Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří

Na kruté praktiky asijských vývojářů upozorňuje i u nás dobře známá organizace. Řada němých tváří trpí kvůli získání dat s omezenou využitelností pro další vývoj.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří

6.11.2019 | Mirek Mazal

Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na kruté praktiky asijských vývojářů upozorňuje i u nás dobře známá organizace. Řada němých tváří trpí kvůli získání dat s omezenou využitelností pro další vývoj.

Ověřování správného fungování nejrůznějších produktů na živých zvířatech bývalo normou v mnoha odvětvích. Po nátlaku veřejnosti došla většina firem a institucí ke zjištění, že stejných výsledků lze dosáhnout i jinými prostředky, které se zapojení zvířat zcela vystříhají. Ne všude ale probíhá vývoj tímto směrem.

V zástupu laboratoří využívajících pokusy na zvířatech nechybí ani ty pracující pro automobilový průmysl a právě jedna z nich má nyní máslo na hlavě. Výzkumníci z čínského ústavu dopravní medicíny místo umělohmotných figurín totiž při nedávných nárazových testech dětských autosedaček použili minimálně 15 živých zvířat. Cílem bylo zjistit přesná zranění vzniklá na těle prasat, která jsou údajně anatomicky podobná šestiletému dítěti. Zkušební nárazy prasat připoutaných v autosedačkách probíhaly rychlostí až 50 km/h.

Selata stará asi tři měsíce byla pevně připoutána do trenažérů a poslána proti zdi před zraky výzkumníků. Test usmrtil okamžitě sedm z nich, ostatní dožili ještě šest či sedm následujících hodin. Pokusná prasata utrpěla škrábance, odřeniny, tržné rány, zlomeniny i vnitřní krvácení.

Proti nelidskému zacházení se zvířaty pravidelně vystupuje organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), která zveřejnila i informace o tomto případě z Číny. Prý není ojedinělý, proto na něj PETA upozorňuje. Kromě prasat jsou prý pro tyto účely používány i opice nebo psi. „Do sedačky posadí psa na sedadlo ve tvaru L, jako kdyby to byl člověk, přičemž ho připevní pásy,“ odhaluje postupy organizace.

Ke krutosti experimentů má mnoho výhrad. „Navzdory existenci sofistikovaných modelů bez zvířat, experimentátoři stále připevňují zneužívaná vyděšená zvířata do autosedaček a narážejí s nimi do zdi, dokud jejich těla nejsou krvavá, pohmožděná a rozdrcená. Prasata přirozeně nesedí v autosedačkách. Jejich anatomie je také velmi odlišná od lidí, takže data získaná z těchto hrůzných pokusů na zvířatech se nevztahují na oběti lidských autonehod,“ je přesvědčena PETA.

Čínská strana se k věci odmítla podrobněji vyjádřit a konstatovala pouze tolik, že výzkum respektuje obecně přijímaná pravidla pro použití zvířat pro laboratorní testování. Nevíme ale o pravidlech, která by dovolovala nechat umírat zraněná zvířata hodiny po provedení testu, možná jen ta čínská.


Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří - 1 - Testy autosedacek na zviratech foto 01Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří - 2 - Testy autosedacek na zviratech foto 02Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří - 3 - Testy autosedacek na zviratech foto 03Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří - 4 - Testy autosedacek na zviratech foto 04Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří - 5 - Testy autosedacek na zviratech foto 05Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří - 6 - Testy autosedacek na zviratech foto 06Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří - 7 - Testy autosedacek na zviratech foto 07Číňané drasticky testují automobilovou techniku na živých zvířatech, aktivisté zuří - 8 - Testy autosedacek na zviratech foto 08
Brutální výzkum bezpečnosti dětských autosedaček probíhá v Číně. Dnes existují humánnější metody, jak ověřit jejich funkčnost, týrání prasat, psů nebo opic pro tento účel se jeví být naprosto zbytečným

Zdroj: PETA

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.