Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy)

Novinka švédské automobilky se řadí do skupiny kompaktních prémiových SUV, v níž začíná být od letošního podzimu pěkně těsno. S Volvem XC60 jsme najeli první kilometry a víme, zda má ve své třídě šanci uspět.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Jízdní dojmy a další testy

Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy)

17.11.2008 | Jiří Kaloč | 1 příspěvek

Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Novinka švédské automobilky se řadí do skupiny kompaktních prémiových SUV, v níž začíná být od letošního podzimu pěkně těsno. S Volvem XC60 jsme najeli první kilometry a víme, zda má ve své třídě šanci uspět.

Nejen u Volva delší dobu pošilhávali, jak dobře si vede BMW X3 ve své třídě. Shodou okolností se pak konkurence probudila úplně ve stejnou dobu, a tak podzimní nabídku na českém trhu obohatí vedle XC60 také Mercedes GLK a Audi Q5. Švédský zástupce sází tradičně na osobitý design a bezpečnost, tentokrát se nezapomíná ani na jízdní vlastnosti a výkony. Naopak potlačeny zůstaly terénní schopnosti a překvapivě zatím také ekologie, nebereme-li v úvahu recyklovatelné materiály, z nichž je automobil vyroben, neboť v sériové produkci nenajdete žádný produkt, který by šel tímto způsobem označit.


Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 1 - X01 (3)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 2 - X01 (4)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 3 - X01 (10)

Z počátku tři motorizace

Modelová řada XC60 startuje kariéru se šestiválcovým přeplňovaným motorem T6 o výkonu 210 kW a dvěma vznětovými pětiválci 2,4 litru: silnější D5 má výkon 135 kW, slabší 2.4D 120 kW. Všechny modely jsou standardně vybaveny pohonem všech kol. „Ekoverze“ přijdou ve druhé vlně, první vlaštovkou je pařížská premiéra modelu XC60 s pohonem předních kol a vylepšeným turbodieselem 2.4D (128 kW, 420 N.m), který se ve spojení s ručně řazenou převodovkou chlubí spotřebou 6,4 litru na 100 km a exhalacemi CO2 „pouze“ 170 g/km.

Volvo XC60 zapadá rozvorem 2774 mm a délkou 4628 mm přesně mezi své výše jmenované konkurenty. Z hlediska designu ctí tradičně robustní přední část s výraznou mřížkou chladiče a obřím logem, na druhou stranu zaujmou ladné křivky boků, klínovitý profil a extrémně zkosené čelní sklo. Pýchou designérů jsou elegantní sdružená zadní světla kopírující linii boků od středu až ke střeše. Prostorové poměry odpovídají kompaktnímu sedanu střední třídy. Vpředu samozřejmě najdete pohodlná sedadla ze současné generace S80/V70, vzadu se však cestující musí uskromnit. V prostoru pro nohy mnoho místa nezbývá, zvláště pokud má řidič přes 180 cm. Solidní základní objem zavazadlového prostoru 0,495 m3 pak dokazuje, že menší prostor na zadních sedadlech byl záměrem tvůrců. Novinkou pracoviště řidiče je změna umístění displeje audiosystému a klimatizace, který se posunul do vyvýšené kapličky nad středovým panelem. A naopak výsuvný displej příplatkové navigace se dostal do stejné roviny s kontrolními přístroji.

Bezpečnostní schránka

XC60 samozřejmě přináší veškeré bezpečnostní standardy, které známe od jeho starších sourozenců. K tomu si za příplatek můžete pořídit další doplňky jako adaptivní tempomat či BLIS. Úplnou novinkou je systém city safety. Každé XC60 je sériově vybaveno laserem umístěným v předním skle, který skenuje prostor před vozidlem do vzdálenosti deseti metrů. Pokud systém zaznamená nebezpečné přibližování se k vozu vpředu a řidič neaktivuje brzdu, city safety zasáhne a pokusí se zabrzděním vozidla zabránit srážce. Do rychlosti 25 km/h je velká šance, že ke kontaktu nedojde. Tvůrci o novém XC60 hovoří jako o nejbezpečnějším volvu v historii, a není důvod jim nevěřit.

Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 4 - X01(18)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 5 - X01(17)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 6 - X01(15)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 7 - X01 (16)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 8 - X01 (14)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 9 - X01 (8)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 10 - X01(11)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 11 - X01(12)

Z hlediska celkové koncepce představuje XC60 další rozšíření platformy, na které jsou postaveny řady V70 a S80. Rozvor byl samozřejmě zkrácen a nastavení podvozku se všemi nezávisle zavěšenými koly představuje kompromis mezi sportovním projevem a solidním jízdním komfortem. Testovaný model obutý do osmnáctipalcových pneumatik (ve standardu 17´´, za příplatek až 19´´) se při dynamické jízdě v zatáčkovitém terénu horských silniček okolo španělské Valencie choval velmi poslušně, potěšilo hlavně přesné řízení i účinné brzdy, které „šedesátka“ převzala z modelu XC90. Náklon karoserie v zatáčkách zůstal v přijatelných mantinelech, přitom podvozek dokáže slušně filtrovat i nejrůznější příčné či podélné nerovnosti.

Výtečné jízdní vlastnosti

Musím uznat, že jízdní vlastnosti nového volva mě příjemně překvapily, ale pozadu nezůstávají ani pohonné jednotky. Přeplňovaný zážehový příčně uložený řadový šestiválec dodávaný výhradně s šestistupňovým automatem sice nepatří z hlediska spotřeby mezi spořivé, na druhou stranu však poskytuje téměř sportovní projev a nadprůměrnou dynamiku. Měl jsem možnost vyzkoušet také verzi D5 s pětiválcovým turbodieselem, který pro změnu nabízí optimální kompromis mezi nízkými provozními náklady a možností dosahovat solidních jízdních průměrů. V tomto případě bych se však přiklonil k ručně řazené šestistupňové převodovce představující alternativu k šestistupňovému automatu.

Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 12 - X01_Volvo_XC60Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 13 - X01 (5)Volvo XC60: bezpečnost především (první dojmy) - 14 - X01 (1)

Mimo silnice nelze schopnosti XC60 hodnotit v žádných superlativech. Spolehnout se můžete na funkční pohon všech kol, ovšem nižší světlá výška a dlouhé převisy karoserie vpředu i vzadu neumožní zdolávat větší nerovnosti. Jedinou trakční pomůckou je systém kontrolovaného sjíždění ze svahu (HDC). Volvo XC60 přichází na český trh se třemi pohonnými jednotkami a ve čtyřech stupních výbavy. Za základní model 2.4D zaplatíte 919 000 Kč, nejdražší provedení T6 AWD Summum přijde na 1 294 000 Kč.

Jiří Kaloč

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.