Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu

Snad každý alespoň trochu dříve narozený s ním musel mít tu čest, časy jeho největší slávy ale netrvaly dlouho. Auta, ve kterých by jej bylo možné využít, už jen postupně vymírají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu

9.11.2019 | Mirek Mazal

Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Snad každý alespoň trochu dříve narozený s ním musel mít tu čest, časy jeho největší slávy ale netrvaly dlouho. Auta, ve kterých by jej bylo možné využít, už jen postupně vymírají.

Nové automobily vyvinuté v souladu s nejnovějšími trendy jsou stroji napěchovanými moderní technikou. Řízení přebírá elektronika, která se kromě fungování samotného auta stará i o komfort posádky. Její důležitou součástí jsou informačně-zábavní systémy, které dnes obvykle dokáží pracovat s hudbou stejně jako váš počítač a přehrát prakticky cokoli vás napadne.

Elektronické formáty jako MP3, streamovaná hudba či chytré telefony připojené přes Bluetooth rozvázaly ruce nekonečnému přehrávání bez otravné a potenciálně nebezpečné manipulace s CD či kazetovými nosiči. Audiokazety obvykle poskytly prostor pro nanejvýš 90 minut nahrávek a už v roce 2010 byly nahrazeny přinejmenším cédéčky. Kdo ale měl nebo stále má ve starším autě „kazeťák”, tomu skoro jistě nejednou přišel vhod adaptér umožňující přes něj připojit i ty nejmodernější externí přehrávače.

Zařízení vypadá jako obyčejná kazeta s kabelem. Konec je možný zasunout například do telefonu a staré autorádio na kazety rázem přetvořit ve zprostředkovatele kvalitnějšího hudebního zážitku díky skladbám přehrávaným z individuálně vytvořeného playlistu.

Kazetový adaptér může vypadat jako dílo nového tisíciletí, je ale mnohem starší. Vznikl už v 80. letech 20. století současně s příchodem přehrávačů CD, kdy autorádia na kompaktní disky byla drahá a zabudování měniče do vozu jakbysmet. Kazeta s kabelem se tak stala nejlevnějším řešením, jak k autu připojit dostupnější externí přehrávač CD a mít cédéčka k dispozici doma i v autě.

Patent z roku 1986 přibližuje geniálně jednoduché fungování převratného vynálezu. Larry Schotz vymyslel náhradu magnetofonového pásku přenosovou hlavou, která předává záznam ze vstupního kabelu do čtecího zařízení rádia. Uvnitř krabičky je uložen mechanismus simulující pohyb zmíněného pásku, aby přehrávač nepoznal vložení náhrady místo originálního zvukového nosiče z dob dávno minulých.

Tyto adaptéry se prodávají dodnes jako levná a snadno použitelná alternativa k instalaci modernějších audiosystémů hlavně do starších aut, jejich sláva ale rychle pohasíná. U novějších modelů jsou k ničemu, neboť na trhu se už 9 let neobjevilo auto s továrním kazeťákem. Lidé budou jistě ještě nějaký ten pátek používat auta, ve kterých jim Schotzův vynález přijde vhod, je ale jen otázkou času, než na něj budeme vzpomínat jako sice chytrý, ovšem jednoho dne zcela překonaný nápad.


Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu - 1 - Kazetovy adapter do radia foto 01Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu - 2 - Kazetovy adapter do radia foto 02Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu - 3 - Kazetovy adapter do radia foto 03Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu - 4 - Kazetovy adapter do radia foto 04Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu - 5 - Kazetovy adapter do radia foto 05Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu - 6 - Kazetovy adapter do radia foto 06Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu - 7 - Kazetovy adapter do radia foto 07Kazetový adaptér je geniální vynález, 33 let po svém zrodu je ale téměř k ničemu - 8 - Kazetovy adapter do radia foto 08
Upravená kazeta je schopna přehrát cokoliv připojené přes 3,5milimetrový konektor, s koncem aut s kazetovými přehrávači se ale blíží chvíle, kdy budou i její dny sečteny

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše