Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala

Pro více rychlosti přidejte lehkost, pravil kdysi jeden slavný britský konstruktér. V případě Modelů S, 3 a X od Tesly ale nižší hmotnost vyšší dynamiku zjevně nepřináší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala

2.3.2020 | Mirek Mazal

Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pro více rychlosti přidejte lehkost, pravil kdysi jeden slavný britský konstruktér. V případě Modelů S, 3 a X od Tesly ale nižší hmotnost vyšší dynamiku zjevně nepřináší.

Elektromobily jsou v semaforových bitvách obvykle neporazitelné. První metry zrychlení připomínají teleport a vůči spalovacím jednotkám dovedou elektromotory obvykle vyvinout i při srovnatelném výkonu lepší akceleraci. Srovnání elektrických aut s modely vybavenými spalovacími motory už jsme viděli nespočet, ale co když na start obdobného sprintu postavíte jen elektromobily jedné značky?

Přesně do toho se pustili Britové z Carwow v čele s Matem Wilsonem, kteří tentorkát vytáhli na letiště samé Tesly - Model S, Model 3 a Model X v nejlepších specifikacích - s cílem zjistit, která bude nejrychlejší v mokrém sprintu.

Mat osobně osedlal Model X P100D s párem elektromotorů o celkovém výkonu 593 kW (806 koní) a 1 140 Nm. Elektrické SUV váží 2 487 kilogramů a v Británii vyjde na 97 890 liber (2,9 milionu Kč). Model 3 Performance přijel rovněž v nejvýkonnějším provedení se dvěma motory a výkonem 365 kW (497 koní) a 660 Nm při hmotnosti 1 847 kilogramů. Prodáván je za 52 990 liber (1,6 milionu Kč). Jako třetí přijel závodit bezemisní Model S Performance se dvěma elektrickými jednotkami produkujícími 615 kW (835 koní) a 1 300 Nm. Celkem 2 241 kilogramů těžký sedan stojí 93 290 liber (2,7 milionu Kč).

Nejlevnější, nejlehčí, ale také nejslabší protivník nedostal do výbavy systém Launch Control, a i proto neměl šanci v prudkém startu na mokru udržet tempo dvou sice o hodně těžších, ale také výrazně silnějších konkurentů. Dle předpokladů zvítězil Model S, který za doprovodu svistu vzduchu a pneumatik prosvištěl jako první čtvrtmílovou rovinkou v čase 11,4 sekundy. Model X ztratil desetinu sekundy a poslední kompakt zaostal o čtyři desetiny sekundy na korunovaného vítěze.

Stejné pořadí se opakovalo při pružném zrychlení z domluvené rychlosti 80 km/h. Model S udržel jistý náskok, ale překvapila dobrá výdrž solidního tempa u Modelu 3. Levnější účastník si napravil reputaci při ostrém brzdění, kdy nejlehčí elektromobil zastavil na nejkratší dráze ze všech. Těžší dvojice poodjela ještě o pár metrů a po dobrzdění zůstaly modré přední nárazníky v jedné rovině.

To je ale skutečně jediná oblast, kde lehkost vyhrála, jinak - jak už to u moderních aut obvykle bývá - vládla hrubá síla.


Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 1 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 01Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 2 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 02Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 3 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 03Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 4 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 04Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 5 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 05Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 6 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 06Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 7 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 07Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 8 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 08Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 9 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 09Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 10 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 10Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 11 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 11Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 12 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 12Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 13 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 13Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 14 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 14Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 15 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 15Britové srovnali dynamiku všech tří modelů Tesly, nižší hmotnost nic neznamenala - 16 - Tesla Model X Model 3 Model S srovnani 16
Srovnání Tesly Model X P100D proti Modelu 3 Performance a Modelu S Performance vyhrály v případe akcelerace starší, těžší, ale také výkonnější typy. Trojka bodovala jen při deceleraci

Zdroj: carwow@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše