Elon Musk kouřil „trávu” během živého vysílání. Vyvolalo to nečekanou reakci

Dokážete si představit, že by šéf Volkswagenu kouřil marihuanu v televizi? Elon Musk něco takového udělal a veškeré následky přes svou inteligenci očividně nedomyslel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Elon Musk kouřil „trávu” během živého vysílání. Vyvolalo to nečekanou reakci

10.9.2018 | Petr Prokopec

Elon Musk kouřil „trávu” během živého vysílání. Vyvolalo to nečekanou reakci

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dokážete si představit, že by šéf Volkswagenu kouřil marihuanu v televizi? Elon Musk něco takového udělal a veškeré následky přes svou inteligenci očividně nedomyslel.

Před několika týdny Elon Musk na sociálních sítích uvedl, že pro Teslu by bylo nejlepší, kdyby opětovně byla privátní společností. A co více, prý má dokonce i zajištěné financování, přičemž každou akcii by odkoupil za 420 dolarů (cca 9 320 Kč). Šlo o sumu, která výrazně přesahovala tehdejší tržní hodnotu akcií, a tak to jejich cenu vyšponovalo až k téměř rekordním 357 dolarům. Jenže od té doby míří jen ke dnu.

Musk si totiž tento nápad zase rychle rozmyslel, navíc se ukázalo, že ono financování není až tak zajištěné. K tomu se začal chovat docela podivně, což je v případě firmy stojící a padající s jeho osobou možná vůbec nejdůležitější. Korunu všemu pak nasadil koncem minulého týdne, kdy vystoupil v živé show Joe Rogana. Právě po ní klesla cena akcií na 260 dolarů, což je druhá nejnižší úroveň od března 2017. Od té doby zase o trochu stoupla, přesto se jen za poslední měsíc propadla skoro o sto dolarů.

Důvodem je znovu hlavně Muskovo zvláštní chování, které v show předváděl. Pokud máte více jak 2,5 hodiny času, rozhovor s Elonem M. si pusťte níže, říká spoustu zajímavých věcí ke všemu od umělé inteligence přes plamenomety až po Teslu a SpaceX. A vedle toho si také zakouří „trávu”.

Ano, čtete správně, šéf Tesly si skutečně během živého vysílání potáhl z jointa marihuany. Na jedné straně to není trestné, neboť rozhovor se odehrál v Kalifornii, kde kouření marihuany není trestným činem. Nicméně nad čím byste třeba u vysokoškoláka mávli rukou, to u člověka Muskova kalibru nelze trivializovat. U veřejnosti, investorů ani obchodních partnerů se to tedy nesetkalo s velkým pochopením, je tu ale ještě jedno úskalí, na které ani jistě bystrý Musk nepomyslel.

Jeho firma SpaceX má totiž vládní kontrakty v hodnotě asi 130 milionů USD (2,88 miliardy Kč) a právě odtud pramení potíže. Musk oním potáhnutím porušit tzv. Drug Free Workplace Act, tedy zákon zakazující požívání drog u zaměstnanců a dodavatelů federálních institucí. Kromě toho má jako šéf SpaceX přístup i do některých přísně střežených lokalit, k čemuž je vyžadována bezpečnostní prověrka. I v takovém případě jsou pak drogy problém, i kdyby Musk nebyl jejich pravidelným, ale pouze rekreačním uživatelem.

To vše vyústilo ve vyšetřování ze strany úřadu pro letectví. Můžete to považovat za úsměvné, ale je to zkrátka tak a pro Muska to znamená to úplně zbytečné problémy. Asi není pravděpodobné, že by vláda SpaceX zrušila kontrakty, neboť NASA nemá mnoho rozumných alternativ, příjemné následky to ale z podstaty mít nemůže.

Je rovněž nepravděpodobné, že by Musk byl vyměněn ani na postu šéfa Tesly, jakkoli se o něčem takovém nyní mluví stále častěji. Je třeba si uvědomit, že on je Tesla a s ním automobilka stojí i padá. Pokud by byl sesazen na post pouhého akcionáře, důvěra akcionářů by nejspíše zmizela jako pára nad hrncem a na Teslou by se nejspíše během několika týdnů zavřela voda.

Pro Muska to zkrátka není šťastné období a nedá se říci, že by se sám snažil situaci zlepšil. Krom zmíněného Teslu zasáhl odchod dalších dvou významných lidí firmy, přičemž hlavní účetní Tesly Dave Morton skončil necelý měsíc po nástupu. Možná by tedy nebylo od věci, kdyby se Musk na nějakou chvíli stáhl do své ulity a jen sem tam oznámil nějaký ten úspěch. Jinak by se z daru, kterým pro Teslu je, mohlo snadno stát její prokletí...


Elon Musk kouřil „trávu” během živého vysílání. Vyvolalo to nečekanou reakci - 1 - Elon Musk zhuleny 01Elon Musk kouřil „trávu” během živého vysílání. Vyvolalo to nečekanou reakci - 2 - Elon Musk zhuleny 02
Elon Musk kouřil „trávu” během živého vysílání. Vyvolalo to nečekanou reakci - 3 - Elon Musk zhuleny 03Elon Musk kouřil „trávu” během živého vysílání. Vyvolalo to nečekanou reakci - 4 - Elon Musk zhuleny 04
Jakkoliv sice kouření marihuany není v Kalifornii nelegální, prudérní veřejnost a nepříliš známé zákony dostaly Elona Muska do vroucí vody

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše