VW Passat B8 2015: nová generace se ukáže už letos, hybrid příští rok

Příští Passat dostane prodlouženou platformu MQB, s níž dorazí redukce hmotnosti. Šestiválce skončí zcela.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW Passat B8 2015: nová generace se ukáže už letos, hybrid příští rok

28.2.2014 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

VW Passat B8 2015: nová generace se ukáže už letos, hybrid příští rok

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Příští Passat dostane prodlouženou platformu MQB, s níž dorazí redukce hmotnosti. Šestiválce skončí zcela.

O nové generaci Volkswagenu Passat (označované jako B8) jsme se naposledy - a opravdu podrobně - rozepsali na konci loňského roku a při té příležitosti jsme zmínili, že i tento vůz bude stát na platformě MQB. Ta však oproti takovému Golfu, Audi A3 či Škodě Octavia pořádně naroste. Rozvor by totiž měl činit 2 800 milimetrů, tedy prakticky stejně jako v případě současné prodloužené verze prodávané v Číně. Délka by oproti tomu měla zůstat na stávajících 4,8 metrech.

Díky tomuto nárůstu se nový Passat konečně dostane před koncernovou Škodu Superb, z čehož bude mít vedení VW Group dozajista velkou radost. I když možná ne dlouho, neboť i mladoboleslavskou novinku očekáváme v nejbližších letech (druhá generace je na trhu od roku 2008). Vraťme se ale zpátky k německému vozu, který se objeví nejen jako sedan, kombík či verze CC, ale dokonce prý i jako kabriolet.

Po stránce designové máme očekávat karoserii, která vychází ze stávající sedmé generace, zároveň se ovšem nechá ovlivnit stylem Volkswagenu Golf VII. Vepředu se tak objeví dvojice chromových lišt, na které navazují pásky s diodami v čelních světlometech. Chrom pak nebude chybět ani ve ventilačním otvoru předního nárazníku nebo okolo oken, zatímco záď má lehce kopírovat styl většího Phaetonu.

Opomenout nesmíme ani boky, kde by se kliky dveří měly stát součástí výrazné linie. S ohledem na větší rozvor pak dorazí i větší ráfky, o standardní velikosti však momentálně můžeme spekulovat. To samé se týká i zavazadlového prostoru, zde však máme k dispozici pár prozatím neoficiálních údajů. Ve standardu lze prý počítat se zhruba 650 litry, po sklopení sedadel je to dokonce 1 800 l.

V motorovém prostoru se s ohledem na zmiňovanou platformu MQB a s ní spojenou hmotnostní dietu nepřekvapivě objeví pouze maloobjemové agregáty. V rámci benzinů se tak základem stane přeplňovaná Jedna-čtyřka TSI s deaktivací poloviny válců, jejíž výkon by měl činit 125 nebo 150 koní, zatímco střed bude představovat 1,8 TSI naladěný na 180 koní.

Vrcholem se pak stane dvoulitrový motor z rodiny EA888, u kterého lze očekávat 220 i 280 koní. Tím ale benzinová nabídka končí, šestiválce tedy mají utrum. A to i v případě dieselů, neboť „producenty sazí“ lze očekávat v 1,6litrovém nebo dvoulitrovém objemu, oproti Golfu by se ovšem výkon u slabší jednotky měl zvednout na 115 koní, silnější nabídne koní až 231.

Jistotou je rovněž hybridní verze, která by technologii měla převzít z Audi A3 e-tron. Kvůli větším rozměrům i hmotnosti by však mělo dojít k přepracování tohoto pohonného ústrojí. Navíc je lze očekávat o rok později než standardní verzi, která by se měla ukázat na podzim tohoto roku na autosalonu v Paříži.

V závěru pak jen můžeme dodat, že v úvodu zmíněná verze CC by měla opětovně adoptovat název Passat. Navíc prý dostane klasickou třímístnou zadní lavici, čímž se navýší její praktičnost. Sportovní styl však tomuto modelu zůstane zachován i nadále.


VW Passat B8 2015: nová generace se ukáže už letos, hybrid příští rok - 1 - VW Passat 2015 render 01VW Passat B8 2015: nová generace se ukáže už letos, hybrid příští rok - 2 - VW Passat 2015 render 02
Nový Passat se již ukázal na celé řadě neoficiálních ilustrací. Aktuálně však není jisté, zda Volkswagen půjde cestou designové evoluce či revoluce

Zdroj: Autobild

Petr Prokopec

Diskuze 7 příspěvků