Musk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil

Šéf Tesly má za sebou velmi bouřlivé dny. Své chování během nich zkusil vysvětlit v rozhovoru pro New York Times a jeho slova lidsky i dojmou. Investory ale vyděsila, akcie zamířily rychle ke dnu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Musk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil

18.8.2018 | Petr Prokopec

Musk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Šéf Tesly má za sebou velmi bouřlivé dny. Své chování během nich zkusil vysvětlit v rozhovoru pro New York Times a jeho slova lidsky i dojmou. Investory ale vyděsila, akcie zamířily rychle ke dnu.

Elon Musk v úterý 7. srpna na Twitteru oznámil, že zvažuje možnost učinit z Tesly znovu soukromou společnost. Zároveň uvedl, že akcie by od těch, kteří by nechtěli za takových okolností zůstat investory, byly vykupovány za 420 dolarů (cca 9 500 Kč) za kus, tedy zhruba dvacet procent nad jejich tehdejší hodnotou. A co bylo nejzásadnější, šéf automobilky potvrdil, že má pro takovou akci zajištěné financování.

Pouhými několika málo slůvky přitom Musk zasáhl celý svět, především pak ten finanční. Ceny akcií vystřelily nahoru, jejich obchodování dokonce muselo být zastaveno a celý případ začala vyšetřovat americká Komise pro cenné papíry. Posléze se začalo mluvit i o Elonově konci v čele firmy nebo aspoň omezení jeho aktivit na Twitteru. Kromě toho začal být Musk spojován také s drogami, k čemuž vedla ona suma 420 dolarů.

Dané číslo odkazuje na specifický kód, který je znám hlavně mezi americkými uživateli marihuany. Odkazuje přitom na rok 1971, kdy se pětice studentů z kalifornského San Rafaelu rozhodla, že zkusí najít ukryté pole konopí, o kterém mluvila řada zvěstí. Svého cíle sice nedosáhla, historii ovšem změnila. Sraz si totiž dala ve 4 hodiny a 20 minut odpoledne, což následně vedlo ke vzniku kódu four-twenty.

Spojitost s marihuanou ovšem Musk popírá. Jak totiž uvedl v novém rozhovoru s magazínem The New York Times, dle něj konopí není dobré pro produktivitu. Ne nadarmo se totiž v Americe říká, že po jeho užití jste „stoned“. Tedy jinými slovy vytuhnete jako kámen. A do takového stavu má Musk opravdu daleko, i proto, že jej další spekulace spojují spíše s farmaceutickými drogami, jako je třeba LSD.

Zda ovšem Musk je rekreačním uživatelem drog či nikoliv, nechme nyní stranou. Spíše se zaměřme na daný komentář na Twitteru, který vystřelil cenu akcií takřka na oněch 420 dolarů, a kvůli kterému je šéf Tesly vyšetřován. Pokud se totiž ukáže, že finance zajištěné neměl, mohla by jej americká Komise pro kontrolu cenných papírů obvinit z nedostatečné ochrany investorů a dalších nezákonných praktik, neboť tím značně ovlivnil cenu akcií a řadu lidí poškodil.

Veškeré skutečnosti přitom naznačují, že ony peníze skutečně chybí. Musk sice naznačuje, že peníze měli přislíbit saudskoarabští investoři z tzv. PIF (Public Investment Fund), podle dostupných informací ale mělo pouze dojít k rozhovorům, jejichž výsledkem takový příslib nebyl. Druhou možností by pak bylo převzetí Tesly další Muskovou firmou SpaceX, ani tyto domněnky však zatím nemají reálný základ.

Vše přitom začalo poměrně nevinně, jak Musk New York Times popsal. To ráno se probudil vedle své přítelkyně, hudebnice známé pod přezdívkou Grimes. Krátce si zacvičil a poté usedl do své Tesly Model S a vyrazil na letiště, odkud se měl soukromým letounem přesunout do Nevady, kde jej v Gigafactory čekalo setkání s manažery a zaměstnanci. Následně pak ještě zamířil do San Franciska.

Onen příspěvek na Twitter přitom Musk psal během jízdy na letiště, tedy za volantem Tesly. Jakkoliv přitom nově uvádí, že komentářem se jen snažil o transparentnost a nejinak tak ostatně činil i v samotném rozhovoru s NY Times, v podstatě se tím zavrtal do problémů ještě hlouběji. Je totiž otázkou, jak se mohl věnovat řízení, když byl zahloubán do svého mobilního telefonu.

Vysvětlením je samozřejmě Autopilot, nicméně pokud si uvědomíme, kolik času zabere zvednutí mobilu, odemčení, kliknutí na příslušnou aplikaci, připojení, napsání daných slov a odeslání, stoprocentně zde hovoříme o několika desítkách sekund. Či spíše o minutách, neboť Musk přiznal, že chvíli laboroval s danou částkou, která při 20procentním navýšení činila 419 USD. Nakonec ji ale zaokrouhlil.

Ač tedy šéf Tesly soustavně mluví o bezpečnosti, sám se svými slovy příliš neřídí a je zvláštní, že si tak inteligentní muž nedá v rozhovoru pozor na takovou věc. Co tedy za jeho podivným jednání z poslední doby vězí? Velmi pravděpodobně skutečnost, že je emotivnější, než se může zdát a momentálně neprožívá zrovna šťastné období, zejména pak v pracovní rovině.

Již z dřívějška ostatně víme, jak hluboce jej zasáhl rozchod s herečkou Amber Heard. Jak se pak svěřil NYT, letos prý prožívá nejnáročnější a nejbolestivější rok své kariéry a práci věnuje až 120 hodin týdně. Mrzelo jej, že musel své narozeniny strávit v kanceláři bez přátel, aby byly naplněny produkční cíle.

Že nelelkuje, napovídá i způsob, jakým se zúčastnil svatby svého bratra. Na tu dorazil dvě hodiny před jejím začátkem soukromým tryskáčem přímo z Gigafactory v Nevadě, a to přesto, že na ní byl za svědka. A hned po obřadu se vrátil pro změnu do sídla Tesly. Musk říká, že neměl volno delší než týden od roku 2001 a někdy tři nebo čtyři dny v kuse neopustí firmu. To se na něm pochopitelně podepisuje.

„Často se musím rozhodovat, zda nebudu spát, nebo si vezmu prášky na spaní,“ přiznal se Musk v rozhovoru k užívání prostředku zvaného Ambien. Jak však dodávají lidé s touto legální drogou obeznámeni, její užití nemusí vést vždy k hlubokému spánku, nýbrž naopak k jakémusi polospánkovému ponocování. A v případě Muska tedy k občasným citovým výlevům na Twitteru.

Že v případě šéfa Tesly nejspíše opravdu dochází na druhou variantu, nepřímo potvrdili i členové rady ředitelů automobilky. Ti totiž Muskovi doporučili, aby se napříště před důležitými komentáři na Twitteru s ostatními alespoň poradil a nebo své aktivity omezil. Ten ale rovnou řekl, že na Twitteru bude aktivní stále stejně a nemíní se ani vzdát své role jediného vládce firmy. Sám říká, že nikdo jiný by ji nejspíše vést nedokázal. Pokud prý ale někdo takový existuje, má se okamžitě přihlásit - Elon mu totiž ihned předá své pravomoci.

Muskova otevřenost je z lidského hlediska dojemná, investory ale zjevně vylekala. Šéf Tesly dále řekl, že to nejhorší z osobního hlediska pro něj teprve přijde a někteří se v obavách o další budoucnost firmy začali jejích akcií zbavovat. Po zveřejnění rozhovoru se akcie v pátek propadly postupně o 29,95 USD, tedy o 8,93 % na 305,50 USD. To je nejméně od konce července a na hony daleko od ceny skoro 380 dolarů, za kterou se obchodovaly minulý týden.


Musk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil - 1 - Elon Musk 420 Tweet
Tímto komentářem na Twitteru...

Musk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil - 2 - Elon Musk Tesla obavy PerexMusk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil - 3 - Elon Musk placa nesmysly GM Toyota PerexMusk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil - 4 - Elon Musk nove fotoMusk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil - 5 - Elon Musk otazky pri pohovoru PerexMusk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil - 6 - Elon Musk hanba 2017 Q3 PerexMusk se pokusil vysvětlit své chování z posledních dnů, investory tím vyděsil - 7 - Elon Musk chce Teslu do soukromych rukou Perex
...se Elon Musk dostal do nemalých problémů. Hodnota Tesly přitom po jeho zveřejnění sice raketově vystřelila, aktuálně je však ještě o hodně níže, na necelých 306 dolarech

Zdroj: The New York Times

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše