Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic

Ještě donedávna by nikdo netipoval, že Porsche bude vyrábět reprezentativní sedan se vznětovým motorem. Teď ho tu máme, jaký je?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Jízdní dojmy a další testy

Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic

9.8.2011 | Jaroslav Vavera | Přidat příspěvek

Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ještě donedávna by nikdo netipoval, že Porsche bude vyrábět reprezentativní sedan se vznětovým motorem. Teď ho tu máme, jaký je?

Značka Porsche nyní patří do koncernu Volkswagen, který její zvuk využívá ke zvýšení svého tržního potenciálu. I proto jsem měl možnost projet se teprve dieselovým Porsche všech dob (pokud nepočítáme traktory z Porsche z druhé poloviny minulého století) poprvé navíc ve voze, který si může dělat alespoň nějaké sportovní ambice.

Vznětový motor sice už dávno není doménou zemědělských strojů a prodeje osobních automobilů poháněných turbodiesely se za posledních dvacet přiblížily polovičnímu podílu na trhu, ale „ropák“ pod kapotou stuttgartské Panamery je pro příznivce značky přece jen překvapením. Nemáme pochyb o tom, že jako marketingový tah rozhodně nezklame, stačí se třeba podívat na skladbu prodejů SUV Cayenne a je logické, že Panamera s nápisem diesel na bocích nebude na evropských silnicích ničím výjimečným (ještěže vám bez příplatku výrobce toto označení nemusí dodat...), na otázku, zda je to správný krok, ale pouhý krátkodobý prodejní úspěch přesto neodpoví. Alespoň část ze zbývajících nejasností se dnes pokusíme osvětlit.

V prvé řadě je dobré si říci, podle čeho bezpečně Porsche Panamera s přeplňovaným vznětovým třílitrovým vidlicovým šestiválcem od Audi pod přední kapotou, neboť s hrdým nápisem „diesel” u většiny prodaných vozů opravdu nepočítáme. Neodstranitelný poznávací znak je přitom jednoduchý - zvětšené otvory v předním nárazníku vedoucí vzduch k mezichladičům stlačeného vzduchu.


Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 1 - PanameraDiesel PanameraDiesel24Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 2 - PanameraDiesel PanameraDiesel26Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 3 - PanameraDiesel PanameraDiesel25

Panameru Diesel si pochopitelně nespletete s jinými verzemi ani zpoza volantu. Po nastartování nemůžete neslyšet sice tlumený, ale typický zvuk koncernového TDI. Novinka pod kapotou disponuje přímým vstřikováním Common rail s piezoelektrickými vstřikovači, které pracující s tlakem 200 MPa. Nechybí ani přeplňování pomocí turbodmychadla s elektronicky ovládanou variabilní geometrií rozváděcího kola turbíny, řízená recirkulace výfukových plynů nebo oxidační katalyzátor a filtr pevných částic.

Podélně uložený motor má největší výkon 250 koní a disponuje točivým momentem 550 Nm. Hlavní devizou tohoto Porsche bude ale bude pro většinu zákazníků dojezd. Výrobce se chlubí, že s plně natankovaným vozem (osmdesátilitrová palivová nádrž) v pohodě zdoláte trasu z Berlína do Boloně bez nutnosti navštívit čerpací stanici, což představuje zhruba dvanáct stovek kilometrů.

To ale znamená držet spotřebu 1,9 tuny těžkého čtyřmístného vozu v blízkosti výrobcem udávané kombinované spotřeby 6,5 l/100 km, což je možné se značným sebezapřením na dálnici. Já osobně bych zhruba asi v půlce ekojízdy s ostatními eurobčany, kteří se kromě dodržování rychlostních limitů už vůbec nesnaží věnovat provozu kolem sebe, začal usínat. Takže pokud se vrátím ke svižnému cestování, které Panamera Diesel umožňuje i díky dobře poskládané osmistupňové samočinné převodovce, dobře dimenzovaným brzdám (vpředu s kotouči o průměru 360 mm) a v našem případě také příplatkovému vzduchovému odpružení, na palubním počítači se objeví osmička či devítka. Pokud budete využívat výkonový potenciál Pamamery Diesel z větší části, začne na vás palubní počítač ukazovat dvoumístná čísla spotřeby a reálný dojezd se tak zmenší na nějakých 750 kilometrů. To ale vzhledem k tomu, jak rychle se za předpokladu plynulého provozu na tranzitním tahu dovede tahle stuttgartská dvoutuna překonat stovky kilometrů, není pořád vůbec špatné číslo. Při opravdu rychlé jízdě uvidíte na ukazateli spotřeby i dvacítku, ale v tu chvíli zjistíte především to, že jste si koupili špatnou motorizaci - takovému řádění naftová Panamera rozhodně nefandí.

Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 4 - PanameraDiesel PanameraDiesel11Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 5 - PanameraDiesel PanameraDiesel09Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 6 - PanameraDiesel PanameraDiesel10

V zatáčkách totiž poznáte, že nesportovní chování v takovém terénu budete muset Panameře s turbodieselem jednoduše odpustit. Vůz s pohonem zadní nápravy by sice měl slibovat zábavnější jízdu, těžký ingot v podobě motoru TDI uložený nad přední nápravou je ale proti. Po chvíli přemlouvání zjistíte, že do vyváženosti zhruba stejně drahého modelu se základní benzínovou motorizací má novinka hodně daleko a o pověstných jízdních vlastnostech vozů značky Porsche si může nechat vyprávět leda tak od svých kolegů s Caymanem, Boxsterem nebo 911 v garáži. Základem je nepřehánět nájezdové rychlosti do zatáček a potom si můžete pod plynem s mírným sklouznutím zádě vychutnat výjezd. Pakliže nebudete respektovat fyzikální zákony, těžká limuzína ze Stuttgartu vám to dá ihned znát, vy budete mít plné ruce práce a může se stát, že vám nepomůže ani stabilizační systém. Naštěstí si Panameru kupují hlavně řidiči v pokročilejším věku, kteří si raději vychutnají pohodu tohoto luxusního Porsche než jeho sportovní sklony.

A ptáte se na čtyřkolku? Pak vězte, že zástavba turbodieselu u Panamery implantaci pohonu všech kol neumožňuje a budete si muset počkat až na další generaci. Pokud by vás zajímaly další detaily, počkejte si na podrobnější test z českých silnic, který vám též nabídneme.

Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 7 - PanameraDiesel PanameraDiesel36Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 8 - PanameraDiesel PanameraDiesel38Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 9 - PanameraDiesel PanameraDiesel35

Technické údaje

Motor

Vznětový, turbodmychadlem přeplňovaný vidlicový šestiválec uložený vpředu podél za přední nápravou
Objem: 2 967 ccm
Největší výkon: 184 kW (250 k) při 3 800 - 4 400 ot./min
Největší točivý moment: 550 Nm při 1 750 - 2 750 ot./min
Palivo: Nafta
Přenos výkonu: osmistupňová automatická převodovka, pohon zadních kol

Provozní vlastnosti

Max. rychlost: 242 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 6,8 s
Spotřeba paliva (l/100 km):
Město: 8,1 l
Mimo město: 5,6 l
Kombinovaná: 6,5 l
Objem palivové nádrže: 80 l

Rozměry a hmotnosti

Délka: 4 970 mm
Šířka: 1 931 mm
Výška: 1 418 mm
Rozvor náprav: 2 920 mm
Pohotovostní hmotnost: 1 955 kg
Užitečná hmotnost: 545 kg

Vnitřní rozměry

Základní objem zavazadlového prostoru: 445 l
Maximální objem zavazadlového prostoru: 1 263 l

Další fotografie

Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 10 - PanameraDiesel PanameraDiesel01Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 11 - PanameraDiesel PanameraDiesel02Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 12 - PanameraDiesel PanameraDiesel03Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 13 - PanameraDiesel PanameraDiesel04Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 14 - PanameraDiesel PanameraDiesel05Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 15 - PanameraDiesel PanameraDiesel06Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 16 - PanameraDiesel PanameraDiesel07Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 17 - PanameraDiesel PanameraDiesel08Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 18 - PanameraDiesel PanameraDiesel12Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 19 - PanameraDiesel PanameraDiesel13Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 20 - PanameraDiesel PanameraDiesel14Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 21 - PanameraDiesel PanameraDiesel15Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 22 - PanameraDiesel PanameraDiesel16Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 23 - PanameraDiesel PanameraDiesel17Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 24 - PanameraDiesel PanameraDiesel18Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 25 - PanameraDiesel PanameraDiesel19Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 26 - PanameraDiesel PanameraDiesel20Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 27 - PanameraDiesel PanameraDiesel21Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 28 - PanameraDiesel PanameraDiesel22Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 29 - PanameraDiesel PanameraDiesel23Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 30 - PanameraDiesel PanameraDiesel27Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 31 - PanameraDiesel PanameraDiesel28Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 32 - PanameraDiesel PanameraDiesel29Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 33 - PanameraDiesel PanameraDiesel30Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 34 - PanameraDiesel PanameraDiesel31Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 35 - PanameraDiesel PanameraDiesel32Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 36 - PanameraDiesel PanameraDiesel33Porsche Panamera Diesel: první dojmy z německých silnic - 37 - PanameraDiesel PanameraDiesel34

Jaroslav Vavera

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše