Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání

Východoněmecké bakelitové vozítko se dnes zdá být více než čtvrtstoletí starou historií, existují ale zjevně tací, kterým ani nyní nedá spát. Mezi takové patří i firma Vilner, která běžně činí luxusní auta luxusnějšími, změnila ale i Trabant.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Tuning

Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání

22.11.2020 | Mirek Mazal

Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání

/

Foto: Vilner

Východoněmecké bakelitové vozítko se dnes zdá být více než čtvrtstoletí starou historií, existují ale zjevně tací, kterým ani nyní nedá spát. Mezi takové patří i firma Vilner, která běžně činí luxusní auta luxusnějšími, změnila ale i Trabant.

Trabant 601 nebyl zrovna pýchou automobilového průmyslu socialistického bloku, paradoxně právě proto se ale stal legendou. Ačkoli šlo o auto, na němž lidé ze západu nechápali vůbec nic, jeho výjimečně primitivní konstrukce a strasti s spojené s jeho používáním se do paměti zaryly snad každému, kdo s ním alespoň jednou jel. A dnes na to mnozí nostalgicky vzpomínají s optimismem ve tváři.

Z konstrukce Trabantu koukala snaha o minimální vývojové i výrobní náklady, leckoho ale může napadnout, zda se s autem s takovými základy dá něco dělat? Zda by z něj šlo postavit atraktivnější vůz, kdyby někdo s citem vylepšil jeho vnější i vnitřní pojetí? Přesně o to se pokusila bulharská firma Vilner, která jinak upravuje auta z nesrovnatelně vyšších pater, kdy luxusní činí ještě luxusnějším. V tomto případě se ale vyřádila na Trabantu.

U nás jeden z nejznámějších automobilů druhé poloviny 20. století dostal kožený interiér několika barev. Excentrický vzor modrých károvaných sedadel doplňuje světlé lemování a černé opěrky hlavy z plastu. Modré kostky se ocitly i ve dveřích či na stropě, kde působí trochu divoce. Stejně odvážně vypadá nebeské zbarvení na palubní desce, kde jinak převažuje černá kůže s bílým prošitím. Přírodní potah si zasloužil také tříramenný volant značky Momo anebo hlavice řadicí páky.

Zbylé změny mají více praktickou funkci. I Žlutý Dana Přibáně cirkus by jistě ocenil nové vnější osvětlení LED a silnější motor o objemu 1,1 litru, který Trabant krátce dostával na samém konci konci výroby. Pohonná jednotka určená původně pro Volkswagen Golf prošla kompletní renovací a jejích 45 koní žene vpřed lehký Trabant více než dostačujícím způsobem. Převodové ústrojí pochopitelně pochází ze stejného zdroje.

Venkovní vzhled do značné ctí původní nápady designerů z NDR, Bulhaři se postarali o barevné akcenty na střeše a okolo středu plechových kol. Světle hnědý bakelit oživuje černé zhotovení některých plastů. Zvenku je to povedená modernizace, uvnitř je ale auto změněné skoro k nepoznání. Zda podle vašeho gusta, to už musíte posoudit sami.


Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 1 - Trabant 1-1 Vilner uprava 01Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 2 - Trabant 1-1 Vilner uprava 02Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 3 - Trabant 1-1 Vilner uprava 03Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 4 - Trabant 1-1 Vilner uprava 04Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 5 - Trabant 1-1 Vilner uprava 05Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 6 - Trabant 1-1 Vilner uprava 06Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 7 - Trabant 1-1 Vilner uprava 07Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 8 - Trabant 1-1 Vilner uprava 08Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 9 - Trabant 1-1 Vilner uprava 09Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 10 - Trabant 1-1 Vilner uprava 10Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 11 - Trabant 1-1 Vilner uprava 11Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 12 - Trabant 1-1 Vilner uprava 12Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 13 - Trabant 1-1 Vilner uprava 13Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 14 - Trabant 1-1 Vilner uprava 14Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 15 - Trabant 1-1 Vilner uprava 15Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 16 - Trabant 1-1 Vilner uprava 16Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 17 - Trabant 1-1 Vilner uprava 17Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 18 - Trabant 1-1 Vilner uprava 18Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 19 - Trabant 1-1 Vilner uprava 19Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 20 - Trabant 1-1 Vilner uprava 20Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 21 - Trabant 1-1 Vilner uprava 21Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 22 - Trabant 1-1 Vilner uprava 22Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 23 - Trabant 1-1 Vilner uprava 23Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 24 - Trabant 1-1 Vilner uprava 24Úpravce luxusních aut si vzal do parády Trabant, změnil jej téměř k nepoznání - 25 - Trabant 1-1 Vilner uprava 25
Modernizovaný Trabant podle sofijského úpravce Vilner zevnitř skoro nepoznáte. Zvenčí se tradic drží více, ale i tak je patrné, že míří výš. Foto: Vilner

Zdroj: Vilner

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.