Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni

Muselo to přijít. Po sedmi-, osmi- a devítistupňové automatické převodovce pozná světlo světa i ta desetistupňová. A první ji chce nabídnout Hyundai.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni

29.9.2011 | Petr Miler | 2 příspěvky

Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Muselo to přijít. Po sedmi-, osmi- a devítistupňové automatické převodovce pozná světlo světa i ta desetistupňová. A první ji chce nabídnout Hyundai.

Pokud vás nedávné představení devítistupňového automatu firmy ZF nutilo volat: „Deset, deset!” pak je čas si znovu zakřičet a také zatleskat. Šéf automobilky Hyundai Park Seong Hyon totiž podle agentury Bloomberg prohlásil, že jeho firma do roku 2014 dostane na trh desetistupňovou automatickou převodovku vlastní výroby. A chce, aby to stihla jako první na světě.

Šílení kolem automatických převodovek se vám může zdát být nepochopitelné a z údivu vás nevyvede ani to, pokud si některou ze současných mnohastupňových převodových skříní (nejvýše osm) vyzkoušíte. U velkých a silných vozů schopných jet alespoň omezených 250 km/h je použití osmi stupňů ještě snesitelné, v testu nového BMW 1, které nabízí osmitupňový automat i k relativně slabému dvoulitrovému dieselu, jsme ale museli konstatovat, že už se zdá být v praxi spíše kontraproduktivním. Vůz má velmi krátké převody a zvláště pokud jste zvyklí na manuální volbu převodových stupňů, řadíte prakticky neustále. A teď si představte ještě dva další převody k dobru...

Důvodem, proč se automobilky za - v tomto směru - stále více disponovanými převodovkami ženou, je ten, že celý vůz pak má lepší výsledky v testu normované spotřeby. Nejen dlouhé poslední převody, ale i schopnost takové převodovky držet motor co nejvíce ve spektru otáček s jeho nejvyšší efektivitou normovanou spotřebu snižuje a tato metrika je dnes určující pro prakticky veškerý vývoj. Pokud tímto krokem ušetříte třeba dvě deci v testu normované spotřeby u auta, kterého v Evropě prodáváte 100 tisíc kusů za rok, snížíte tabulkové emise CO2 přibližně o 5 g/km a od prvního ledna 2012 po další roky ušetříte na pokutách odváděných EU obrovské částky. Za 5 gramů emisí CO2 nad hranici 134 g/km to bude 475 Eur za každé prodané auto, tedy o 47 500 000 Eur (něco přes 1,1 miliardy korun) ročně. A pro to už se vyplatí investovat pár korun do vývoje vícestupňové převodovky nebo ji pak bez dalšího příplatku dodávat do každého prodaného auta místo konvenční pěti- či šestistupňové. A co si budeme povídat, jakožto velký koncern ji použijete nakonec ve větším množství aut (však se bude hodit i v Americe) a teoretická úspora paliva bude dost možná vyšší než ony dvě deci paliva na sto kilometrů.

Takto nesporně uvažuje i Hyundai. Tato automobilka již osmistupňový automat má, jen u nás zatím není k mání v žádném z aut nabízených v Evropě. Pořídit si jej můžete třeba do sedanu Genesis, jenž se prodává v Americe a v Asii, u nás by brzy měl být ke koupi do faceliftovaného Genesis Coupe a zřejmě i v dalších modelech. Než však Hyundai stačí rozšířit tuto techniku napříč svými modelovými řadami, stihne vyvinout převodovku ještě s dalšími dvěma stupni navíc. Již zmíněný „devítikvalt” ZF zřejmě nemá smysl dorovnávat, ostatně během tří let, kdy chce Hyundai deset stupňů dostat výroby, by už devět stupňů mohlo být něčím příliš běžným.

Další detaily zatím nejsou známy, Park Seong Hyon ale poznamenal, že jako první by se nový automat měl objevit v modelech Genesis a Equus a postupně zamířit i do nižších modelových řad. Otázkou tedy zůstává - co bude dál? Jedenáct převodů, tucet převodů, co takhle rovnou nešťastná třináctka? Kdo ví, meze fantazii se zde zřejmě nekladou.


Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 1 - Hyundai Genesis 2011 facelift 01Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 2 - Hyundai Genesis 2011 facelift 02Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 3 - Hyundai Genesis 2011 facelift 03Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 4 - Hyundai Genesis 2011 facelift 04Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 5 - Hyundai Genesis 2011 facelift 05Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 6 - Hyundai Genesis 2011 facelift 06Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 7 - Hyundai Genesis 2011 facelift 07Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 8 - Hyundai Genesis 2011 facelift 08Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 9 - Hyundai Genesis 2011 facelift 09Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 10 - Hyundai Genesis 2011 facelift 10Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 11 - Hyundai Genesis 2011 facelift 11Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 12 - Hyundai Genesis 2011 facelift 12Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 13 - Hyundai Genesis 2011 facelift 13Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 14 - Hyundai Genesis 2011 facelift 14Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 15 - Hyundai Genesis 2011 facelift 15Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 16 - Hyundai Genesis 2011 facelift 16Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 17 - Hyundai Genesis 2011 facelift 17Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 18 - Hyundai Genesis 2011 facelift 18Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 19 - Hyundai Genesis 2011 facelift 19Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 20 - Hyundai Genesis 2011 facelift 20Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 21 - Hyundai Genesis 2011 facelift 21Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 22 - Hyundai Genesis 2011 facelift 22Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 23 - Hyundai Genesis 2011 facelift 23Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 24 - Hyundai Genesis 2011 facelift 24Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 25 - Hyundai Genesis 2011 facelift 25Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 26 - Hyundai Genesis 2011 facelift 26Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 27 - Hyundai Genesis 2011 facelift 27Hyundai chystá automatickou převodovku s deseti stupni - 28 - Hyundai Genesis 2011 facelift 28
Velký sedan Genesis by se spolu s ještě větším modelem Equus měl dočkat nového desetikvaltu jako první. Zřejmě ale až ve své příští generaci, s letošním faceliftem si převodových stupňů vysloužil „jen” osm

Zdroj: Bloomberg

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše