Vydělal si u Googlu 2,7 miliardy a chtěl ho okrást, teď musí zaplatit 4 a vyhlásil bankrot

Anthony Levandowski byl hvězdou vývoje autonomních technologií. Královský plat u Googlu mu ale by málo, proto ukradl jím navržená řešení a prodal je Uberu. Teď je na mizině.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Vydělal si u Googlu 2,7 miliardy a chtěl ho okrást, teď musí zaplatit 4 a vyhlásil bankrot

8.3.2020 | Petr Prokopec

Vydělal si u Googlu 2,7 miliardy a chtěl ho okrást, teď musí zaplatit 4 a vyhlásil bankrot

/

Foto: Mike Murphy, Quartz

Anthony Levandowski byl hvězdou vývoje autonomních technologií. Královský plat u Googlu mu ale by málo, proto ukradl jím navržená řešení a prodal je Uberu. Teď je na mizině.

Nejspíše nepotrvá dlouho, než se příběh Anthonyho Levandowskiho objeví na stříbrném plátně. Či alespoň na televizních obrazovkách. Má totiž naprosto všechny potřebné ingredience, se kterými hollywoodští scénáristé dosahují patřičné dramatičnosti. Tedy úspěch, zradu i pád. Vše přitom odstartovalo v roce 2007, kdy Levandowski začal pracovat u společnosti Google. Nejprve se podílel na technologii Street View, poté však byl až do ledna 2016 jeho hlavní činností vývoj systémů autonomního řízení. Jako vysoce postavený manažer za svou práci postupně dostal 120 milionů dolarů, dnešním kursem 2,7 miliardy Kč.

Před čtyřmi lety se nicméně Levandowski s firmou rozloučil a založil vlastní společnost Otto, která měla auta s autopilotem dostat na silnice v co nejrychlejším možném termínu. Ovšem jen o pár měsíců později ji odkoupil Uber, který experta posadil do čela vývoje autonomního řízení. Tím však odstartoval letitý spor, který má nakonec pro Levandowskiho smutný závěr. Za krádež duševního vlastnictví totiž musí Googlu zaplatit 179 milionů dolarů (cca 4,04 mld. Kč).

Proč, ptáte se? Jednoduše proto, že Levandowski před svým odchodem od Googlu stáhl více než 14 tisíc tajných firemních dokumentů. A právě tento materiál se nakonec stal majetkem Uberu, který tak získal důležité technologie jen za cenu společnosti Otto. Firma o tom ale nejspíše neměla ponětí, i proto Levandowskiho posléze vyhodila, neboť nespolupracoval v rámci interního vyšetřování. S Googlem pak v roce 2018 dosáhla mimosoudní dohody a vyrovnání.

Levandowski nicméně od svého obvinění veškerou vinu popírá. Ta mu však nyní byla soudně prokázána, přičemž výsledkem je ona nemalá pokuta. K té se navíc přičítají i soudní výlohy a náklady na právníky, pročež měly závazky někdejší autonomní hvězdy vyšplhat až na nějakých 500 milionů dolarů (11,28 mld. Kč). Levandowskiho majetek je nicméně odhadován na něco mezi 50 až 100 miliony dolarů (1,12 až 2,24 mld. Kč). Došlo tak na osobní bankrot.

Nyní tedy Levandowski požádal o ochranu před věřiteli, díky čemuž nebude muset uhradit veškeré své závazky. I tak se ovšem jeho veškerý majetek rozplyne jak pára nad hrncem. Kromě toho má zakázáno působení v mnoha oblastech autonomní technologie, což je pro člověka, který se v této oblasti angažoval prakticky celý život, trest asi nejtvrdší. A odskáče jej samozřejmě i samotná technologie, neboť Levandowski byl a je v tomto oboru expertem.

Lze pak jen dodat, že součástí oněch machinací byl i Lior Ron, který byl spoluzakladatelem společnosti Otto. I on tedy svého času rovněž přestoupil od Googlu k Uberu, kde ale možná i překvapivě zůstává dodnes. Na rozdíl od svého kolegy totiž přiznal svůj podíl viny, což nakonec minulý měsíc vyústilo v dohodu s Googlem. Pokutu 9,7 milionu dolarů (218,81 mil. Kč) za něj zaplatil jeho současný chlebodárce.

Je tedy potvrzeno, že pýcha předchází pád. Na příkladu Rona je jasně viditelné, že autonomní technologie jsou pro Uber i řadu dalších společností vším. Pokud by tedy Levandowski přiznal vinu, nejspíše by dopadl lépe. A místo vyhlašování bankrotu by jen dojednával podmínky nového kontraktu, jímž by si odpracovával vše, co by za něj Uber konkurenci ještě rád zaplatil.


Vydělal si u Googlu 2,7 miliardy a chtěl ho okrást, teď musí zaplatit 4 a vyhlásil bankrot - 1 - Anthony Levandowski 01Vydělal si u Googlu 2,7 miliardy a chtěl ho okrást, teď musí zaplatit 4 a vyhlásil bankrot - 2 - Anthony Levandowski 02Vydělal si u Googlu 2,7 miliardy a chtěl ho okrást, teď musí zaplatit 4 a vyhlásil bankrot - 3 - Anthony Levandowski 03
Anthony Levandowski byl ceněným expertem na automobilové technologie. Nyní musel kvůli trestu za okradení Googlu vyhlásit osobní bankrot

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše