FIA si koupila jedno procento ve Formuli 1, více ji už léta nepatří

FIA závody F1 pořádá, komerční práva ale vlastní firma Delta Topco s Ecclestonem v čele Investor CVC nyní rozprodává svůj podíl ní a FIA si část koupila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

FIA si koupila jedno procento ve Formuli 1, více ji už léta nepatří

2.12.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

FIA si koupila jedno procento ve Formuli 1, více ji už léta nepatří

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

FIA závody F1 pořádá, komerční práva ale vlastní firma Delta Topco s Ecclestonem v čele Investor CVC nyní rozprodává svůj podíl ní a FIA si část koupila.

Ačkoliv se podle názvu FIA Formula One World Championship může zdát, že FIA (Fédération Internationale de l'Automobile, Mezinárodní automobilová federace) Formuli 1 vlastní, není to tak. Ve skutečnosti F1, či alespoň veškerá komerční práva s tímto sportem spojená, v současnosti patří různě propleteným investičním společnostem. Tento stav vám být znám může a nemusí, nyní se však alespoň částečně mění - malá část komerčních práv se dostala zpět do rukou FIA.

Podle Forbesu FIA odkoupila 45 819 734 akcií firmy Delta Topco, kterou vede Bernie Ecclestone a která řídí Formula One Group. Může to vypadat jako spousta akcií, ale Delta Topco je rozdělena celkem na téměř 4,3 miliardy akcií, takže FIA nyní drží jen 1,06 procenta. Hodnota tohoto podílu je přesto 120 milionů dolarů (2,6 miliardy korun), ale FIA údajně nezaplatila celou tuto částku, pokud něco vůbec platila.

Ona komerční práva totiž náležela FIA do roku 2001, kdy Evropská komise rozhodla, že vedení sportu jako takového a komerční řízení musí být odděleno. FIA tedy pronajala komerční práva společnosti Delta Topco na 100 let od roku 2011 za jednorázovou platbu 313,6 milionu dolarů (v roce 2001 cca 11,75 miliardy korun). V konečném vyjádření EK uvedla, že „FIA bude mít roli sportovního rozhodčího bez komerčního konfliktu zájmů”.

V roce 2005 pak firma CVC Capital Partners, součást Citigroup, koupila rozhodující podíl v Delta Topco za 2 miliardy dolarů (tehdy cca 48,3 miliardy korun). Tato investice se podle dostupných zpráv vyplatila, zisk CVC z celé transakce má být 4,4 miliardy dolarů (95,4 miliardy korun). Už od roku 2012 však má CVC zájem svůj podíl prodat, standardním způsobem na burze. A právě tam se měla FIA dostat zpět ke zmíněnému jednoprocentnímu podílu.

Kombinace ekonomické krize v Evropě a Ecclestonův korupční skandál v Německu však tyto plány pozdržela - do nynějška, jak se ukazuje. Dividendy z tohoto procenta akcií mají FIA pomoci vyrovnat účty, protože federace údajně za rok 2012 vykázala ztrátu 3,4 milionu dolarů (tehdy téměř 63,3 milionů korun) při tržbách 81,5 milionu dolarů (tehdy přes 1,5 miliardy korun).

Zatím neexistují žádné zprávy o tom, že by toto jedno procento, které FIA nově vlastní, bylo v rozporu s výše zmíněným rozhodnutím EK, naopak právní oddělení FIA dalo této transakci zelenou. Jediné procento je pravděpodobně příliš málo, aby to znamenalo nějaký vážný konflikt zájmů ve smyslu výše citovaného vyjádření Komise.


FIA si koupila jedno procento ve Formuli 1, více ji už léta nepatří - 1 - ecclestone a todtBernie Ecclestone, šéf Delta Topco a Jean Todt, prezident FIA

Zdroj: Forbes

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.