou zavazadel. Ty lze přitom naskládat nad zadní nápravu, kde Palisade i při plném obsazení sedadel dokáže pobrat až 595 litrů. Jakmile nicméně sedadla sklopíte, je možné počítat dokonce s 2 464 litry.

V tomto kontextu není překvapivé, že velké SUV je úspěšné na každém trhu, na které vkročí a ani Rusko není výjimkou. I když rozjezd Palisade byl pomalý a v lednu se prodalo v Rusku jen v 66 aut, v únoru odbyt chytnul saze. Tehdy se prodalo 205 aut, což je na vůz této třídy hodně a v březnu šlo už o 275 vozů. Uvážíme-li, že citelně dostupnější a obyčejnější Santa Fe si našlo za tu samou dobu 986 kupců, není přehnané hovořit o prodejním hitu. Přiměje to Hyundai nabídnout Palisade třeba i u nás? Uvidíme, jeho šance na úspěch bychom při alespoň trochu podobných cenách označili za nenulové.


Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 1 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 01Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 2 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 02Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 3 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 03Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 4 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 04Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 5 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 05Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 6 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 06Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 7 - Hyundai Palisade 2020 Evropa prvni 01Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 8 - Hyundai Palisade 2020 Evropa prvni 02Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 9 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 07Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 10 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 08Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 11 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 09Vrcholně luxusní korejské SUV i s V6 je v Evropě stále větší hit, při jeho ceně není divu - 12 - Hyundai Palisade 2020 ruska verze 10
Hyundai Palisade se od konce loňského roku prodává také v Evropě. Na ruském trhu je to slušný prodejní hit, při cenách začínajících v přepočtu pod milionem korun vlastně není divu. Foto: Hyundai

Zdroje: Hyundai, Avtostat

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše