Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu

Skandinávská automobilka loni posilovala svůj pětiválcový turbodiesel D5. Jak si nyní vede ve srovnání s vesměs šestiválcovou konkurencí? O tom jsme se přesvědčili za volantem třetí generace terénního kombi XC70.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu

26.3.2010 | Jiří Kaloč | 1 příspěvek

Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Skandinávská automobilka loni posilovala svůj pětiválcový turbodiesel D5. Jak si nyní vede ve srovnání s vesměs šestiválcovou konkurencí? O tom jsme se přesvědčili za volantem třetí generace terénního kombi XC70.

Současná generace čtyřkolky je na trhu již od roku 2007. Nelze se tedy divit, že výrobce přichází s prvními vylepšeními, aby udržel odpovídající úroveň kombi vyšší střední třídy.

Jenže stejně jako allroad od Audi má i tohle terénní kombi ve výrobním programu švédské automobilky relativně složitou pozici a představuje jen jednu z mnoha možných alternativ, které automobilka nabízí v segmentu 4x4. Vždyť Volvo dnes vyrábí i dvě klasická SUV XC60 a XC90 a navíc je zde ještě „obyčejné“ kombi V70 s pohonem všech kol a prakticky stejnými motory, výbavou i interiérem.

Přes luxusní charakter je aktuální XC70 pro jízdu mimo silnice vybaveno nejlépe v historii, což dokazuje nejen solidní světlá výška 210 mm, ale také pohon všech kol realizovaný prostřednictvím lamelové spojky Haldex čtvrté generace a chytré trakční pomůcky v podobě regulace prokluzu kol kol (TRACS) a asistenta pro kontrolovanou jízdu z prudkého svahu (HDC). Přesto se počítá s tím, že tohle kombi bude jezdit především po silnici, a tak mu posílení pohonných jednotek přijde jistě vhod.

XC70 má dnes v nabídce celkem tři pohonné jednotky, přičemž k dispozici již není atmosféricky plněný řadový zážehový šestiválec 3,2 litru. Jeho roli převzal přeplňovaný šestiválec 3,0 litru T6 (210 kW), zbytek pohonných jednotek polyká naftu. Přeplňovaný vznětový pětiválec 2,4 litru D5 (151 kW) pohání verze 4x4, jeho slabší varianta 2,4 D (129 kW) existuje pouze ve verzích s pohonem předních kol, přičemž modely s ručně řazenou šestistupňovou převodovkou nazývané DRIVe představují ekologickou variantu v této modelové řadě s obzvlášť nízkými emisemi CO2, které v kombinovaném cyklu dosahují hodnoty 159 g/km. Jistě se tato verze dočká svých zákazníků, ke jménu „terénní kombi“ však samozřejmě bez diskuzí patří pohon všech kol.

Vznětový řadový pětiválec je stejně jako ostatní pohonné jednotky všech modelů Volvo uložen vpředu napříč a u modelu D5 si navíc můžete také vybrat, zda chcete řadit či nikoliv. Přiznám se, že jsem se dosud neměl možnost s ručně řazenou převodovkou u tohoto modelu setkat, nicméně šestistupňový „automat“ Geartronic v tomto případě rozhodně nepovažuji za handicap. A platí to dvojnásob u silnějšího provedení tohoto motoru, jehož největší výkon nyní dosahuje hodnoty 151 kW, přičemž křivka točivého momentu vrcholí hodnotou 420 N.m v širokém rozpětí otáček od 1 500 do 3250 1/min. Díky tomu se Volva řady 70 vrací plnohodnotně do souboje prémiových sedanů a kombi segmentu vyšší střední třídy, kde dnes hrají prim samozřejmě německé značky Audi, BMW a Mercedes-Benz. Aktuální generace je ostatně na tento souboj svým zpracováním i výbavou velmi dobře připravena a nyní k tomu přidává i odpovídající výkony.

I když tvrdý zvuk naftového pětiválce s přímým vstřikováním common-rail proniká do interiéru víc než by bylo zdrávo zvláště po studeném startu, pohodu za volantem to zásadně neruší. Nárůst výkonu je znát velmi výrazně a jeho slušná je k dispozici prakticky neustále. Významně se tak zlepšila dynamika nejsilnějšího dieselového XC70. I když elektronicky omezená nejvyšší rychlost 205 km/h se nezměnila, o celou sekundu se zlepšila akcelerace z klidu na 100 km/h, což výrazně zvyšuje bezpečnost při předjížděcím manévru.

Díky souboru dalších opatření (například menší 17palcová kola s nižším valivým odporem) pak určitě potěší, že přes vyšší výkon je výsledná spotřeba nižší zvláště ve městě, kde podle údajů výrobce ušetříte oproti předchůdci více než litr na kilometr. Ve městě se ovšem tak jako tak s tímto dvoutunovým kombi nedostanete pod 10 litrů, na dlouhých cestách ale celkový průměr spadne i pod 8,5 litru, což je na tak velký a výkonný automobil více než slušná hodnota.

Testované Volvo XC70 bylo v nejvyšší výbavě Summum a disponovalo navíc kromě navigačního systému veškerou možnou příplatkovou výbavou včetně hi-tech pomůcek, jakými jsou například systém BLIS pro sledování mrtvého úhlu, Drive Alert, který vás upozorní na vyjetí z jízdního pruhu na dálnici, nebo adaptivní tempomat ACC umožňující nastavit rychlost a odstup od vozidla před vámi. Za příplatek 35 tisíc dostane navíc vedle posilového řízení s proměnlivou charakteristikou adaptivní podvozek Four-C umožňují nastavit tři režimy tlumení (Comfort, Sport a Advanced), ovšem k charakteru automobilu se stejně nejvíce hodí komfortní odpružení, a tak ostatní dva režimy nemají v tomto automobilu zásadní význam. Při svižnější jízdě rychle poznáte, že do zatáček se vysoké kombi příliš ochotně nevrhá a jednoznačně nejlépe se cítí v levém pruhu dálnice.

Volvo XC70 představuje v aktuální verzi D5 AWD Geartronic kvalitní rodinný automobil, který i náročného zákazníka uspokojí vnitřním prostorem, výbavou, jízdními výkony a spotřebou. Náročný však v tomto případě znamená také movitý, protože musíte akceptovat docela vysokou pořizovací cenu. Základní model s výbavou Kinetic přijde na 1 249 000 korun, testované provedení Summum je o bezmála 200 tisíc dražší i bez avizované příplatkové výbavy.


Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 1 - XC7003Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 2 - XC7002Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 3 - XC7001Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 4 - XC7005Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 5 - XC7006Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 6 - XC7007Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 7 - XC7008Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 8 - XC7009Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 9 - XC7010Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 10 - XC7011Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 11 - XC7012Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 12 - XC7013Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 13 - XC7014Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 14 - XC7016Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 15 - XC7017Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 16 - XC7018Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 17 - XC7021Test Volvo XC70 D5 AWD: více síly, více švihu - 18 - XC7023

Jiří Kaloč

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.