Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA

(+ video) NHTSA oznámilo výsledky svého vyšetřování a na „účtu” voliče je 266 nehod. Když se podíváte na jeho fungování, není divu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA

29.6.2016 | Marek Bednář | 20 příspěvků

Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) NHTSA oznámilo výsledky svého vyšetřování a na „účtu” voliče je 266 nehod. Když se podíváte na jeho fungování, není divu.

Vyšetřování amerického úřadu NHTSA související s matoucím voličem automatu u Jeepu Grand Cherokee je u konce. NHTSA zjistila, že tenhle problém, o němž jsme informovali již v únoru, je po prozkoumání 686 stížností spojen celkem s 266 nehodami a 68 zraněnými.

Na světlo „neautomobilového světa” jej bohužel vyneslo až tragické úmrtí Antona Yelchina. Ten byl udušen svým Jeepem poté, co jej nezabrzděný přimáčkl na bránu vlastního domu v momentě, kdy si při odjezdu z něj šel vybrat poštu nebo se pro něco ještě vracel domů pěšky. Že má i jeho smrt stejný základ, je pravděpodobné, neboť právě jeho vůz měl problematický ovladač na palubě - definitivně to ale zatím potvrzeno nebylo.

Problém je na každý pád v tom, že volič automatu v Grand Cherokee modelových let 2014 a 2015 a také u Dodge Charger a Chrysleru 300 modelových let 2012 - 2014 vypadá jako konvenční volič a částečně se tak chová, jenže je to spíše joystick. Podobně jako normální volič ho přesouváte mezi čtyřmi fyzickými polohami - P, R, N a D - nikdy však v žádné z těchto poloh nezůstane.

Jak to přesně funguje, popíše nejlépe video níže. Klíčový problém je - na rozdíl třeba od podobně moderního řešení BMW -, že se volič opravdu vždycky vrátí do původní polohy a musíte tedy sledovat, co je vlastně zařazeno. Když na páku v režimu D zatlačíte jen ledabyle, zůstane zvoleno N nebo R, vy vyskočíte a auto se může rozjet. Právě tohle bylo důvodem oněch téměř 270 nehod a také svolávací akce, která byla ohlášena celosvětově na ohromných 1,1 milionu aut.

Koncernu FCA hrozí i soud, protože někteří tvrdí, že o problému věděl a přesto auta se stejným voličem dál vyráběl. Pravda, je-li v autech od modelového roku 2012, dalo se možná volič upravit dřív než po téměř pěti letech výroby. Stačilo by jen upravit jeho mechanismus, aby se nevracel do původní polohy, popř. použít skutečně něco jako joystick ve stylu BMW, kde při přepínání režimů R, N, D a S není nutné tlačit volič do žádných krajnějších poloh.

Navíc jiná auta s podobnými elektronickými voliči, na kterých není přímo vidět, co je zrovna zařazeno, mají třeba parkovací režim na zvláštním tlačítku nebo mají dveře řidiče spárované s elektronickou parkovací brzdou a když se dveře otevřou, parkovací brzda se zatáhne. Jenže Grand Cherokee má standardní mechanickou parkovací brzdu.

Kombinace těchto vlastností tedy vede k tomu, že tenhle volič je opravdu dost neintuitivní. Samozřejmě, všechny nehody byly ve výsledku chybou řidiče, jak jsme psali už dříve - řidič se prostě nepřesvědčil dostatečně o tom, že navolil P. Jenže kdyby tu byl normální volič, který ve svých polohách zůstává, jak video dále demonstruje na jiném voze FCA, problém by vůbec nevznikl...


Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA - 1 - grand cherokee hloupy volic video tflc 01Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA - 2 - grand cherokee hloupy volic video tflc 02
Volič normálně přesunete do režimu D, ale on se pak vrátí do původní polohy - a to je velmi matoucí

Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA - 3 - anton yelchin mrtvy jeep 01Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA - 4 - anton yelchin mrtvy jeep 02Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA - 5 - anton yelchin mrtvy jeep 03Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA - 6 - anton yelchin mrtvy jeep 04
Brána Yelchinova domu, před kterou byl nalezen mrtvý

Co zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA - 7 - anton yelchin iluCo zabilo herce Yelchina? Podívejte se, jak funguje hloupý volič automatu FCA - 8 - jeep electronic shifter 01
Vlevo Anton Yelchin, vpravo „elektronický volič” Jeepu Grand Cherokee na oficiální fotce

Zdroj: IIHS

Marek Bednář

Diskuze 20 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.