FCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola?

FCA dále upřesňuje své plány na vyčlenění Ferrari ze struktur koncernu a jeho částečný prodej. Než se tak stane, vezme si z něj 2,25 miliardy Eur.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

FCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola?

15.11.2014 | Petr Miler | 3 příspěvky

FCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola?

/

FCA dále upřesňuje své plány na vyčlenění Ferrari ze struktur koncernu a jeho částečný prodej. Než se tak stane, vezme si z něj 2,25 miliardy Eur.

Luca di Montezemolo ve Ferrari skončil a bude si teď zřejmě hrát s letadly. Jeho odchod přišel nečekaně a náhle a i když se asi nikdy s jistotou nedozvíme, co jej podnítilo především, byly to zřejmě záměry mateřského koncernu. Jeho šéf Marchionne, který teď malé-velké značce vládne, sice slíbil, že ve Ferrari prakticky nic nezmění, hned záhy se ale začal odhalovat plány, které Montezemolovi nemusely ani trochu vonět.

Nejde tu nakoenc ani tak o záměr prodávat o trochu aut navíc, to by zřejmě Lucu di M. tolik nepopudilo. Potíž zřejmě někdejší pravá ruka samotného Enza Ferrariho spatřovala ve snaze koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) udělat z Ferrari plátce velkolepých Marchionneho plánů. FCA si sice dnes může dělat s firmou prakticky co chce (pouze 10 procent společnosti patří Ferrariho nemanželskému synovi Pierovi), jenže ani její obrovské zisky nejsou dost. Kapitálu je třeba více, a tak vedení FCA napadlo vyčlenit Ferrari ze struktur a 10 procent rozprodat investorům.

Kolik peněz to přinese, o tom se zatím pouze debatuje, stejně jako o tom, jaké to bude mít negativní následky. FCA ale pochopitelně nemůže čekat a doufat, koncern si musí být jist svými finančními výhledy, a tak si peníze ze společnosti vezme předem.

Není to pochopitelně nic nelegálního a snad ani nemorálního, znovu opakujeme, že Ferrari je firmou patřící téměř bezvýhradně FCA a i Piero Ferrari musel se vším jistě souhlasit. Na druhou stranu docela chápeme, pokud se vám to „lidsky nelíbí” či pokud se proti tomu tvrdě stavěl Luca di Montezemolo. O co tedy jde?

Z plánů předestřených americkým regulátorům vyplynulo, že FCA ještě před uvedením Ferrari na burzu provede finanční transfer směrem k mateřské firmě v celkové hodnotě 2,25 miliardy Eur. Jedná se asi o 62 miliard Kč, tedy velké peníze a budou mít i podobu převzetí části dluhů FCA ze strany Ferrari. Celkově by tato a další související operace měly FCA přinést 4 miliardy Eur a snad také pár let klidnějšího života.

Co to přinese Ferrari, je otázkou. Firma zkrátka bude mít o 2,25 mld. Eur méně a bude si muset nějak vydělat. Klíčový bude prodej vlastních akcií, které by podle Marchionneho měl vynést hodně a podle jiných málo. Je velmi teoreticky (nic tomu nenasvědčuje) možné, že tuto částku pokryje celou, ale také může pokrýt jen velmi malou část, zvláště když na prodej bude společnost s takovým břemenem na bedrech. Zbytek peněz si bude muset Ferrari prostě vydělat. S ohledem na předchozí výsledky to zřejmě nebude potíž, ale budou takové i za vlády Sergia M.? To je otázka.

Jistější je v tuto chvíli snad jen to, že tohle mohl být kámen úrazu spolupráce FCA s di Montezemolem, který velmi pravděpodobně nechtěl vrhat firmu do takové nejistoty a svou úspěšnou prací tak okatě (dělal to tak či onak, jistě rád a ne levně...) saturovat nezřídka prodělečné aktivity zbytku koncernu. Ať už je to jakkoli, tohle je plán, který bude naplněn. Jeho výsledky budou jasnější v průběhu příštího roku - Ferrari má jít na burzu ve druhém nebo třetím čtvrtletí roku 2015.


FCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola? - 1 - FCA Marchionne analytici 2014 02FCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola? - 2 - Sergio Marchionne ChryslerFCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola? - 3 - marchionne na naias 2014 mluvi o budoucnostiFCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola? - 4 - Sergio MarchionneMontezemoloFCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola? - 5 - marchionne - di montezemolo 01FCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola? - 6 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 01FCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola? - 7 - Luca di Montezemolo F1 Ferrari 03FCA vysaje z Ferrari před jeho vyčleněním 62 miliard Kč, vyhnalo to Montezemola? - 8 - Luca di Montezemolo Enzo Ferrari Niki Lauda 01
Je nade vší pochybnost, že Marchionne a di Montezemolo se okolo budoucnosti Ferrari nepohodli, jakožto gentlemani to ale navenek dávali najevo jen v náznacích

Zdroj: Auto News

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše