Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to?

Tedy, uvěřit Audi, proč vsadilo na jednotný korporátní design, není těžké. Úplně se nám ale nezdá, že by firma s touto praxí s novými modely přestala.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to?

2.1.2018 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to?

/

Tedy, uvěřit Audi, proč vsadilo na jednotný korporátní design, není těžké. Úplně se nám ale nezdá, že by firma s touto praxí s novými modely přestala.

Designérům z Ingolstadtu byla v posledních letech vytýkána lenost, s jakou již hezkých pár dekád pracují jejich kolegové od Porsche. Přenášení stejných designových nápadů z jednoho modelu na druhý je ale prý u Audi minulostí. Automobilka říká, že opustila filozofii „ruských panenek“ a místo toho sází na mnohem výraznější rozdíly mezi jednotlivými modely. Už nové A6, A7 a A8 mají být jiné, kreativitu má pak dále podpořit budoucí „elektrifikace”, která je pro designéry mnohem méně svazující z hlediska některých dnes nezbytných prvků, jako je třeba maska chladiče. Tu elektromobily nepotřebují.

Je ovšem otázkou, jak moc lze brát slova Audi vážně. Nová A6 se představí až v dalších týdnech a může překvapit, nová A8 je ale venku a nová A7 jakbysmet. A jak se můžete přesvědčit na obrázcích níže, dramaticky odlišné, jak automobilka slibovala, jednoduše nejsou. Pokud si přes sebe promítnete přídě obou modelů, jak jsme to udělali na hlavním obrázku, budete mít skoro problém rozeznat, který vůz je který.

Lidé od čtyř kruhů zjevně nechtějí co možná nejjednotnější design opustit, aspoň ale upřímně přiznávají, proč to dosud dělali. „Tento designový proces soustavného opakování jsme použili proto, abychom učinili Audi lépe rozpoznatelným v nových a rozvíjejících se trzích, mezi něž patří třeba Čína,“ osvětluje údajně dřívější jednotvárnost šéf automobilky Rupert Stadler. Přitom dodává, že nyní je Audi na největším trhu světa známé již dost. „Můžeme proto začít tuto filozofii měnit a dodávat každému vozu jeho vlastní tvář.“

„Připouštíme, že nyní je prostor na větší odlišení. A jelikož naše vozy mají vždy minimálně šestiletý produkční cyklus, myslím, že každý z nich by měl dostat vlastní design, aby mohl být atraktivní po celou tuto dlouho dobu,“ přichází se svou troškou do mlýna designový šéf značky Marc Lichte, autor právě nových A6, A7 i A8. Ten zároveň věří, že s přerodem automobilce pomůže expanze elektrifikovaných modelů, jenž odstartuje v příštím roce s SUV E-tron quattro.

Že více odlišností přinesou další novinky, ale Lichte říkal už před představením A7 a A8 a realitou se to úplně nestalo. Přesto slibuje dál: „Vzhled zamíří zcela odlišnou cestou. Designéři budou mít více prostoru na hraní, neboť budou moci navrhovat vozy s kratšími převisy a nižšími kapotami. To celkově stylizaci zatraktivní,“ upřesňuje Lichte s tím, že daný přerod mají umožnit i kompaktní rozměry elektrických pohonných jednotek.

Šéfdesignér Audi tím ale nepřímo potvrzuje, že změna designové filozofie bude mnohem pozvolnější proces, než Němci tvrdí. A bude se i tak týkat relativně malé části portfolia. Je totiž třeba si uvědomit, že ačkoliv se o elektromobilitě mluví každý den od rána do večera, v reálu si takové vozy nepořizuje téměř nikdo někteří experti nevěří, že se na tom v nejbližší době cokoli změní. A pokud si uvědomíme, jak široká je nabídka Audi, pak několik málo ryze elektrických novinek, které mají dorazit do roku 2025, designovou revoluci neudělá.

Audi zkrátka úplně nevěříme, že jeho auta už si nejsou podobná jako vejce vejci. A nevěříme ani tomu, že to v dohledné době bude jinak. Co vy?


Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 1 - Audi A8 2018 nove oficialni prvni 001Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 2 - Audi A8 2018 nove oficialni prvni 002Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 3 - Audi A8 2018 nove oficialni prvni 004Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 4 - Audi A8 2018 nove oficialni prvni 006Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 5 - Audi A8 2018 nove oficialni prvni 008Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 6 - Audi A8 2018 nove oficialni prvni 009
Nové Audi A8...

Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 7 - Audi A7 2018 nove prvni a srovnani 01Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 8 - Audi A7 2018 nove prvni a srovnani 04Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 9 - Audi A7 2018 nove prvni a srovnani 06Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 10 - Audi A7 2018 nove prvni a srovnani 09Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 11 - Audi A7 2018 nove prvni a srovnani 13Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 12 - Audi A7 2018 nove prvni a srovnani 15
...ve srovnání s novou A7 ukazuje, že ingolstadtské babušky jen tak nevymřou

Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 13 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 01Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 14 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 02Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 15 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 03Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 16 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 04Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 17 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 05Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 18 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 06Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 19 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 07Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 20 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 08Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 21 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 09Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 22 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 10Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 23 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 11Audi říká, že jeho auta už nejsou stejná. A vysvětlilo, proč taková byla. Věříte mu to? - 24 - Audi E-tron Sportback Shanghai 2017 oficialni 12
Ještě více specifik automobilka slibuje pro elektrické modely (zde koncept SUV Audi E-tron), jejich masové rozšíření je ale v dohledné době nereálné

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše