Volkswagen MSB: platforma od Porsche pro všechny koncernové zadokolky

Německý koncern VW pokračuje v dobývání světa zjednodušováním automobilových architektur - nově přichází s platformou pro luxusní zadokolky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Volkswagen MSB: platforma od Porsche pro všechny koncernové zadokolky

3.2.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Volkswagen MSB: platforma od Porsche pro všechny koncernové zadokolky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Německý koncern VW pokračuje v dobývání světa zjednodušováním automobilových architektur - nově přichází s platformou pro luxusní zadokolky.

Po včerejším představení nové platformy MQB s motorem uloženým vpředu napříč má Škoda, Volkswagen i Seat a ingolstadtská A3 na několik (možná desítek) let vystaráno. Klidné spaní může mít rovněž zbytek portfolia Audi a typová řada Continental od Bentley, které využívají šasi MLB (Modularer Längsbaukasten) s motory umístěnými podélně a pohonem všech nebo předních kol. Jenže co koncernové zadokolky, myslel dnes ještě někdo na klasickou koncepci s motorem vpředu a poháněnou zadní nápravou?

Odpovědí je ano a aktuálně vám můžeme přiblížit první detaily o další nové konstrukci nesoucí interní označení MSB. Tato zkratka vychází z německého Modularer Standardbaukasten a za její vývoj je k velké nelibosti Audi odpovědné Porsche. Nejsou to ověřené informace, ale v době, kdy se rozhodlo o přidělení této zakázky (no, spíše úkolu...), nebyly vztahy mezi Zuffenhausenem a Ingolstadtem právě nejvřelejší. Jestli se to zlepšilo, možná zjistíme v průběhu nejbližších několika let. Říká se totiž, že tato platforma určená pro příští Panameru a novou generaci vozů Bentley by se mohla stát základem také pro vlajkovou loď Audi - model A9.

MSB by ovšem mohla dát život spoustě dalších, dosud jen v teoretické rovině uvažovaných automobilů. Naprosto ideálně by se hodila k oživení projektu Lamborghini Estoque, ačkoli Italové momentálně mnohem více myslí na SUV. A rozhodně by mohla být základem pro Panameru Coupé jako nástupce Porsche 928 a pár dalších karosářských verzí, i když to není až tak divoké fantazírování, jak by se mohlo zdát - zdeoje potvrzují odhodlání Porsche vydat se tímto směrem během několik let.

A čím že má být ona MSB pozoruhodná? Tak předně nižší hmostností při současném zvýšení torzní tuhosti. Zprávy říkají, že dnešní Panamera by byla díky nové platformě o 90 kg lehčí. Konstruktéři při jejím návrhu a stavbě využili mix vysokopevnostních ocelí a hliníku a u finálního vozu může být výsledná hmotnost dále snížena aplikací kompozitů. Použití podobného řešení (s karbonem) se očekává u další platformy s motorem uprostřed připravované pro následující Audi R8, Lamborghini Gallardo a přímého soupeře pro Ferrari 458 Italia od Porsche.

Pro VW je samozřejmě důležitá i ta skutečnost, že naprosto všechny nově vznikající platformy bude možné kombinovat s technikou pohonu všech kol, aby bylo možné v rámci různých modelových řad a značek vytvořit větší diferenciaci. Každopádně MQB, MLB i MSB pokryjí naprostou většinu aut, která si koncern Volkswagen zamane mít pod svými křídly.


Volkswagen MSB: platforma od Porsche pro všechny koncernové zadokolky - 1 - Volkswagen MSB Porsche Panemera 01Volkswagen MSB: platforma od Porsche pro všechny koncernové zadokolky - 2 - Volkswagen MSB Porsche Panemera 02
Nová platforma by se mohla stát základem nejen pro novou Panamera, ale v případě pozitivní konstelace hvězd také výchozím prvkem pro Lamborghini Estoque

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše