Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej

Považovat olej typu „longlife” za „wholelife” se nevyplácí. Tento majitel Audi TT jej nevyměnil po neskutečných 134 tisíc km.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej

21.3.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Považovat olej typu „longlife” za „wholelife” se nevyplácí. Tento majitel Audi TT jej nevyměnil po neskutečných 134 tisíc km.

Tento týden jsme vám ukázali, jak dopadne srdce vašeho auta, pokud jezdíte moc pomalu a motor tedy používáte pouze v nízkých otáčkách. Něco takového jistě není výjimečné a s následky se může bez vlastního zavinění potýkat kde kdo - je to vlastnost přímovstřikových jednotek, o níž zdaleka ne každý ví. Dnes se ale podíváme na následky trochu jiného zacházení. Jejich projev je podstatně děsivější a odpovědnost lze z beder majitele sejmout jen stěží.

Přiložené fotky dokumentují stav motoru Audi TT vybaveného vidlicovým šestiválcem objemu 3,2 litru. Jakéhokoli automobilového srdcaře musí pohled na něj přivést k pláči, neboť motor resp. jeho hlava je naprosto zdevastovaná nánosy usazenin. Asi nepřekvapí, že tento motor už nebyl schopen chodu a nebylo jej možné ani opravit - musel být vyměněn za jiný

Detaily tohoto příběhu zůstávají nejasné, příčina tohoto konce kdysi hrdého šestiválce je ale známá. Přiložené fotky zveřejnila firma Prestige Motor Services s tím, že majitel vozu během neskutečných 83 296 mil, tedy asi 134 tisíc kilometrů nevyměnil olej. S tím, jak ubýval, docházel k jeho doplňování, výměnu si ale neužil jedinou. Při tak dlouhé době pochopitelně nebylo možné očekávat správnou funkci oleje a nebylo ji možné očekávat ani od olejového filtru. Bylo tak jen otázkou času, než olej „domaže”, a to se také stalo. Průvodní znaky tohoto stavu vidíte sami.

Možná se divíte, jak může být někdo tak hloupý a během tak dlouhé doby opomenout byť jen jednou vyměnit olej. Po krátkém průzkumu mezi nám známými mechaniky ale nejsou podobné případy tak výjimečné, pouze 134 tisíc kilometrů je nevídaná porce. Na jednu stranu může něco takového svědčit o kvalitě motoru i použitého oleje (bohužel nevíme, o jaký šlo), že spolu něco takového přežily, na druhou stranu je to dobrý odstrašující důkaz toho, že údržbu vozu není radno zanedbávat. Uspořené „drobné” se vždy vrátí v potřebě zásadně vyšší investice, pouze v delším časovém horizontu.

My sami jsme skeptičtí už k tzv. „longlife” olejům, které někdy ve vozech zůstávají bez výměny i po léta a desetitisíce kilometrů. Tento majitel Audi TT si ale olej spletl za „wholelife” a evidentně narazil. Měnit olej je na každý pád vždy lepší dříve nežli později, čerstvé mazivo a čistý filtr mohou jeho životnost jen prodloužit...


Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 1 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje dalsi 01Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 2 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje dalsi 02Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 3 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje 01Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 4 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje 02Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 5 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje 03Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 6 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje 04Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 7 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje dalsi 03Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 8 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje dalsi 04Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 9 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje 05Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 10 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje 06Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 11 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje 07Tohle se stane s motorem, když v něm během 134 tisíc km nevyměníte olej - 12 - Motor 133 tkm bez vymeny oleje 08
Šestiválec Audi TT 3,2 přežívající 134 tisíc kilometrů bez výměny oleje musel skončit ve zcela fatálním stavu

Zdroj: Prestige Motor Services

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.