Home > Rubriky a sekce > Testy aut > Článek
Test Saab 9-3X 2,0T XWD BioPower: terénní kombi
27.5.2010 | Roman Kalina | Přidat příspěvek
Severské terénní kombi, které ovšem sází spíše na styl než na užitek. Saab 9-3X představuje svým způsobem alternativu pro Octavii Scout, ale potencionální zájemce musí tento automobil okouzlit něčím jiným než objektivními fakty a strohými čísly.








O automobilce Saab se poměrně hodně psalo na přelomu letošního roku. Bohužel to však nebyly testy ani články o nových modelech ale strohá sdělení v ekonomických rubrikách o finančních problémech a posléze o konci této pro mnohé kultovní švédské značky. Jedna z nejoriginálnějších automobilek minulého století nakonec klinickou smrt přežila a novým majitelem se po GM stala holandská firma Spyker. Pro Saab to v tuto chvíli znamená zachování kontinuity výroby současných modelů i náběh výroby nové generace řady 9-5, na kterou v Trolhättanu nejvíce spoléhají. Vývoj dalších modelů, které by švédské značce vrátily dávno ztracené renomé, a především rentabilitu, je v plánu. První krok byl učiněn, vyhráno však u Saabu rozhodně nemají.
Jednou z mála loňských novinek Saabu byl model 9-3X, který rozšířil nabídku populárních zvýšených kombi s pohonem všech kol. Základem je samozřejmě verze 9-3 SportCombi odvozená od sedanu 9-3, který je na trhu již od roku 2002. I když v roce 2007 byla tato modelová řada poměrně zásadně inovována, osm let staré technologie a postupy jsou na tomhle automobilu vidět.
Co se týče exteriéru, patří Saab 9-3X mezi automobily, za kterými se určitě ohlédnete. Přední část s typickou maskou a do boků vybíhajícími světlomety potěší nejen fanoušky značky, ale zřejmě každého jedince se smyslem pro estetiku a harmonii. Výrazně klínovitý profil a efektní záď s rozměrnými sdruženými světly ve sloupcích střechy a dvěma silnými koncovkami výfuku pak dotváří nadčasový celek, který působí robustně i dynamicky zároveň, přičemž jeho určení umocňují tmavě šedé plasty na náraznících, prazích a lemech kol.
Když ovšem otevřete dveře, budete asi trochu zklamáni. Přestože skoro všechno je v designu Saabu, zpracování, materiály i jejich kombinování spíše připomíná korejské výrobky s americkou značkou Chevrolet. Například monochromatický displej audiosystému je stejný jako v Chevroletu Captiva, i když v tomto případě je automobil ozvučen reprosystémem značky Bose.
Abych byl ale spravedlivý, všechno špatné rozhodně není. Saab naštěstí od chevroletů nepřevzal lacině působící volant a také vyhřívaná a elektricky nastavitelná sedadla čalouněná v tomto případě kůží poskytují jak perfektní oporu od bederní části po lopatky, tak solidní držení v zatáčkách. Takže posaz za volantem je ve výsledku pohodlný a díky rozsáhlým možnostem nastavení volantu i sedadla pro většinu z nás z hlediska ergonomie optimální. Saab sice patří do střední třídy, prostor na zadních sedadlech je však jako v kompaktu. Dospělí si právem mohou stěžovat na nedostatek místa v oblasti nohou a kolen. Není to ani na úkor zavazadlového prostoru, neboť jeho objem při pětimístném uspořádání je průměrných 477 litrů (po sklopení zadních sedadel 1331 l). Plusem jsou rovné boky a podlaha, pod ní navíc najdete plnohodnotné rezervní kolo, což u automobilu s možností výletu mimo silnice není úplně od věci.
Ani první dojem z jízdy není úplně přesvědčivý. Motor má sice při vytočení výrazně sportovní zvuk, jenže automobil se na nerovnostech kroutí, v zatáčkách naklání, z interiéru se ozývají nejrůznější zvuky a také řazení není nejpřesnější. Splynutí s charakterem tohoto saabu zkrátka vyžaduje trochu času. Dvoulitrovému čtyřválci, který umí spalovat klasický benzín i bioetanol (E85), což u nás zatím není možné příliš využívat, umožňuje dosáhnout největšího výkonu 155 kW klasické turbodmychadlo, přičemž největší točivý moment 300 N.m je k dispozici až od otáček 2500 1/min. Do této hranice se pružný dvoulitr chová jako atmosféricky plněný, za což se vám odmění malou spotřebou paliva hluboko pod 10 litrů na 100 km.
Při plném sešlápnutí plynového pedálu je zřejmá krátká pauza a teprve pak v motoru tzv. chytnou saze a ten naplno rozbalí své schopnosti. Pokud při jízdě udržíte otáčky nad zmíněnou hranicí, odmění se vám saab velmi pružnou akcelerací za všech okolností, přičemž nahoru se samozřejmě vyšplhá i spotřeba. Nemožné rozhodně nejsou hodnoty okolo 15 litrů na 100 km, celkově však počítejte s průměrem okolo 11,5 až 12 litrů.
Jestliže jsem kritizoval nepřesné řazení, musím naopak pochválit velmi přesné řízení, odezvu od kol a bezproblémový přenos výkonu na silnici. Při svižné jízdě reaguje Saab na otočení volantem velmi rychle a cizím pojmem mu je i nedotáčivost, což má na svědomí pečlivě odladěný pohon všech kol.
Jeho srdcem je lamelová spojka Haldex čtvrté generace, která za všech okolností přenáší alespoň minimum točivého momentu (výrobce udává 4 %) na zadní kola. Impuls k větší svornosti pak nedostává na základě prokluzu předních kol, ale ihned po vyhodnocení všech měřených údajů tak, aby se právě prokluzu předních kol dalo vyhnout. Kouzlo neutrálního chování v zatáčkách ale spočívá v další lamelové spojce v příplatkovém zadním diferenciálu eLSD, který umožňuje rozdělovat točivý moment na levé a právé kolo.
Pokud se s 9-3X dostanete mimo zpevněné cesty, můžete se spoléhat na robustní podvozek, ochráněný spodek vozu a o 35 mm vyšší světlou výšku. Základem tohoto modelu je samozřejmě silniční automobil, takže terénní schopnosti jsou omezeny tuhostí karoserie, dlouhými převisy a silničními 18palcovými pneumatikami, nicméně na polních cestách a hlavně za snížených adhezních podmínek si tahle čtyřkolka odvede své a například na sněhu vás vytáhne z nejedné zapeklité situace.
Saab 9-3X, který je v nabídce ještě ve verzi s turbodieselem 1,9 TTiD (132 kW, 400 N.m) vybaveným pouze pohonem předních kol, je zajímavou alternativou terénního kombi. Není to láska na první pohled, ale věřte, že po krátké době si vás tento automobil získá. Pokud se však budeme držet faktů, svými užitnými vlastnostmi se blíží Octavii Scout, výkony a hlavně cenou pak Audi A4 allroad. Bohužel, z hlediska zpracování interiéru nelze současný Saab 9-3X zařadit mezi prémiové vozy, i když značka samotná mezi ně stále patří.
Technické údaje
Motor
Zážehový přeplňovaný, řadový čtyřválec 2,0 T
Objem: 1998 ccm
Největší výkon: 155 kW (210 k) při 5 300 ot./min
Největší točivý moment: 300 Nm při 2 500-4 000 ot./min
Palivo: Benzín nebo Bioethanol E85
Přenos výkonu: šestistupňová ručně řazená převodovka, pohon všech kol
Provozní vlastnosti
Max. rychlost: 230 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 8,5 s
Spotřeba paliva (l/100 km):
Město: 11,4 l
Mimo město: 6,2 l
Kombinovaná: 8,3 l
Objem palivové nádrže: 61 l
Rozměry a hmotnosti
Délka: 4 690 mm
Šířka: 1 802 mm
Výška: 1 527 mm
Rozvor náprav: 2 675 mm
Pohotovostní hmotnost: 1 761 kg
Užitečná hmotnost: 439 kg
Základní objem zavazadlového prostoru: 477-1 331 l
Výbava a cena
Cena ve standardní výbavě (Saab 9-3X 2.0t BioPower XWD) 885 000 Kč
Cena testovaného modelu: 1 007 900 Kč
Výbava testovaného modelu: Přední airbagy, boční airbagy vpředu, hlavové airbagy vpředu i vzadu, aktivní hlavové opěrky předních sedadel, ESP, přední mlhová světla, el. otevírání oken, samočinná dvouzónová klimatizace, kůží potažený volant s ovládáním audia a telefonu, el. ovládaná a vyhřívaná (dvoustupňově) sedadla vpředu (u řidiče s pamětí), tmavě tónovaná skla zadních dveří a zavazadlového prostoru, Audiosystém s CD přehrávačrm na 6 disků, 10 reproduktorů (BOSE), bluetooth, bi-xenonové adaptivní světlomety s ostřikovači, dešťový senzor, vnitřní a vnější zpětná zrcátka s automatickým zatemněním, el. sklopná vnější zpětná zrcátka, parkovací asistent, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, alarm, 18" kola z lehkých slitin, kontrola tlaku v pneumatikách, kožené čalounění, sportovní sedadla.
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nové Audi RS5 Avant nachytali při testech na Ringu a v okolí, jeho obrovské výfuky působivě jen vypadají
7.5.2025Ford dodatečně ukázal celou rekordní jízdu extrémního Mustangu na nejnáročnějším okruhu světa, už ani neměl na výběr
6.5.2025Srovnání dvou generací extrémních silničních stíhaček Koenigseggu ukazuje, co udělá 5 let vývoje i v takové sféře aut
5.5.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Poláci sestrojili létající motorku jako z Hvězdných válek, chtějí ji sériově vyrábět a prodávat
včeraKarta se obrátila, Renault ve svých autech začal používat techniku, kterou jako první nasadila Dacia
včeraNěmci srovnali elektrické kombíky Audi A6 a BMW i5. Vedle dieselových verzí to připomíná automobilovou paralympiádu
včeraFirma, ve které VW loni utopil 44 miliard, po ohlášení výsledků dál ztrácí svou hodnotu, VW do ní musí přisypat dalších 22 miliard
včeraChevrolet sebral Corvette C8 jeden z jejích typických prvků a zamířil s ní k moderní tuctovosti
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva