Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší

Za volantem Porsche 911 GT3 zažijete to, co nikde jinde. Je to auto zaměřené pouze a jedině na rychlost a ryzí potěšení z jízdy. Jakmile se před vámi otevře klikatá okreska, buďte si jisti, že mu za hrstku odevzdáte celou svoji duši.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší

29.5.2009 | Autoforum.cz | Přidat příspěvek

Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Za volantem Porsche 911 GT3 zažijete to, co nikde jinde. Je to auto zaměřené pouze a jedině na rychlost a ryzí potěšení z jízdy. Jakmile se před vámi otevře klikatá okreska, buďte si jisti, že mu za hrstku odevzdáte celou svoji duši.

Nečekané překvapení

Skoro se tomu až nechce věřit. Současná generace Porsche 911 GT3 byla fantastickým autem od začátku, ale její modernizované provedení je jednoduše ještě mnohem lepší. Než jsem se vydal do Stuttgartu tento fakt zjistit, ani jsem nečekal, že by rozdíl mohl být tak velký. Řeknu vám to hned zkraje a nebudu čekat na závěrečný odstavec tohoto článku - lehkost a dravost překonávala i předchozí 911 GT3 RS, tedy odlehčené provedení GT3.

Všechna auta připravená na testovací jízdy byla vybavena odlehčenými skořepinovými sedadly, malým ochranným rámem za zadními sedadly a hasícím přístrojem. Uvnitř vozu proto panovala skoro až závodní atmosféra. Poloha za volantem byla perfektní, ale to je pro celou řadu 997 standardní záležitost. Již první ostřejší kilometry na zatáčkovité silnici prozrazují, že tohle auto je hodně výjimečné a značně se liší od běžných Carrer.


Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší - 1 - Porsche-GT3-08Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší - 2 - Porsche-GT3-13Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší - 3 - Porsche-GT3-16

Odlehčená karoserie

Jeho karoserie působí ještě tužším dojmem, řízení je strmější a citlivější a podvozek je samozřejmě tužší. Není ale jakkoliv nepohodlný. Účinně omezuje naklánění vozu v podélném i příčném směru, avšak nerovnosti silnic pohlcuje překvapivě účinně.

To má jistě na svědomí především minimalizace neodpružených částí vozu. Testovaný stroj je navíc vybaven příplatkovými keramickými brzdami, které v každém rohu automobilu uspoří přibližně pět kilogramů rotujících hmot, jejichž setrvačnost je potřeba při zpomalování mařit, během akcelerace zvětšovat a na nerovnostech tlumit. Ať už má GT3 keramické nebo ocelové kotouče, každý z nich přichází s novinkou v podobě hliníkových středních částí. Dalšího snížení hmotnosti se v tomto směru podařilo dosáhnout na kolech, které mají centrální matici. Výsledkem je dalších uspořených 4x600 gramů.

Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší - 4 - Porsche-GT3-23Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší - 5 - Porsche-GT3-24Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší - 6 - Porsche-GT3-30

Jízda a instruktáž

Když bych o těchto změnách předem nevěděl, tak bych se mohl jen domnívat, proč si GT3 dokáže každou silničku třetí třídy doslova podmanit. Nabízí na ní nadstandardní porci trakce a stability. Když nechcete ostré zatáčky vysloveně projíždět smykem, není ani potřeba vypínat stabilizační systém - jeho nové nastavení vám totiž při jízdě čistou stopou do řízení nemluví. Na tomhle autě je fantastické, jak se Porsche podařilo jeho celkové nestavení. Sladěnost jednotlivých jeho součástí je fascinující a nepřestane udivovat. Právě díky ní si s GT3 troufnete jet velmi rychle. Informace o jeho chování se k vám totiž dostávají v nezředěné formě a vy se ani nemusíte rozmýšlet, jak zareagovat.

Všechno je zcela přirozené a jednoznačné. Na rozdíl od některých 911 minulosti, se u nové GT3 podařilo účinně omezit onu ne zcela příjemnou nedotáčivost při nájezdu do zatáčky. Tu sice bylo možné odstranit tím, že jste o něco déle do zatáčky brzdili, čímž jste drželi přední kola více zatížená, avšak nyní tento trik už nepotřebujete. Walter Röhrl, který byl na představení tohoto vozu přítomen, říkal, že právě tento úkol byl jedním z hlavních, který během 20 tisíc kilometrů ujetých na závodních okruzích po celém světě během vývoje řešil.

Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší - 7 - Porsche-GT3-32Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší - 8 - Porsche-GT3-35Test Porsche 911 GT3: po faceliftu ještě lepší - 9 - Porsche-GT3-65

Diskuze Přidat příspěvek