Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry

Nová pohonná jednotka je důvod, proč Mercedes nepočítá s návratem ostře laděných dieselů - tak výkonný a úsporný nový motor automobilky je.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry

18.4.2017 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nová pohonná jednotka je důvod, proč Mercedes nepočítá s návratem ostře laděných dieselů - tak výkonný a úsporný nový motor automobilky je.

V poslední době stále více značek zmiňuje návrat k řadovým šestiválcům, jedné z takřka ideálních koncepcí motoru. Do zdárného konce tento návrat ale zatím dotáhla jediná, Mercedes-Benz, která nám třílitrovou pohonnou jednotku s označením M256 poprvé ukázal již loni v říjnu. Nyní můžeme nahlédnout do detailů, a to i do těch, jež souvisejí s AMG. Sportovní divize z Affalterbachu si motor, který se vůbec poprvé ukáže ve standardním provedení pod kapotou faceliftovaného Mercedesu třídy S, vzala taktéž do parády.

Agregát dostal dvě úrovně přeplňování, kdy tu úvodní zajišťuje elektricky poháněný kompresor. V nízkých otáčkách prý na minimum redukuje prodlevu, jež je jinak přeplňovaným motorům vlastní, neboť se během pouhých 300 milisekund dokáže roztočit na 70 000 otáček. A dokáže s tím začít dříve, než vůbec zmáčknete plyn, pakliže elektronika očekává blížící se akceleraci. Díky jeho přítomnosti mohlo být aplikováno mnohem větší konvenční turbodmychadlo, jež se zapojuje do hry s příchodem středních otáček a pro změnu se stará o vysoký maximální výkon.

Jako první tuto variantu motoru M256 dostane Mercedes-AMG E50 4Matic, tedy jakési poloviční AMG, něco na úrovni bavorských modelů z řady M Performance. Tam bude dávat k dobru 435 koní a 530 Nm točivého momentu, což jsou samo o sobě špičkové hodnoty. Nicméně součástí ústrojí bude kromě 48voltového elektrického okruhu rovněž integrovaný startér-generátor ISG, který přidá dalších 20 koní a 220 Nm. O nedostačující jízdní dynamice tedy nemůže být ani řeč, byť přesná data zatím k dispozici nemáme - výkon okolo 450 koní s daným způsobem přeplňování a elektrickou asistencí je i dnes něco výjimečného, na šestiválec rozhodně. Pro srovnání, osmiválcové BMW M550i má dnes 462 koní.

Takto naladěný motor zamíří mimo jiné pod kapotu produkční verze čtyřdveřového konceptu GT. Dvoudveřové provedení ovšem nadále setrvá u osmiválce. Kromě toho Mercedes pro svou sportovní novinku chystá i plug-in hybridní ústrojí, které by se vůči již známým alternativním pohonům značky mělo výrazně lišit. Zaměřeno totiž nebude na maximální dojezd, ale na sportovní jízdu a tudíž i dynamiku na okruhu.

Rozdíl mezi konvenčním a sportovním hybridním ústrojím by tedy měl být stejný, jako když volíte mezi jízdními režimy Comfort a Sport+. Tedy alespoň dle šéfa AMG Tobiase Moerse. Ten zároveň uvedl, že „chceme systém, který je permanentně v chodu, a ze kterého můžeme výrazně čerpat“. I proto divize z Affalterbachu na vývoji akumulátorů spolupracuje s menšími firmami, které se mohou zcela podřídit jejím požadavkům.

Toto benzin-elektrické ústrojí, stejně jako výše zmiňovaný přeplňovaný řadový šestiválec, kromě vysokého výkonu a působivé jízdní dynamiky zajistí i nižší spotřebu. Tím dle Moerse zcela přestává být relevantní potřeba sportovního dieselu, jehož existenci šéf AMG ostatně nikdy nepodporoval a proto se tam jeho vývojem vlastně ani nikdy nezabývali.

O trochu smutnější jsou zprávy, jež má Moers pro milovníky atmosférických agregátů. „Už nikdy se nebudeme schopni vrátit k přirozenému plnění,” řekl doslova. Atmosférám tak jednoduše odzvonilo, přestože elektrifikace by jejich život mohla ještě o trochu prodloužit. Jelikož ale AMG zastává postup maximální efektivity a dolování maxima potenciálu, přichází vždy nejprve ke slovu přeplňování, a teprve poté elektrifikace. Tím jsou tedy atmosféry definitivně ze hry.

Budoucnost pohonných jednotek Mercedesu tedy bude především přeplňovaná, benzinová a plug-in hybridní. To samozřejmě neznamená, že by se Mercedes dieselů zcela vzdal - k dispozici budou, dokonce i ty nově vyvinuté - kupříkladu též loni představený řadový šestiválec by měl dávat k dobru 313 koní - jen ne pod kapotou modelů z Affalterbachu...


Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry - 1 - Mercedes-Benz M256 2017 nove foto 01Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry - 2 - Mercedes-Benz M256 2017 nove foto 02Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry - 3 - Mercedes-Benz M256 2017 nove foto 03Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry - 4 - Mercedes-Benz M256 2017 nove foto 04
Nová pohonná jednotka M256 se nyní ukázala svěu i naživo. Kromě vysokého výkonu nabídne i úsporný provoz, proto prý AMG nesklouzne ke sportovním dieselům jako konkurence

Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry - 5 - Mercedes nove motory 2016 rijen 04 V6 turbo benzin M256Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry - 6 - Mercedes nove motory 2016 rijen 04 V6 turbo benzin M256aMercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry - 7 - Mercedes nove motory 2016 rijen 05 V6 turbo benzin M256Mercedes detailně představil svůj nový řadový šestiválec, má úžasné parametry - 8 - Mercedes nove motory 2016 rijen 05 V6 turbo benzin M256a
Takto jsme si nový motor mohli poprvé prohlédnout loni na oficiálních fotkách

Zdroje: Mercedes-Benz PassionBlog, Car Advice

Petr Prokopec

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.