Auta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie

Nové technologie stojí za tím, že si spousta Američanů kupuje nové auto, i když jim to staré ještě dobře slouží. Délky leasingů se rekordně krátí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Auta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie

1.3.2015 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Auta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nové technologie stojí za tím, že si spousta Američanů kupuje nové auto, i když jim to staré ještě dobře slouží. Délky leasingů se rekordně krátí.

Existují lidé, kterým jeden telefon stačí pět, šest či osm let, protože pořád funguje. Umí volat, posílat zprávy a vydrží na jedno nabití několik dnů. A pak jsou tu lidé, kteří si kupují nový mobil každý rok, ale ne proto, že by ten starý dosloužil, nýbrž proto, že ten nový je o malý kousek lepší než ten, který bude nahrazen. S automobily to údajně začíná vypadat podobně.

Málokdo si tedy je schopen, zejména po finanční stránce, kupovat nové auto každý rok, na to jsou automobily přece jen trochu drahé. Podle zpráv amerického webu Edmunds se ale průměrná doba splácení nového auta v USA snížila na 36 měsíců, což už je dost blízko dvěma rokům, tedy časovému období, v jakém si lidé průměrně pořizují nový telefon.

Důvodem pro tyto změny jsou zejména technologie na palubě. Najít v pět let starém autě dotykovou obrazovku, která by ovládala navigaci a rádio, totiž není běžné, pokud to auto není z horní půlky nabídky dané automobilky. A po stránce komunikace s mobilním telefonem je zde možno čekat tak nanejvýš Bluetooth pro volání, různé aplikace či připojení samotného auta k internetu byste tu v drtivé většině případů hledali marně.

Oproti tomu dnes, pokud akceptujete rizika těchto technologií můžete například u BMW přímo z auta tweetovat či procházet Facebook anebo si můžete z obýváku poslat trasu do navigace automobilu. To je něco, co bylo ještě před pár lety nemyslitelné. Dokonce i nová Škoda Fabia, úplně obyčejné levné auto, může být vybavena systémem, který na obrazovce na palubní desce zobrazí displej vašeho mobilu a z něj spoustu dostupných aplikací.

Častější pořizování aut má mnoho přínosů. Zejména automobilky jsou nadšené, protože můžou prodávat čím dál více automobilů a s tím i víc vydělávat, ale také ceny ojetin by mohly postupně začít klesat právě proto, že jich bude na trhu spousta a budou relativně mladé. To by mohlo znamenat snižování průměrného věku aut na silnicích a to by mohlo zastavit či alespoň zbrzdit snahy zavádět nízkoemisní zóny a podobné nesmysly.

Na druhou stranu, když už jsme u těch emisí - výroba nových automobilů je energeticky velmi náročný proces. Zbavovat se auta, které bezchybně slouží, se může jevit trochu jako marnotratnost, když člověk chce „jen” parkovací kameru a možnost tweetovat z auta. Benefit ve formě nižší spotřeby paliva často zůstává jen na papíře a nejen proto na druhé koleji.

Nicméně, podobným pohledem je častá výměna staršího mobilu za zbrusu nový marnotratná úplně stejně. U aut však může převládat bonus v tom, že víc lidí dosáhne na novější vozy - i když si je budou kupovat z druhé ruky - které dost možná budou v lepším stavu než bývaly.


Auta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie - 1 - bmw 3 e46 technologie v int 01Auta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie - 2 - bmw 3 e46 technologie v int 02
Kde před 10 lety byla sotva navigace...

Auta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie - 3 - bmw connecteddrive bezp dira 00Auta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie - 4 - bmw connecteddrive bezp dira 01Auta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie - 5 - bmw connecteddrive bezp dira 01aAuta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie - 6 - bmw connecteddrive bezp dira 02Auta už prý začínáme kupovat stejným způsobem jako mobily, říká studie - 7 - bmw connecteddrive bezp dira 03
... je dnes připojení k internetu a spousta dalších vymožeností

Zdroj: Edmunds

Marek Bednář

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše