Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět

(+ videa) O vnitřní prostor tu ani moc nejde. Zdá se totiž, že pozdější začátek výroby udělal z kombi v řadě ohledů o něco lepší auto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět

3.5.2013 | Pavel Janda | Přidat příspěvek

Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ videa) O vnitřní prostor tu ani moc nejde. Zdá se totiž, že pozdější začátek výroby udělal z kombi v řadě ohledů o něco lepší auto.

Verze 4x4 je hlavně snem těch, co nenávidí české cesty

Největší novinkou k vyzkoušení se alespoň před realizací samotných testů zdálo být provedení 4x4, které toho mohlo změnit více než jiná karoserie. Jak jste asi pochopili z předchozích řádků, změnila toho dost už ona, paradoxně téměř bezvýhradně k lepšímu. Provedení 4x4 jsem ale jen kvůli tomu z plánu vyřadit nechtěl a postupně zkusil dvě verze.

První byla ta s motorem 1,8 TSI a převodovkou DSG. Bylo docela zajímavé sledovat, kolik toho přidání pohonu všech kol a automatu na projevu auta změnilo, v tomto případě to ale bezvýhradně k lepšímu nebylo. Těžko říci, jak moc kvůli čtyřkolce, jak moc kvůli automatu a jak moc kvůli hmotnosti navíc (118 kg není málo), ten příjemný švih a říz nejvýkonnějšího TSI v nabídce byl ale rázem pryč. Neodvážil bych se tvrdit, že auto začalo být pomalé, pomalejší ale určitě bylo, pocitově se až tak suverénně neprojevovalo a jeho přirozený jízdní šarm byl navzdory rekalibraci motoru (má více výkonu v nízkých a středních otáčkách) prostě ten tam.

Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 43 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 18 TSI 02Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 44 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 18 TSI 03Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 45 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 18 TSI 04

Výměnou za co? Jednak je to pohodlí automatu DSG, ten bych k 1,8 TSI nedoporučoval (u čtyřkolky ale nemáte na výběr...). S výkonným benzinovým motorem si prostě příliš nerozumí, asi i kvůli tomu, že jde o starší šestistupňové provedení, které neokouzluje rychlostí reakcí v manuálním módu a nakonec ani inteligencí v automatickém režimu. Zatímco u 1,6 TDI si kombinaci s DSG představit dokážu, u 1,8 TSI fungovala pouze při defensivní jízdě. A pro takovou si asi nejvýkonnější motor kupovat nebudete.

Na druhé misce vah je také pohon všech kol, k tomu naopak výhrady nemám. Už v testu Volva V40 XC jsem konstatoval, že mezinápravová spojka Haldex 5, kterou používá i Octavia III 4x4, je zase o fous schopnější ústrojí a nezdá se, že by jeho přirozené schopnosti u škodovky potažmo VW konkrétním naladěním popřeli. Variantu 1,8 TSI jsem více zkoušel mimo silnici než na ní a rychlost připojení zadní osy i schopnost celého ústrojí rozložit výkon mezi jednotlivá kola jsem ověřil v příkrém stoupání na štěrkové cestě. Lidé ze škodovky o tomto místě říkali: „Hlavně tam nezastavujte,” takže jsme tam zastavili a zkusili se rozjet. Reakce 4x4 byla prakticky okamžitá a auto se po krátkém prohrábnutí štěrku začalo celkem suverénně škrábat vpřed. A ani v komplikovanějších jízdních situacích se nezdálo, že by čtyřkolka nabízela něco jiného, než co nabízet měla.

Na druhé misce vah zmíněných minus a plus je ale ještě jedno pozitivum, které na první pohled nemusí být zcela zřejmé. Podvozek logicky využívá trochu jinak konstruované zadní osy a spolu s vyšší světlou výškou dodává vozu hodně nadstandardní schopnost přenášet se přes nerovnosti všeho druhu. A slovo „přenášet” si podtrhněte - na špatném povrchu působí velmi lehkonoze, odfiltruje vibrace i hluk a jeho možnosti jdou tak daleko, že vás mnohem méně než standardní Octavie obtěžuje i při přejezdech velkých příčných prahů, klidně i takových, jaké najdete na Ořechovce. Tohle se u nás bude líbit.

Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 46 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 18 TSI 05Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 47 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 18 TSI 06Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 48 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 18 TSI 08

Jako druhou možnost jsem zkusil Octavii III Combi 4x4 s motorem 2,0 TDI, tentokrát hlavně v asfaltových alpských průsmycích. Důvod byl prostý, auto bylo k dispozici s manuální převodovkou, ne zrovna akční automat v 1,8 TSI jsem v těchto podmínkách nechtěl ztrapňovat, ten skládal zbraně už v méně komplikovaných situacích.

První, co mě zaujalo, byla dynamika či spíše nedynamika vozu. S 2,0 TDI a pohonem předních kol je docela slušná, u čtyřkolky o podobném projevu hovořit nemohu. Nechci říci, že dynamika auta byla ostudná, ale byla tak maximálně snesitelná při jízdě po běžné silnici, jakmile došlo na velká stoupání, kombík se začínal trochu trápit. Divné, 150 koní přece není málo, ale když podobná změna projevu postihla i 1,8 TSI, musí to mít na svědomí pohon všech kol - jeho kila (zde 108 kg) a část spotřebovávaného výkonu si berou svou daň. Trochu se děsím představy, jak bude jezdit čtyřkolka s motorem 1,6 TDI a 105 koňmi, ostatně ani v předchozí generaci (pamatuji tento výkon v provedení 1,9 TDI 4x4) to nebyl žádný trhač.

Další novinkou verze Octavie 4x4 bylo „více vypínatelné ESP”, o kterém vás kolega na základě informací z Rakouska zpravil předevčírem a jež se objeví také v nové Octavii RS. Jak moc bude vhodné pro ni, nevím, ale u čtyřkolky se zdá být toto řešení postačující i pro relativně elegantní ostrou jízdu. Auto s pohonem všech kol ostatně přirozeně neinklinuje k nějakým šíleným „kristiánkám” a ESP tak autu dovolí alespoň to, co je mu tak nějak vlastní - lehce si jej rozhoupnout pod brzdami, poslat do zatáčky v mírné přetáčivosti a vyrazit z ní pod plným výkonem. Tady by ale asi auto nemělo problém ani s plně zapnutým ESP, dostatečně schopný pohon všech kol nemá se 150 naftovými koňmi verze 2,0 TDI pražádný problém, alespoň na suchu.

Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 49 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 18 TSI 30Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 50 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 18 TSI 31Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 51 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 18 TSI 34Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 52 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 20 TDI 03Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 53 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 20 TDI 05Test Škoda Octavia III Combi a 4x4: liftback musí závidět - 54 - Test Skoda Octavia III Combi 4x4 2013 prvni 20 TDI 06

Zkrátka a jednoduše, čtyřkolka přidává Octavii hmotnost a tím i celým svým ústrojím zhoršuje dynamiku, dále ale zlepšuje chování zadní osy zejména na špatné silnici a zvýšeným podvozkem dovolí zcela „slupnout” kdejakou díru či asfaltový výrostek. Autu rozhodně prospívá alespoň nějak vypínatelné ESP, které dovoluje projevit se lehce přetáčivému naladění zadní nápravy a nevím, proč alespoň tuto možnost nemají i předokolky. Nepochybujte o tom, že pohon 4x4 vozu dodává vzhledem k dostupnému výkonu takřka nekonečnou trakci, ale zkrátka to není něco za nic. V tomto případě jasné plusy vyrovnávají stejně jasné minusy a je na vás zvolit, co je pro vás důležitější.

Z mého pohledu je takové auto hlavně krásným snem těch, kterým se v noci honí hlavou noční můry plné mizerných českých cest. Ačkoli jsem přímo na českých okreskách O3 Combi 4x4 zatím nezkusil, jsem si celkem jistý, že mu většina místních rigolů bude celkem ukradená. Vlastně se divím, proč se čtyřkolka nabízí jen jako kombi, když verzi 4x4 volí i tak pětina zákazníků, na některých trzích je to i více než polovina a prodeje kombíku přitom tvoří ani ne třetinu. Že by v tom měl prsty VW?

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.