Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen

Snahy o genderovou rovnost na poli automobilů zjevně dostávají těžce na frak. Dámy si na ježdění vybírají diametrálně odlišná auta než muži.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen

15.5.2019 | Mirek Mazal

Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen

/

Snahy o genderovou rovnost na poli automobilů zjevně dostávají těžce na frak. Dámy si na ježdění vybírají diametrálně odlišná auta než muži.

Ženy jsou při výběru aut vedeny docela jinými preferencemi než muži. Nakonec bude složité najít muže, který by měl na ideální automobil pro pravidelné ježdění stejný názor jako jeho drahá polovička a zažité stereotypy potvrzuje i nová studie německá společnosti Verivox. Ta se zabývá srovnáváním tarifů za běžné výdaje každodenního života, ke kterým patří i pojištění. A právě data pojišťoven posloužila k sestavení výběru aut, která nejčastěji řídí muži a která ženy.

Mezi modely těšící se největšímu zájmu dámské populace patří pouze auta nejmenších tříd. Na vrcholu se umístil čerstvě pohřbený Opel Adam řízený ženami z 66 %. Následují Fiat 500 (63 %) a Kia Picanto (62 %). Pouze na osmou pozici se vyšvihl novodobý Volkswagen Brouk, který alespoň velikostně vyčnívá do segmentu kompaktů. Dalším podobně rozměrným exemplářem je Volkswagen Eos, který druhou desítku s podílem žen 52 %.

Výsledky jsou zcela v rozporu s vozy typickými pro muže. Automobily pro pány - a tedy s nejnižším podílem žen - jsou jiného charakteru. Dominuje výkonný motor a luxus. Nejvýše patří Mercedes-Benz CLS s 88procentním hodnocením. Na druhém a třetím místě následují Audi Allroad Quattro a BMW řady 7 s 84 %. Mercedes je v top 10 zastoupen celkem čtyřikrát a jednoznačně tuto část výzkumu.

Verivox říká, že příčinami rozdílů není odlišné vnímání auta jako symbol sociálního statutu, jak si mnozí myslí. Organizace připomíná závěry výzkumu organizace Puls Marktforschung, podle níž auto takto vidí 20 % mužů ve srovnání s 21 % žen - v obou případech je to relativně málo a u žen ke všemu více. Podstatnější je prý jednak odlišné rozdělení rolí, kdy rodinné auto řídí manžel a manželka sedlá menší hbitější model spíše pro samostatné ježdění na kratší cesty. A do rozdílů se promítají i rozdílné příjmy - ženy berou statisticky méně, proto nemají šanci v takové míře utrácet větší, výkonnější, luxusnější a tedy dražší automobily.

Modely aut nejvíce upřednostňované ženami


Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 1 - Auta pro muze a pro zeny 01

Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 2 - opel adam test 03Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 3 - opel adam test 09Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 4 - opel adam test 18Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 5 - Abarth 500 Essessee test 2012 Exterier 04Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 6 - Abarth 500 Essessee test 2012 Exterier 06Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 7 - Abarth 500 Essessee test 2012 Interier 01Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 8 - Kia Picanto 2017 prvni oficialni foto 01Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 9 - Kia Picanto 2017 prvni oficialni foto 03Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 10 - Kia Picanto 2017 prvni oficialni foto 04

Modely aut nejvíce upřednostňované muži

Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 11 - Auta pro muze a pro zeny 02

Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 12 - Mercedes-Benz CLS 2018 oficialni sada 35Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 13 - Mercedes-Benz CLS 2018 oficialni sada 38Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 14 - Mercedes-Benz CLS 2018 oficialni sada 48Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 15 - 2017 audi a4 allroad oficialni 02Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 16 - 2017 audi a4 allroad oficialni 09Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 17 - 2017 audi a4 allroad oficialni 38Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 18 - BMW 7 2016 oficialni fotogalerie 06Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 19 - BMW 7 2016 oficialni fotogalerie 07Data pojišťoven ukázala, jak moc jiné jsou světy aut mužů a žen - 20 - BMW 7 2016 oficialni fotogalerie 30

Zdroj: Verivox

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše