VW vyhodil svého softwarového šéfa, vaz mu zlomily neustále odklady klíčových novinek

Volkswagen ho přetáhl od BMW a měl posunout wolfsburskou automobilku vpřed. Svůj otisk zanechal na platformě MEB i modelech Golf a ID.3, zrovna ty se ale softwarově příliš nepovedly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW vyhodil svého softwarového šéfa, vaz mu zlomily neustále odklady klíčových novinek

13.7.2020 | Petr Prokopec

VW vyhodil svého softwarového šéfa, vaz mu zlomily neustále odklady klíčových novinek

/

Foto: Volkswagen

Volkswagen ho přetáhl od BMW a měl posunout wolfsburskou automobilku vpřed. Svůj otisk zanechal na platformě MEB i modelech Golf a ID.3, zrovna ty se ale softwarově příliš nepovedly.

Uplynul již více než rok od chvíle, kdy Volkswagen poprvé přiznal technické potíže se svým bestsellerem. Golf osmé generace se pak sice k zákazníkům dostal, ovšem s jistým zpožděním. Před pár týdny nicméně automobilka musela prodeje na čas zastavit, neboť nastaly problémy se systémem nouzového volání. Ty sice byly záhy vyřešeny, zrovna v letošním roce se ale podobné problémy nehodí. A protože to nebyly jediné potíže, dolů s tím zjevně zamířil i dříve hvězdný statut šéfa vývoje softwaru Christiana Sengera.

Tohoto manažera, stejně jako třeba šéfa koncernu VW Herberta Diesse, přetáhl „lidový vůz“ od BMW. U mnichovské automobilky měl Senger na starosti vývoj elektromobilu i3. Po přesunu do Wolfsburgu se podílel na vývoji modulární platformy MEB, která je u aut s alternativním pohonem klíčová. Mimo to měl pod palcem také software pro zmiňovaný Golf a stejně tak se podepsal i pod modelem ID.3. Ovšem i ten má nemalé softwarové problémy, díky nimž si zákazníci dosud nepřevzali ani kus.

Podle německého listu Handelsblatt právě tato dvě selhání u stěžejních novinek Volkswagenu vedla k Sengerově pádu. Šéf softwarového vývoje tak měl svůj post s okamžitou platností opustit. Jméno nástupce sice zatím nepadlo, nicméně už jen skutečnost, že na dané střídání stráží dochází, naznačuje, že Wolfsburg se ponořil do velkých potíží. A pokud aktuálně je nedokáže vyřešit ani takový specialista, jakým je Senger, pak jsou první dodávky zcela hotových ID.3 dále, než sám VW doufal.

Německá automobilka tyto informace zatím nekomentovala, v případě softwarových problémů pak vždy udávala, že jakkoliv možná při vývoji došlo k pár zádrhelům, vše by již dávno mělo být na správné cestě. Realita je ale evidentně odlišná. V době stále přísnějších emisních limitů a miliardových investic do elektromobility přitom Volkswagen již potřebuje prodávat ID.3 jako sůl, hlavně kvůli jeho papírovým nulovým emisím.

Pokud se přitom značce nepovede vůz dostat na trh včas, pak jí hrozí opravdu vysoké pokuty, které jsou po koronavirových odstávkách a propadech příjmů tím posledním, po čem VW touží. Ač se tedy Senger dosud jevil jako trefa do černého, není překvapivé, že jej koncern začíná při déletrvajících potížích házet přes palubu. Na sentiment teď opravdu není místo.

Co se bude dít dále, se jistě dozvíme v nejbližších týdnech z oficiálních pramenů. V mezičase ale rozhodně nečekáme, že by se první kusy ID.3 rozjely za svými právoplatnými majiteli ve finální podobě, neboť VW už dříve oznámil, že první kusy předá bez některých funkcí, které doplní později.


VW vyhodil svého softwarového šéfa, vaz mu zlomily neustále odklady klíčových novinek - 1 - Christian Senger 01VW vyhodil svého softwarového šéfa, vaz mu zlomily neustále odklady klíčových novinek - 2 - Christian Senger 02
Šéfem softwarové divize Volkswagenu Christian Senger byl podle Handelsblattu odvolán ze své funkce kvůli problémům s modely Golf a ID.3, VW to zatím nekomentoval. Foto: Volkswagen

Zdroj: Handelsblatt

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše