První test Hyundai Santa Fe 2012: správná strana Síly

Hyundai v poslední době dokázalo, že umí dělat skvělá auta, občas ale vyrobí i něco velmi průměrného. Kam se řadí nové Santa Fe?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

První test Hyundai Santa Fe 2012: správná strana Síly

17.9.2012 | Pavel Janda | 24 příspěvků

První test Hyundai Santa Fe 2012: správná strana Síly

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Hyundai v poslední době dokázalo, že umí dělat skvělá auta, občas ale vyrobí i něco velmi průměrného. Kam se řadí nové Santa Fe?

Ze správného vrhu

Řeknu vám otevřeně, testu nového Santa Fe jsem se bál. Jednak je to SUV a pak je tu velké spojení s Amerikou. Právě pro ni jsou obvykle primárně určena „ta horší” Hyundai. Pokud by tomu tak bylo i v případě Santa Fe, patrně bych tento test buď vůbec nenapsal, nebo jej podal takovým způsobem, že by u Hyundai v úterý otevírali Zlaté stránky někde u písmene S jako Sniper. Ani jedno z toho nebyla příjemná představa. Obavy se naštěstí ukázaly být lichými a ač nemůžete čekat, že okolo kvalit Santa Fe budu tančit tak jako kolem povedenosti i30, mohu s klidným svědomím říci: tohle auto je v pořádku.

Je to nesporně jedno z těch Hyundai, která v rámci své třídy míří na špičku. Co na mém pocitu, že jako SUV nedokáže nabídnout více než tradičnější automobilové koncepce, pokud máte na Santa Fe spadeno, určitě vás nezklame. Už designem se řadí mezi to nejlepší od Hyundai a podobné tendence projevuje i řešením svého interiéru a v neposlední řadě kvalitou jízdy. Tohle auto prostě dává jen málo najevo to, čím skutečně je a to nesporně oceníte z hlediska komfortu, jízdních vlastností i ovladatelnosti.

Za velmi povedený bych označil dostatečné výkonný, jemný a úsporný motor, za největší pihu na kráse pak jisté nedokonalosti v interiéru. Ale to je dost málo na to, co tohle auto umí a také vzhledem k tomu, kolik pravděpodobně bude stát. Jestliže Hyundai s cenovkou „neujede máma na kole” (a že na to bych vzhledem k politice místního zastoupení nesázel ani v nejmenším), pak tu máme horkého kandidáta na nejprodávanější auto své třídy. Sám bych si žádné SUV nikdy nekoupil, pokud ale musíte mít právě takový vůz, moc lepších nabídek v této třídě nepřijde.

První test Hyundai Santa Fe 2012: správná strana Síly - 40 - Test Hyundai Santa Fe 2012 prvni 012První test Hyundai Santa Fe 2012: správná strana Síly - 41 - Test Hyundai Santa Fe 2012 prvni 044První test Hyundai Santa Fe 2012: správná strana Síly - 42 - Test Hyundai Santa Fe 2012 prvni 087

Proč ho chtít?

Je to další Hyundai stvořené podle německého vzoru „perfektní všechno”. Ne vždy se to podařilo, v tom klíčovém ale Santa Fe většinu své konkurence překonává - nad očekávání dobře zvládá jízdu všemi myslitelnými režimy a v jeho interiéru se budete cítit dobře, i když zrovna neusednete za volant.

Proč ho nechtít?

Bez znalosti českých cen není možné tento výčet definitivně uzavřít, jestliže ale Hyundai nebude mít příliš velké sebevědomí, pak by důvodem mohla být jen omezenější nabídka pohonných jednotek - maximálně 197 koní pod kapotou nemusí náročnějšímu zákazníkovi stačit. Někomu by mohly být proti srsti i některé nedokonalosti v interiéru, kvality zbytku auta je ale po mém soudu více než vyvažují.

Cena

České ceny nového Hyundai Santa Fe zatím nejsou známy.

Technické údaje

Motor

Vznětový, turbodmychadlem přeplňovaný řadový čtyřválec uložený vpředu napříď před přední nápravou
Objem: 2 199 ccm
Největší výkon: 145 kW (197 k) při 3 800 ot./min
Největší točivý moment: 421 Nm při 1 800 - 2 500 ot./min
Palivo: Nafta
Přenos výkonu: šestistupňová manuální převodovka, pohon všech kol

Provozní vlastnosti

Max. rychlost: 190 km/h (el. omezena)
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 9,8 s
Spotřeba paliva (l/100 km):
Město: - l
Mimo město: - l
Kombinovaná: 5,7 l
Objem palivové nádrže: 62 l

Rozměry a hmotnosti

Délka: 4 690 mm
Šířka: 1 880 mm
Výška: 1 680 mm
Rozvor náprav: 2 700 mm
Pohotovostní hmotnost (EU): 1 840 - 2 001 kg
Užitečná hmotnost: 670 kg

Vnitřní rozměry

Základní objem zavazadlového prostoru: 534 l
Maximální objem zavazadlového prostoru: 1 680 l

Diskuze 24 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.