Elon Musk říká, že Tesla teď bude obracet každou korunu, jinak přijde na mizinu

Že Tesla není a nemůže být bůhvíjak ekonomicky fit, je zřejmé už jejich finančních výkazů a kroků z poslední doby. Až e-mail rozeslaný Elonem Muskem zaměstnancům ale ukazuje, jak vážné to je.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk říká, že Tesla teď bude obracet každou korunu, jinak přijde na mizinu

19.5.2019 | Petr Miler

Elon Musk říká, že Tesla teď bude obracet každou korunu, jinak přijde na mizinu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Že Tesla není a nemůže být bůhvíjak ekonomicky fit, je zřejmé už jejich finančních výkazů a kroků z poslední doby. Až e-mail rozeslaný Elonem Muskem zaměstnancům ale ukazuje, jak vážné to je.

Tesla se nepochybně stala jedním z fenoménů současného automobilového světa, ale za jakou cenu? To není řečnická otázka a třebaže komplexní odpověď na ni bude složitější, finanční cenu jejího úspěchu můžeme vyjádřit jedním číslem - 5,923 miliardy dolarů, tedy bezmála 137 miliard korun. To je hodnota kumulovaných ztrát firmy, tedy peněz, které do Tesly musel někdo nějakým způsobem nalít, aby dnes vůbec mohla být naživu.

„A voda je pořád mokrá,” říkáte si možná. Ano, prakticky neustálé obří ztráty firmy nejsou novinkou, ale džbán s touhle vodou má jen jedno ucho, a to nevydrží věčně. Tesla žije z důvěry investorů, která bude tím menší, čím déle se automobilka bude potácet v červených číslech. Investoři zatím věří, ale jednou věřit přestanou. Třeba i proto, že Tesla měla být touto dobou podle loňských slov Elona Muska bezpečně zisková a místo toho vykazuje navzdory relativně vysokým prodejům extrémní kvartální ztráty blížící se jedné miliardě dolarů.

Přes jinak hovořící firemní výkazy jsme přesvědčeni, že hlavním problémem společnosti je zkrátka fakt, že vyvíjet, vyrábět a prodávat elektromobily se schopnostmi Tesel za jejich aktuální ceny se ziskem prostě nelze, a to přesto, že ony ceny nejsou zrovna nízké a jsou štědře dotované ze všech stran, stejně jako sama firma. Elon Musk ale zkouší jiné věci a v posledních měsících experimentuje s kde čím od masivních propouštění (nejprve 9 a pak 7 procent lidí) až po rušení prodejních kanálů (šlo o dealerství značky, která ale nakonec z velké části přežila). Teď Musk zavelel k mnohem výmluvnějšímu kroku: maximálnímu šetření na všech úrovních.

Dozvídáme se o tom z interního e-mailu šéfa firmy, který získala agentura Reuters. Musk opět nešetří silnými slovy, místo sebevědomých vyjádření ale tentokrát jeho věty připomínají spíše volání tonoucího se o pomoc. Konkrétně říká, že pokud by Tesla pokračovala ve ztrátovém hospodaření jako v prvním kvartálu, do 10 měsíců přijde na mizinu. To bychom si možná spočítali i sami, pozoruhodné je ale přijaté opatření.

Musk zaměstnance informuje, že výše zmíněné je důvodem, proč úplně každý výdaj, který opustí účet firmy, musí být přímo schválen jím nebo Zackem Kirkhornem, finančním ředitelem společnosti, bez jakékoli výjimky. „Doslova všechny výdaje, jakéhokoli druhu, kdekoli na světě, zahrnující komponenty, platy, cestovní výdaje, nájmy, doslova všechny výdaje opouštějící náš bankovní účet, musí být schváleny,” říká doslova Musk.

To je ve firmě velikosti Tesly velmi neobvyklé opatření, které nepřímo říká, že současné finanční oddělení firmy dělá svou práci špatně a Musk sám (s finančním ředitelem, ovšem) to napraví. Šéf firmy uznává, že je to neobvyklé, ale prý je to nutné: „Je to drsné, ale je to jediná cesta k tomu, aby se Tesla stala finančně stabilní a uspěla při plnění našeho cíle pomoci učinit svět environmentálně udržitelným,” dodává Elon M.

Přeberte si to po svém, ale pozitivně tato slova chápat nelze. Tesle teče do bot a Musk vidí dno truhly navzdory tomu, že firma má nyní a účtech stále desítky miliard korun v hotovosti. Pakliže jako jedinou cestu ven vidí osobní ořezávání nákladů na firemní propisky s logem u dánského zastoupení firmy (protože velké výdaje jistě sleduje sám tak či onak), pak to s Teslou nevypadá moc nadějně. Že se jednou může stát ziskovou věříme, že by se dostala do černých čísel během 10 měsíců tímto krokem, ani ne.


Elon Musk říká, že Tesla teď bude obracet každou korunu, jinak přijde na mizinu - 1 - Elon Musk Tesla obavy PerexElon Musk říká, že Tesla teď bude obracet každou korunu, jinak přijde na mizinu - 2 - Elon Musk placa nesmysly GM Toyota PerexElon Musk říká, že Tesla teď bude obracet každou korunu, jinak přijde na mizinu - 3 - Elon Musk nove fotoElon Musk říká, že Tesla teď bude obracet každou korunu, jinak přijde na mizinu - 4 - Elon Musk otazky pri pohovoru PerexElon Musk říká, že Tesla teď bude obracet každou korunu, jinak přijde na mizinu - 5 - Elon Musk hanba 2017 Q3 PerexElon Musk říká, že Tesla teď bude obracet každou korunu, jinak přijde na mizinu - 6 - Elon Musk chce Teslu do soukromych rukou Perex
Elon Musk už ani nepopírá, že Tesle teče do bot, situaci chce vyřešit sám osobním přezkoumáváním veškerých výdajů

Zdroj: Reuters

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.