Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled

Druhá generace Citroënu C5 byla obdařena zcela novým kabátem, který zcela jistě upoutá pohledem nejen fandy francouzských vozů. Je tento „Bretagne Elegant“ více než jen láskou na první pohled?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled

15.6.2009 | Milan Šmíd | 2 příspěvky

Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Druhá generace Citroënu C5 byla obdařena zcela novým kabátem, který zcela jistě upoutá pohledem nejen fandy francouzských vozů. Je tento „Bretagne Elegant“ více než jen láskou na první pohled?

Revoluce designu

I přesto, že jsou Francouzi známy svými povedenými liniemi automobilů, tu a tam se kus designově úplně nepovede. Přes mnohé kvality předchozího modelu C5, jenž byl později faceliftován po vzoru menšího C4, se jeho prodej nechlubil kýženými výsledky. Automobilka přehodnotila svůj designérský postoj a díky Bohu zvolila směr jiný. Tak vznikl elegantní ušlechtilý vůz snoubící se s osobitou vznešeností, který od prvních oficiálních fotografií zapůsobil na širokou veřejnost.

Na první pohled se nová C5 zdá přímo ohromná zásluhou nižší stavbou vozu a tvaru uhlazené karoserie, po vzoru módního „ala coupé“. Nemalý podíl na tom má rovněž podlouhlá kapota a neobvykle vysoká „sexy“ záď. Přesto, se při pohledu s profilu zdá, že celek působí velmi kompaktně. Tento klam, při délce 4779 mm, způsobují nevelké převisy karoserie (platformu podvozku sdílí s větším bratrem C6 a rodným konkurentem Peugeot 407).


Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled - 1 - citroen_c5_test_2009_06Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled - 2 - citroen_c5_test_2009_05Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled - 3 - citroen_c5_test_2009_07

Zepředu „cé-pětka” vyhlíží patřičně majestátně. Přední světlomety jsou tvarovány podobně jako u modelu C4 a příslušnost ke značce jednoznačně prokazují dvě chromované linky s cípy uprostřed masky. V duchu předních světel jsou tvarovány i přední mlhovky obepínající rozměrnou masku chladiče.

Profil je až neskutečně dotažen do detailu a díky nepřílišným experimentováním s tvary blatníků, v nich zde 17 palcová kola nevypadají tak zapadle jako u konkurenčního Mondea nebo Accordu. Zdobná chromovaná linka podél spodního okraje oken, která je pouze u dražších verzí, pak důstojnost vozu dokresluje.

Snad nejhezčí na celém voze je, podobně jako u dámské poloviny populace, záď. Ta plynule navazuje na negativně skloněné zadní sklo po vzoru Citroenu C6, čímž opticky působí dlouze. Víko je ukončeno decentní odtrhovou hranou. Zadní světla, tvořící jakýsi sbíhající mnohoúhelník, se při jízdě postarají o přízeň kolemjdoucích.

Prostor uvnitř aneb Útulnost interiéru

Jak už pohled na exteriér napovídá, vnitřní prostor by měl být velkorysý. Interiér nabízí pro řidiče a spolujezdce nebývalý prostor. Přední sedadla jsou velmi pěkně a příjemně tvarována a nabízejí dostatek komfortu při zdolávání stovek kilometrů. Mají dostatečné boční vedení v oblasti sedáku i v oblasti zad. Jejich široké nastavení společně se dvěma pamětmi polohy uspokojí i nejnáročnějšího z vás. Mohutnější postavy potěší i odsun řidičova sedadla při vysunutí klíčku ze zapalování a otevření dveří.

Prostoru na zadních sedadlech je dostatek v případě, že vpředu budou sedáky obývat lidé menšího vzrůstu. Jinak v prostoru mezi předními sedadly a zadními sedáky mnoho prostoru nezbývá. Nastupování dopředu i dozadu je trochu znesnadněno nižší stavbou karoserie v duchu dnešního módního trendu. To může způsobit pár úderů do hlavy, než se majitel naučí více sklánět hlavu. Zadní sedadla jsou trochu vnořena blíže zavazadlovému prostoru, dveře k nim jsou tedy menší a tomu odpovídá velikost otvoru pro nastupování. Podobný nešvar má např. i Honda Accord. Tyto výtky ale nejsou nijak dramatické. Je to malá daň za povedený design a jde samozřejmě také o zvyk.

Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled - 4 - citroen_c5_test_2009_08Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled - 5 - citroen_c5_test_2009_10Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled - 6 - citroen_c5_test_2009_09

Přístrojová deska Citroenu jakožto celý interiér plynule navazuje na kreativní exteriér. Její zpracování je o třídu výše než u předchozího modelu, působí dojmem kvality a robustnosti. Plasty nevypadají lacině, informační displeje v kapličce, udávající všechny standardní veličiny, působí v spolu s multifunkčním volantem až futuristicky, ne však přehnaně.

Výškově stavitelný volant má již dobře známý pevný střed, kvůli čemuž mu pravděpodobně zbytečně narostl průměr. Jeho věnec je kvalitně obšit a přes neznatelné výkroje pro ruce se velmi dobře drží. Část věnce zdobí imitace hliníku, který opticky volant trochu odlehčuje. V jeho pevném středu jsou soustředěna tlačítka ovládání rádia, tempomatu a samozřejmě informačního displeje uvnitř rychloměru. I když se člověk za určitou dobu naučí kam a po jakém tlačítku sáhnout, stejně by nebylo na škodu pro přehlednost nějaké ubrat. Jejich ovládání při jízdě totiž taky značně komplikuje právě pevný střed volantu.

Při cestování vám přijdou vhod menší odkládací prostory pod informačním displejem na středovém panelu (pokud máte navigaci, tak tato schránka není) či v loketní opěrce mezi předními sedadly na drobnosti jako doklady nebo peněženka

Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled - 7 - citroen_c5_test_2009_13Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled - 8 - citroen_c5_test_2009_11Test Citroën C5 2,0i 16V: láska nejen na pohled - 9 - citroen_c5_test_2009_12

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše